Samochód

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce i za granicą – co warto wiedzieć?

Jeżdżąc samochodem po Polsce czy wybierając się dłuższą trasę, pamiętaj, by Twoje auto było sprawne technicznie i odpowiednio wyposażone. Każdy samochód musi spełniać wymogi nałożone przepisami w zakresie obowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego.

Trójkąt ostrzegawczy na drodze

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co obejmuje obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce?
  • Gdzie sprawdzić, co obejmuje obowiązkowe wyposażenie auta za granicą?
  • Jakie elementy wyposażenia samochodu są zabronione?
  • Czy ubezpieczenie OC jest ważne za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w 2023 roku 

W Polsce obowiązkowe wyposażenie samochodu obejmuje w zasadzie tylko trzy elementy:

  • tablice rejestracyjne,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • gaśnicę.

Pamiętaj, że od 4 września 2022 nie trzeba już mieć naklejki z numerem rejestracyjnym na szybie, a więcej o tym przeczytasz w naszym artykule "Koniec naklejek rejestracyjnych — co warto wiedzieć o kolejnej zmianie dla kierowców w 2022 roku?".

Co ciekawe, apteczka też nie jest wymagana przez polskie prawo, ale zdecydowanie warto mieć ją na wyposażeniu samochodu, ponieważ może być bardzo pomocna w kryzysowych sytuacjach.

 

Kamizelka odblaskowa – obowiązkowa, czy nie?

Zgodnie z literą prawa kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, choć oczywiście zawsze dla własnego bezpieczeństwa warto ją mieć. Może też się okazać, że brak kamizelki narazi Cię na mandat. Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, obowiązek używania "elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba, że osoba porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku".

Oznacza to, że jeśli będziesz musiał opuścić samochód poza terenem zabudowanym, na przykład w razie awarii, to z prawnego punktu widzenia staniesz się pieszym i i wymagana będzie kamizelka bądź inny element odblaskowy.

 

Ubezpieczenie OC

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą w 2023 roku

Temat obowiązkowego wyposażenia samochodu za granicą również nie jest oczywisty. Każdy z krajów ma własne przepisy i odmienne wymagania, co do obowiązkowego wyposażenia. W niektórych państwach wymagana jest apteczka, w innych kamizelka odblaskowa, koło zapasowe czy zapasowa żarówka. Jak więc połapać się w takim zamieszaniu?

Najbezpieczniej skorzystać z rządowej strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Po wejściu należy wybrać kraj, do którego chcesz jechać (oraz te, przez które będziesz przejeżdżać) i sprawdzić informacje, jakie wyposażenie jest wymagane w danym państwie.

Z drugiej strony mało, który kierowca wie, że wiele państw ratyfikowało konwencje wiedeńską, na mocy której auto musi mieć obowiązkowe wyposażenie zgodne z wymogami kraju, w którym zostało zarejestrowane. Na mocy tej konwencji, policjanci nie mogą więc wystawiać mandatów za braki w wyposażeniu aut, które spełniają wymogi kraju, w którym są zarejestrowane (np. policja w Niemczech nie ma prawa wystawić mandatu kierowcy auta zarejestrowanego w Polsce za brak, bądź nieodpowiednio wyposażoną apteczkę). W praktyce zdecydowanie bezpieczniej jest jednak przygotować się do podróży i doposażyć auto niż dyskutować z funkcjonariuszami Policji obcego państwa.

Pamiętaj, że wysokość mandatu uzależniona jest od taryfikatorów obowiązujących w danym europejskim kraju. Za brak wyposażenia samochodu możemy otrzymać mandat nawet w wysokości od kilkudziesięciu EUR (np. w Chorwacji) do aż 1,5 tys. EUR we Francji.

O tym, jak bezpiecznie podróżować autem po Europie, przeczytasz w naszym artykule

 

Jakie są zabronione elementy wyposażenia?

Planując wyjazd za granicę, pamiętaj też, że obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego to nie jedyna kwestia, o którą powinieneś zadbać. W wielu krajach istnieje katalog przedmiotów czy urządzeń, których nie możesz mieć na wyposażeniu auta i nierzadko jest on nawet dłuższy niż lista wymaganych przedmiotów.

Informacje co do zakazów również powinieneś znaleźć na wspomnianej wcześniej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W wielu krajach zabronione jest m.in. używanie urządzeń rejestrujących jazdę czy korzystanie z aplikacji informujących o kontrolach prędkości bądź fotoradarach, a za łamanie tych zakazów grożą surowe mandaty.

 

Ubezpieczenie OC/AC

Czy ubezpieczenie OC jest ważne za granicą?

Wyjeżdżając autem za granicę powinieneś mieć świadomość, że ubezpieczenie OC wykupione w Polsce jest ważne w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich listę znajdziesz na stronie www.pbuk.pl. Jeżeli planujesz podróż do kraju spoza UE, to dokumentem potwierdzającym posiadanie ubezpieczenia OC, (w niektórych krajach) jest tzw. Zielona Karta.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady