Samochód

Ile wynosi kara za brak przeglądu samochodu w 2023 roku?

Codziennie każdy z nas ma mnóstwo spraw na głowie, więc każdemu może przytrafić się zapomnieć o przeglądzie technicznym swojego auta, które jest obowiązkowe i zazwyczaj robimy je raz w roku. Jak wysoka jest kara za brak ważnego przeglądu technicznego pojazdu w 2023 roku?

Mechanik przeprowadzający przegląd samochodu 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie kary finansowe za brak przeglądu samochodu obowiązują w 2023 roku
  • Jak często powinno się robić przegląd samochodu
  • Ile kosztuje badanie techniczne
  • Czy są dodatkowe kary za jego brak

Co musisz wiedzieć o przeglądzie technicznym samochodu?

Badania techniczne (potocznie zwane przeglądem technicznym) mają ogromne znaczenie, ponieważ wpływają na bezpieczeństwo wszystkich uczestniczących w ruchu drogowym. Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest przedstawienie auta do badania, na którego podstawie diagnosta stwierdza czy wszystkie elementy w samochodzie są sprawne i nadające się do dalszej jazdy. Dzięki badaniu można wykluczyć ewentualne niebezpieczeństwo, które doprowadziłoby do wypadku czy kolizji na drodze.

Badania techniczne pojazdu dzieli się na:

  • Badania okresowe –wykonywane w określonych odstępach czasu, w zależności od rodzaju pojazdu,
  • Badania dodatkowe – niezależne od badań okresowych, na przykład po wypadku lub po wykryciu braków technicznych przez policję lub transport drogowy,
  • Badania co do zgodności z warunkami technicznymi – dotyczą pojazdów zabytkowych przed ich pierwszą rejestracją na terenie RP.


Ubezpieczenie samochodu

Jak często musisz wykonywać badanie diagnostyczne swojego pojazdu?

Wszystko zależy od wieku Twojego samochodu:

  • Samochód nowy – pierwsze badanie okresowe należy wykonać w terminie 3 lat od zakupu auta, kolejne po 2 latach, a trzecie badanie i kolejne wykonywane muszą już być co roku.
  • Samochód używany (starszy niż 5 lat) – badanie okresowe musi być wykonywane co 12 miesięcy.

Pamiętaj, by na przegląd jechać do odpowiedniego warsztatu, który jest upoważniony do przeprowadzania badań technicznych określonego rodzaju pojazdu: może to być podstawowa albo okręgowa stacja kontroli pojazdów, a nie przypadkowy warsztat samochodowy.  

Nadzór nad stacjami kontroli pojazdów sprawuje starosta. Starosta może powierzyć, w drodze porozumienia, czynności kontrolne Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego.
 

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Cena badania w przypadku samochodu osobowego nie uległa zmianie i nadal wynosi 99 zł, wliczając w to 1 zł opłaty ewidencyjnej. Pamiętaj, że za przegląd zapłacisz przed jego rozpoczęciem, a nie po badaniu. Cała procedura zazwyczaj trwa do 30 minut.
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC 

Jakie konsekwencje możesz ponieść za jazdę bez ważnego przeglądu w 2023 roku?

Podczas kontroli drogowej, przede wszystkim zostanie wystawiony mandat. W 2023 roku wysokość mandatu za brak ważnego przeglądu pojazdu wynosi od 1 500 do 5 000 zł. Wysokość kary finansowej zależy od stanu technicznego Twojego pojazdu oraz czasu, o jaki został przekroczony termin przeglądu. Po otrzymaniu mandatu, musisz niezwłocznie, nie później niż po 7 dniach, udać się na przegląd samochodu, nawet jeśli auto jest w dobrym stanie technicznym i nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. 
 

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty OC jeśli spowodujesz lub będziesz poszkodowany w wypadku nie mając ważnego przeglądu technicznego?

Jeśli to Ty jesteś sprawcą wypadku to odszkodowanie z Twojego OC zostanie wypłacone poszkodowanemu w kolizji lub wypadku. A co w przypadku jeśli to Ty jesteś poszkodowany i nie masz ważnego przeglądu? Odszkodowanie również zostanie wypłacone, jednak może zostać pomniejszone, ze względu na to, że  ubezpieczyciel może uznać, że stan techniczny Twojego pojazdu miał wpływ na powstanie szkody.

Żeby uniknąć opóźnienia w przeglądzie samochodu możesz zainstalować aplikacje mObywatel, która sygnalizuje zbliżający się koniec ważności przeglądu.
 

Czy są dodatkowe konsekwencje za brak przeglądu technicznego?

Tak. Wraz z mandatem może zostać zatrzymany Twój dowód rejestracyjny, a wtedy konieczne będzie wezwanie lawety, która odholuje auto do warsztatu, a następnie do najbliższej stacji kontroli pojazdów (SKO). Wówczas, to tam zostanie wykonane badanie dodatkowe, które będzie miało na celu usunięcie usterki, a oddanie Twojego dokumentu stanie się możliwe dopiero po pozytywnym wyniku badania przeprowadzonego w stacji kontroli pojazdów. Obecnie nie ma obowiązku wożenia ze sobą podczas jazdy dowodu rejestracyjnego, jednak to nie powstrzymuje służb od zatrzymania dokumentu - od 2018 roku dzieje się to za pomocą systemów online. 


Ubezpieczenie OC/AC 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady