Samochód

Rodzaje świateł w samochodzie - jakie są ich zastosowania i symbole

Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów wyposażenia samochodu. Wpływa na bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Znajomość rodzajów świateł jest bardzo ważna podczas poruszania się po drogach.

Samochód jadący o zmroku

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są rodzaje oświetlenia w samochodzie
  • Jakie zastosowanie mają poszczególne rodzaje świateł w samochodzie
  • Jakie są najczęstsze przyczyny niedziałających świateł w samochodzie

Jakie są rodzaje oświetlenia w samochodzie?

Oświetlenie samochodowe dzielimy na dwa rodzaje:

Oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie samochodowe, podobnie jak cały nowy pojazd wprowadzany na rynek, przechodzi badania homologacyjne. Rozmieszczenie świateł na samochodzie, intensywność oraz kolor świecenia ściśle określają przepisy. Oświetlenie zewnętrzne pojazdu obejmuje:

  • światła mijania (krótkie),
  • światła do jazdy dziennej,
  • światła drogowe (długie),
  • kierunkowskazy („migacze”),
  • światła awaryjne,
  • światła pozycyjne,
  • światła postojowe,
  • światła hamowania (STOP),
  • światło cofania,
  • światła przeciwmgielne (przednie i tylne),
  • światła odblaskowe,
  • światła obrysowe.
     

Oświetlenie wewnętrzne

Oświetlenie wewnętrzne także wpływa na bezpieczeństwo, ale w dużo mniejszym stopniu. W jego skład wchodzi:

  • oświetlenie kabiny, bagażnika i schowków,
  • podświetlenie deski rozdzielczej,
  • podświetlenie przycisków, przełączników oraz pokręteł do regulacji.

 

Ubezpieczenie OC 

Jakie zastosowanie mają poszczególne rodzaje świateł w samochodzie?

Oto pełna lista obejmująca rodzaje oświetlenia w samochodzie:

 

  • Światła mijania (krótkie)

Mają barwę białą. Znajdują się wewnątrz przednich reflektorów pojazdu. Ich symbol to zielona ikona reflektora z pochylonymi w dół kreskami. Od kilku lat używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez całą dobę. Według przepisów powinny one oświetlać przynajmniej 40 m odcinek drogi przed pojazdem. Światła mijania są ustawione asymetrycznie. Prawe światło świeci dalej, oświetlając pobocze. Lewe światło świeci bliżej, aby nie oślepiać kierowców nadjeżdżających z przeciwnego kierunku. Światła mijania należy wyłączyć w czasie postoju. Bardzo ważną kwestią jest ich odpowiednie ustawienie. Powinny znajdować się na tyle nisko, aby nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. W większości modeli istnieje możliwość regulacji wysokości świateł mijania za pomocą pokrętła. To szczególnie przydatne podczas dłuższej trasy pokonywanej mocno obciążonym samochodem. Ładunek znajdujący się w bagażniku powoduje lekkie uniesienie przodu pojazdu. W efekcie światła mijania będą znajdować się wyżej.
 

  • Światła do jazdy dziennej

Mają barwę białą. Charakteryzują się kilkukrotnie niższą mocą od świateł mijania. Znajdują się z przodu pojazdu, poniżej świateł mijania. Rzadko spotykamy osobny symbol oznaczający światła do jazdy dziennej. Możesz ich używać wyłącznie przy dobrych warunkach pogodowych oraz dobrej widoczności. Zazwyczaj przyjmuje on formę ikony reflektora, z którego wychodzą różnej wielkości kropki. Ten typ oświetlenia ma zastępować światła mijania podczas jazdy dziennej. Nowsze modele pojazdów są wyposażone w automatyczny czujnik, który w razie zapadającego zmroku, wjazdu do tunelu czy na parking podziemny automatycznie przełącza światła do jazdy dziennej na mijania.
 

  • Światła drogowe (długie)

Mają barwę białą. Przeważnie są umieszczone razem ze światłami mijania. Mogą także znajdować się w dodatkowym reflektorze. Ich symbol to niebieska lub granatowa ikona reflektora z prostymi kreskami. Funkcją świateł drogowych jest oświetlanie drogi na daleki dystans. W przeciwieństwie do świateł mijania są ustawione symetryczne. To oznacza, że w takim samym stopniu oświetlają stronę prawą i lewą. Światła długie możesz włączać od zmierzchu do świtu oraz przy ograniczonej widoczności np. na nieoświetlonych drogach. Pamiętaj także o ich wyłączeniu, kiedy zbliżasz się do samochodu jadącego przed Tobą lub widzisz pojazd nadjeżdżający z przeciwnego kierunku. Światła drogowe mają dużo większą moc od świateł mijania i mogą łatwo oślepić innych uczestników ruchu.
 

  • Kierunkowskazy (migacze)

Mają barwę pomarańczową. Znajdują się z przodu i z tyłu samochodu. Zazwyczaj po zewnętrznej stronie reflektorów. W wielu modelach stosowane są dodatkowe kierunkowskazy umieszczone z boku pojazdu (np. na lusterkach). Ich symbol to dwie zielone strzałki zwrócone w lewo i prawo. Kierunkowskazy sygnalizują zmianę pasa lub kierunku jazdy. Ich prawidłowe użycie pozwala innym kierowcom dostosować się do Twoich decyzji. To znacząco ogranicza ryzyko kolizji. Kierunkowskaz powinieneś włączyć odpowiednio wcześniej przed wykonaniem manewru. Nie używaj go przy wjeździe na rondo, a dopiero przy zjeździe lub zmianie pasa ruchu.

Istnieją także pewne niepisane zasady dotyczące używania kierunkowskazów. Jedna z nich to pomoc innemu kierowcy w bezpiecznym wykonaniu manewru wyprzedzania. Jeżeli widzisz, że ktoś próbuje Cię wyprzedzić, zamrugaj kilka razy prawym kierunkowskazem. W ten sposób dasz sygnał, że droga jest wolna i może bezpiecznie rozpocząć manewr. Jeśli jednak warunki na drodze nie pozwalają bezpiecznie wyprzedzać, ostrzeż o tym samochód jadący za Tobą lewym kierunkowskazem.
 

  • Światła awaryjne

Mają barwę pomarańczową. Ich symbol to podwójny czerwony trójkąt. Korzystają z tych samych żarówek co kierunkowskazy. Światła awaryjne powinny być używane głównie podczas postoju spowodowanej usterką auta. Dlatego działają nawet przy wyłączonym silniku. Możesz ich także użyć, aby ostrzec innych kierowców o niebezpieczeństwie lub nagłym zatrzymaniu pojazdu. W nowszych modelach aut ta funkcja jest uruchamiania automatycznie. Jednocześnie pamiętaj, że bardzo popularny gest podziękowania w formie krótkiego włączenia świateł awaryjnych jest niezgodny z przepisami prawa.
 

  • Światła pozycyjne

Mają barwę białą. Znajdują się z przodu i z tyłu pojazdu oraz z boku samochodu. Ich symbol to dwa zielone reflektory zwrócone w przeciwnych kierunkach z rozchodzącymi się na boki promieniami. Główną funkcją świateł pozycyjnych jest oświetlenie samochodu w czasie postoju. Przepisy Ruchu Drogowego dopuszczają korzystanie z nich także w warunkach niedostatecznej widoczności.
 

  • Światła postojowe

Mają barwę białą. Ich symbol to zielona litera „P” emitująca trzy promienie światła w jedną stronę. Światła postojowe mają sygnalizować położenie pojazdu w warunkach słabej widoczności. Znajdują się z przodu i z tyłu pojazdu oraz opcjonalnie przy głównym reflektorze. Światła postojowe są montowane wyłącznie w samochodach o długości poniżej 6 m i szerokości poniżej 2 m. Mogą być włączone tylko z jednej strony pojazdu.
 

  • Światła hamowania (STOP)

Mają barwę czerwoną. Znajdują się w tylnej części pojazdu, w głównych reflektorach i przeważnie dodatkowo na górze tylnej szyby. Włączają się automatycznie po naciśnięciu hamulca nożnego. Sygnalizują kierowcy jadącemu za Tobą, że hamujesz. Jasność świateł hamowania powinna być wyraźnie większa od jasności świateł pozycyjnych tylnych.
 

  • Światło cofania

Ma barwę białą. Znajduje się z tyłu pojazdu. Przeważnie jest to pojedyncze światło sygnalizujące manewr cofania. Włącza się automatycznie w momencie wrzucenia wstecznego biegu.
 

  • Światła przeciwmgielne

Mają barwę białą. Znajdują się jak najbliżej ziemi i niżej niż światła dzienne. Ich symbol to pomarańczowy reflektor z promieniami skierowanymi prosto i przekreślonymi falowaną linią (tylne) oraz zielony reflektor z promieniami skierowanymi w dół i przekreślonymi (przednie). Obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu są tylne światła przeciwmgielne. Przednie nie są wymagane. Światła przeciwmgielne tylne możesz włączyć przy mocno ograniczonej widoczności (mgła, kurz, dym, gęsty śnieg, ulewny deszcz). Wyłącz je, jeśli za Tobą porusza się inny pojazd. W przeciwnym razie jego kierowca może pomyśleć, że hamujesz. Przednie światła przeciwmgielne poprawiają widoczność Twojego pojazdu z większej odległości. Nie zawsze jednak zwiększają pole widzenia. Jest to uzależnione od konkretnego modelu auta.
 

  • Światła odblaskowe

Nie emitują własnego światła. Odbijają światło pochodzące z innych pojazdów. Znajdują się z przodu, z tyłu i na bokach samochodu. Ich zadaniem jest zwiększenie widoczności pojazdu po zapadnięciu zmroku oraz w trudnych warunkach atmosferycznych.
 

  • Światła obrysowe

Mają barwę białą (przód pojazdu) oraz czerwoną (tył pojazdu). Niekiedy zalicza się do nich także światła pozycyjne boczne w żółtym kolorze. Stanowią obowiązkowy element wyposażenia samochodów o szerokości powyżej 2,1 m. Wyjątkiem są auta zarejestrowane przed 1 stycznia 1986 roku. W tym przypadku obowiązek montażu lamp obrysowych dotyczy modeli o szerokości powyżej 2,7 m. Ich zadaniem jest obrysowanie bryły pojazdu i ułatwienie innym uczestnikom ruchu oszacowanie faktycznych gabarytów samochodu.
 

Ubezpieczenie OC/AC 

Jakie są najczęstsze przyczyny niedziałających świateł w samochodzie?

Sprawność świateł w samochodzie jest weryfikowana podczas każdego przeglądu technicznego. Niedziałające światła mogą być powodem zatrzymania przez Policję i nałożenia mandatu. We współczesnych pojazdach fakt przepalenia się żarówki jest sygnalizowany za pomocą kontrolki ostrzegawczej na desce rozdzielczej.

Najczęstsze powody niedziałających świateł samochodowych to:

  • przepalenie żarówki halogenowej,
  • stopniowe wypalenie żarnika ksenon,
  • przepalenie diody LED,
  • awaria sterownika diod LED w zespolonej lampie LED,
  • przepalenie się bezpiecznika, który jest odpowiedzialny za działanie świateł,
  • awaria przekaźnika odpowiadającego za działanie świateł,
  • zwarcie w instalacji elektrycznej zasilającej oświetlenie pojazdu,
  • uszkodzenie włącznika lub przełącznika zespolonego świateł, który znajduje się przy kierownicy lub na desce rozdzielczej.

Awaria oświetlenia samochodowego może przydarzyć się w każdym momencie. Dlatego zawsze powinieneś mieć w aucie komplet żarówek i bezpieczników. Dzięki temu usuniesz awarię bezpośrednio na drodze i będziesz mógł bez przeszkód kontynuować jazdę. Wiedza na temat rodzajów i zastosowania poszczególnych świateł zwiększy Twoje bezpieczeństwo w czasie jazdy.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady