Samochód

Oświetlenie przednie i tylne - jak zachować widoczność na drodze

Oświetlenie przednie i tylne ma poprawiać widoczność Twojego pojazdu, sygnalizować wykonywane przez Ciebie manewry, a także zwiększać widoczność na drodze. W zależności od rodzaju i położenia poszczególne światła spełniają ściśle określone funkcje.

Kobieta zimą w aucie

Jakie są elementy oświetlenia przedniego?

Głównym zadaniem oświetlenia przedniego w pojeździe jest zapewnienie kierowcy najlepszej widoczności niezależnie od warunków panujących na drodze. W ramach tej kategorii wyróżniamy kilka rodzajów świateł:
 

Światła mijania (krótkie)

Światła mijania są montowane w przednich reflektorach i mają barwę białą. Ich używanie jest od kilku lat obowiązkowe przez całą dobę. Zadaniem świateł mijania jest oświetlenie co najmniej 40-metrowego odcinka drogi przed pojazdem. Ich ustawienie jest asymetryczne. Prawe światło świeci dalej i oświetla pobocze. Lewe światło świeci bliżej, aby nie oślepiać kierowców poruszających się w przeciwnym kierunku. W większości współczesnych aut istnieje możliwość ręcznej regulacji wysokości świateł mijania. Jest to szczególnie przydatne w czasie jazdy mocno obciążonym samochodem. Znajdujący się w bagażniku ładunek powoduje delikatne podniesienie przodu pojazdu. W konsekwencji strumień generowany przez światła pada wyżej i może oślepiać innych kierowców. Ręczna regulacja pozwala obniżyć go do optymalnego poziomu. Światła mijania powinieneś wyłączyć podczas postoju.
 

Światła drogowe (długie)

Zazwyczaj są montowane razem ze światłami mijania. Mogą być również umieszczone w osobnym reflektorze. Mają barwę białą. Ich głównym zadaniem jest oświetlanie drogi na daleki dystans. Są ustawione symetrycznie w przeciwieństwie do świateł mijania. W takim samym stopniu oświetlają prawa i lewą stronę. Możesz używać świateł drogowych od zmierzchu do świtu, a także przy niedostatecznym oświetleniu drogi. Kiedy zbliżasz się do innego samochodu, powinieneś je wyłączyć, aby nie oślepiać drugiego kierowcy. Światła drogowe mają dużo większą moc od świateł mijania. W osobnym artykule szczegółowo omawiamy, jak prawidłowo używać świateł mijania i drogowych w samochodzie? (link)

 

Światła do jazdy dziennej

Znajdują się z przodu pojazdu i poniżej świateł mijania. Mają barwę białą oraz kilkukrotnie niższą moc od świateł mijania. Możesz ich używać wyłącznie przy dobrej widoczności. Światła do jazdy dziennej mają zastępować światła mijania podczas jazdy od świtu do zmierzchu. Nowsze modele aut są wyposażone w specjalny czujnik, który wychwytuje moment zapadnięcia zmroku i zmienia natężenie oświetlenia. Niestety nie spełnia on swojej funkcji w warunkach deszczu, śniegu czy gęstej mgły.

 

Światła przeciwmgielne przednie

Stanowią opcjonalny element wyposażenia samochodu. Mogą występować w formie pojedynczego światła lub dwóch, ustawionych symetrycznie punktów. Mają barwę białą lub żółtą. Powinny być montowane jak najbliżej powierzchni jezdni. Tam gęstość mgły jest najmniejsza. Dzięki temu strumień światła będzie w stanie oświetlić możliwie długi odcinek drogi. Jednocześnie nie oślepią kierowców jadących z przeciwnego kierunku. Światła przeciwmgielne przednie możesz włączyć w warunkach zmniejszonej widoczności, która jest wywołana intensywnymi opadami lub gęstą mgłą. Dopuszczalne jest także używanie tego rodzaju oświetlenia na krętych drogach oznaczonych znakami A-3 (niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo) i A-4 (niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo). Przeczytaj także, jak prawidłowo używać świateł we mgle. (link)
 

Jakie są elementy oświetlenia tylnego?
 

Światło STOP (hamowania)

Jest umieszczone z tyłu pojazdu w głównych reflektorach. Zazwyczaj także w specjalnej oprawie w górnej części tylnej szyby. Światło STOP ma kolor czerwony i włącza się automatycznie po wciśnięciu hamulca nożnego. Dzięki temu kierowca pojazdu jadącego za Tobą wie, że hamujesz. Światło STOP ma wyraźnie większą jasność od tylnych świateł pozycyjnych.

 

Światło cofania

Zazwyczaj ma formę pojedynczego światła w kolorze białym. Włącza się automatycznie w momencie „wrzucenia” biegu wstecznego. Jego zadaniem jest sygnalizacja manewru cofania.

 

Światło przeciwmgielne tylne

W odróżnieniu od świateł przeciwmgielnych przednich stanowi obowiązkowy element wyposażenia samochodu. Powinno być zamontowane przynajmniej 10 cm od światła STOP. Wynika to z faktu, że oba rodzaje oświetlenia mają barwę czerwoną. Światło przeciwmgielne tylne jest montowane na wysokości 25-100 cm. Możesz go używać w warunkach słabej przejrzystości powietrza, która powoduje ograniczenie widoczności poniżej 50 m. Powinieneś je wyłączyć natychmiast, kiedy warunki na drodze ulegną poprawie. W osobnym artykule wyjaśniamy, jak używać światła przeciwmgielne, aby poprawić widoczność w trudnych warunkach. (link)
 

Ubezpieczenie OC/AC

Jakie oświetlenie występuje jednocześnie z przodu i z tyłu pojazdu?

W twoim samochodzie występują także rodzaje świateł, które są montowane zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Do tego kategorii należą:
 

Światła pozycyjne

Oprócz przodu i tyłu pojazdu znajdują się także na jego bokach. Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym zadaniem jest oznaczenie pozycji samochodu w czasie postoju. Dzięki temu Twój pojazd będzie dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego możesz je włączyć także w warunkach słabej widoczności. Światła pozycyjne mają barwę białą.

 

Światła postojowe

Ich zadaniem jest sygnalizowanie położenia Twojego samochodu podczas słabej widoczności. Światła postojowe mają barwę białą. Znajdują się z przodu i z tyłu auta, a także opcjonalnie przy głównym reflektorze. Ten rodzaj oświetlenia montuje się wyłącznie w samochodach o długości poniżej 6 metrów oraz szerokości mniejszej niż 2 metry. Pamiętaj, że światła postojowe mogą być włączone tylko z jednej strony auta.

 

Kierunkowskazy

To kolejny element oświetlenia znajdujący się z przodu i z tyłu pojazdu. Zazwyczaj są umiejscowione po zewnętrznej stronie reflektorów. W wielu modelach aut można spotkać dodatkowe kierunkowskazy na bokach pojazdu. Ten rodzaj świateł ma barwę pomarańczową. Ich zadaniem jest sygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy. Właściwe użycie kierunkowskazów umożliwia innym kierowcom dostosowanie się do Twoich decyzji, co zapobiega niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Pamiętaj, że kierunkowskaz powinieneś włączyć jeszcze przed rozpoczęciem manewru. Nie używaj go, wjeżdżając na rondo, a dopiero przy zjeździe. Wielu kierowców stosuje ten rodzaj świateł w myśl niepisanych zasad. Jedną z nich jest pomoc innemu kierowcy w bezpiecznym wyprzedzaniu. Jeśli auto jadące za Tobą próbuje Cię wyprzedzić, możesz zasygnalizować prawym kierunkowskazem, że droga przed Tobą jest wolna. Mrugnięcie lewym kierunkowskazem sygnalizuje, że nie ma możliwości bezpiecznego wyprzedzania.

 

Światła awaryjne

Wykorzystują te same żarówki, co kierunkowskazy. Mają kolor pomarańczowy. Powinieneś ich używać przede wszystkim w czasie postoju spowodowanego awarią samochodu. Z tego względu światła awaryjne działają również przy wyłączonym silniku. Możesz włączyć je także w celu ostrzeżenia innych kierowców przed niebezpieczeństwem lub faktem nagłego zatrzymania pojazdu. Przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy przewodnik po światłach awaryjnych. (link) Dzięki niemu dowiesz się, jak używać ich w bezpieczny sposób.

 

Światła obrysowe

To obowiązkowy element wyposażenia samochodów, których szerokość przekracza 210 cm. Zadaniem świateł obrysowych jest ułatwienie innym kierowcom oszacowanie rzeczywistych gabarytów samochodu. Występują z przodu i z tyłu, ale różnią się kolorem. Przednie światła obrysowe mają barwę białą, a tylne czerwoną. Do świateł obrysowych zaliczane są też czasem światła pozycyjne boczne, które mają kolor żółty. Świateł obrysowych nie muszą mieć samochody zarejestrowane przed 1 stycznia 1986 roku. Wyjątkiem są modele aut o szerokości ponad 270 cm.

 

Światła odblaskowe

To element oświetlenia, który nie wytwarza własnego światła, a jedynie odbija to emitowane przez inne pojazdy. Światła odblaskowe występują z przodu, z tyłu i po bokach samochodu. Ich głównym zadaniem jest poprawa widoczności auta w trudnych warunkach atmosferycznych oraz po zapadnięciu zmroku.

Znajomość rodzajów i funkcji poszczególnych świateł w pojeździe poprawia Twoje bezpieczeństwo na drodze. Pamiętaj także o regularnej kontroli sprawności oświetlenia. To jeden z najważniejszych elementów weryfikowanych podczas każdego badania technicznego pojazdu.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady