W jaki sposób rozpoznać i korzystać z węzła autostradowego w Polsce?

Węzeł autostradowy zapewnia płynną i bezpieczną zmianę kierunku jazdy, np. przy zjeździe z autostrady do sąsiadującego miasta. Łatwo go rozpoznać, nie tylko ze względu na charakterystyczny wygląd, ale też gęsto rozmieszczone znaki drogowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby korzystać z nich zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

Czym jest i jak wygląda węzeł autostradowy?

Węzeł autostradowy to taki węzeł drogowy, który można spotkać na każdej drodze szybkiego ruchu z ograniczeniem prędkości do 140 km/h, np. trasie A1. Ma formę skrzyżowanych lub połączonych ze sobą dróg na różnych poziomach. Jego podstawowym celem jest zapewnienie płynnego i często także bezkolizyjnego ruchu w różnych kierunkach.

Darmowe i płatne odcinki autostrady w Polsce mogą być wyposażone w różne rodzaje węzłów, takie jak np. WA (koniczynka), który występuje zdecydowanie najczęściej. Warto jednak zaznaczyć, że można spotkać także inne formy takich obiektów, m.in. trąbki, gruszki czy krzyże maltańskie. Charakterystyczne nazwy wynikają z ich kształtu przy widoku z góry. Szczegółową klasyfikację węzłów wraz z dodatkowymi wytycznymi określa Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 23 grudnia 2015 r.

Zwykle na drogach z ograniczeniem do 140 km/h możesz trafić na bezkolizyjne węzły typu WA, które umożliwiają bezpieczne poruszanie się po autostradzie. Dodatkowo bardzo łatwo je rozpoznać. Jeśli w trakcie jazdy zauważysz wiadukty, zjazdy ze stosunkowo ostrymi łukami, rozgałęzienia, mosty czy jezdnie na wielu poziomach, niemal na pewno zbliżasz się do węzła autostradowego.

 

Oznaczenia węzłów drogowych na polskich autostradach

Węzły autostradowe możesz też rozpoznać dzięki podstawowym znakom drogowym na autostradzie. Tym najważniejszym jest przede wszystkim oznaczenie E-20, ponieważ jako pierwsze informuje np. o możliwości zjazdu. Ma formę niebieskiej tablicy z białymi napisami i musi być umieszczony 3 000 m przed początkiem pasa wyłączenia. Powinien też zawierać numer zjazdu lub symbol i nazwę węzła.

 

Na obszarze węzłów autostradowych znajdują się także inne oznaczenia, takie jak:

  • E-14a (tablica szlaku drogowego) – umieszcza się ją za wjazdem na autostradę w odległości 300 metrów od pasa wyłączenia,
  • E-1a (I) i E-1a (II) (tablica przeddrogowskazowa) – znajdują się kolejno 1 500 i 500 m przed początkiem pasa wyłączenia,
  • E-2d lub E-2c (drogowskaz tablicowy) – wskazują kierunek dojazdu do miejscowości lub dzielnicy miast,
  • F-14a, F-14b, F-14c (tablice wskaźnikowe na autostradzie) – umieszczone 300, 200 i 100 m przed początkiem pasa wyłączenia,
  • A-6d (wlot drogi jednokierunkowej z prawej strony) – znajduje się przed każdym wjazdem na autostradę w odległości od 150 do 300 m,
  • U-4 (tablica rozdzielająca) – informuje o rozdzieleniu kierunków ruchu.

 

W obrębie węzłów autostradowych i przed wjazdem na drogę znajdziesz też znaki, które umożliwiają łatwe rozpoznanie autostrad z płatnymi odcinkami, takie jak np. tabliczka T-28.

 

Ubezpieczenie OC/AC

Największy węzeł autostradowy w Polsce

Polskie autostrady mają setki węzłów drogowych. Jeden z nich zasługuje jednak na szczególną uwagę, przede wszystkim ze względu na swoje rozmiary i długą historię. Mowa tu o węźle Gliwice-Sośnica w województwie śląskim, który łączy autostradę A4 i A1. Jest nie tylko największym takim obiektem w Polsce, ale też jednym z największych w Europie.

Historia powstania węzła autostradowego Gliwice-Sośnica zaczyna się jeszcze w czasach PRL, kiedy to powstał jego projekt. Ostatecznie oddano go do użytku dopiero w 2009 roku. Węzeł-Gliwice Sośnica ma 16 wiaduktów, 36 zjazdów, 33 kilometry jezdni 3-pasmowych i aż 3 poziomy. 

Na przestrzeni lat pojawiały się inne duże węzły autostradowe, takie jak np. Stryków, łączący autostradę A2 i A1. Nadal jednak Gliwice-Sośnica zajmuje pierwsze miejsce pod względem rozmiarów i stopnia skomplikowania.

 

Ważne zasady korzystania z polskich węzłów autostradowych

Przy korzystaniu z węzłów autostradowych w Polsce musisz przede wszystkim przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego, obejmujących m.in. prawidłową i bezpieczną zmianę pasa ruchu. Zwracaj uwagę na znaki i pamiętaj o bezwzględnym zakazie zatrzymywania się i zawracania.

W trakcie korzystania z węzła autostradowego w Polsce zwróć także uwagę na ograniczenia prędkości i dostosowanie jej do warunków na drodze — rozgałęzienia często mają ostre zakręty. Dodatkowo nie zapominaj o zasadach wyprzedzania. W przypadku węzłów autostradowych jest to możliwe tylko w przypadku pojazdów, które sygnalizują zamiar skręcenia. W innych sytuacjach narażasz się na otrzymanie grzywny. Według aktualnego taryfikatora mandatów kara wynosi 1 000 zł.

Dobrym rozwiązaniem będzie też zaplanowanie trasy jeszcze przed wyjazdem na autostradę lub korzystanie z nawigacji w postaci np. aplikacji mobilnej. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu związanego z wybraniem odpowiedniego zjazdu.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady