Zalanie telefonu – co zrobić w przypadku uszkodzenia telefonu?

Niezależnie od tego, czy upuściłeś telefon do zlewu, przemokłeś podczas deszczu, czy zalałeś go na plaży,  zawsze warto działać szybko. Niezwykle ważny jest czas reakcji, im więcej czasu Twój smartfon był zanurzony w wodzie, tym trudniej będzie odzyskać jego pełną funkcjonalność i go uratować.

Pamiętaj, że jeśli Twój telefon miał kontakt z wodą, to możesz spodziewać się, że jego przyciski lub ekran przestaną reagować na dotyk, będzie się wyłączał lub działał wolniej, a jego bateria będzie słabsza co wiąże się z jej szybszym rozładowywaniem.
 

Jak zabezpieczyć telefon przez zalaniem?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem nowego telefonu, możesz pomyśleć o wodoszczelnym smartfonie. Na rynku jest ich coraz więcej i bez problemu można wybrać taki telefon już ze średniej półki cenowej. Jeśli jednak nie planujesz zakupu nowego sprzętu, a chcesz go odpowiednio zabezpieczyć przed kontaktem z wodą i być spokojny, że Twój smartfon nie ulegnie zniszczeniu wskutek zalania, możesz pomyśleć o wodoszczelnym etui na telefon. To będzie dobre rozwiązanie podczas wyjazdu nad morze, jezioro czy podczas wyjścia na basen.

Już za kilkadziesiąt złotych możesz dostać uniwersalne etui, które zabezpieczy Twój sprzęt przed kontaktem z wodą. Pamiętaj by, przed użyciem wodoszczelnego pokrowca w pierwszej kolejności go własnoręcznie przetestować wkładając np. kawałek papieru (bez telefonu) do wanny czy miski z wodą. To ważne, bo zawsze istnieje ryzyko, że pokrowiec okaże się wadliwy i w efekcie może doprowadzić do uszkodzenia Twojego telefonu. 
 

Jak uratować zalany telefon?

Po zalaniu najlepiej od razu wyłączyć telefon i jeśli to możliwe wyjąć baterie i ruchome elementy (karta SIM, karta pamięci) i osuszyć je. Telefon umieścić w suchym i przewiewnym miejscu. Często bywa tak, że sprzęt przestaje reagować na jakiekolwiek polecenia i należy oddać go do specjalisty. Zdarza się, że cena naprawy takiego telefonu jest niewiele niższa niż sam smartfon, dlatego ubezpieczenie zapewnia komfort w takich nieprzewidzianych sytuacjach.