Samochód

Jak prawidłowo używać świateł we mgle w samochodzie?

Jazda samochodem w gęstej mgle wymaga od kierowcy wyjątkowej koncentracji i dostosowania stylu jazdy do panujących warunków. Przy bardzo ograniczonej widoczności ogromne znaczenie ma prawidłowe oświetlenie pojazdu. Nie wszystkie rodzaje świateł sprawdzą się w takiej pogodzie, a niektóre wręcz pogorszą warunki jazdy.

Jakich świateł używać podczas jazdy we mgle?

Podczas jazdy we mgle powinieneś używać:

 • Światła mijania

Znajdują się wewnątrz przednich reflektorów pojazdu i mają barwę białą. Na desce rozdzielczej są oznaczone symbolem zielonego reflektora z pochylonymi w dół promieniami. Używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez całą dobę. Zgodnie z przepisami mają one oświetlać odcinek drogi o długości co najmniej 40 metrów przed samochodem. Światła mijania są ustawione asymetrycznie, dzięki czemu lepiej oświetlają pobocze, a jednocześnie nie oślepiają kierowców nadjeżdżających z przeciwnego kierunku.
 

 • Światło przeciwmgielne tylne

To obowiązkowy element wyposażenia każdego pojazdu. Ma barwę czerwoną. Jest oznaczone symbolem żółtego reflektora z przekreślonymi promieniami światła. Światło przeciwmgielne tylne powinno znajdować się co najmniej 10 cm od światła STOP oraz na wysokości 25-100 cm. To ogranicza ryzyko pomylenia go ze światłem STOP. Tylne światło przeciwmgłowe może być używane w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 metrów. W momencie poprawy warunków na drodze kierowca ma obowiązek natychmiast je wyłączyć.
 

 • Światła przeciwmgielne przednie

To opcjonalny element wyposażenia pojazdu. Mają barwę białą lub żółtą. Mogą występować w formie pojedynczego światła lub dwóch, ustawionych symetrycznie. Na desce rozdzielczej są oznaczone symbolem zielonego reflektora z przekreślonymi promieniami światła. Światła przeciwmgielne przednie powinny znajdować się możliwie blisko jezdni, aby maksymalnie oświetlać drogę przed kierowcą i nie oślepiać innych uczestników ruchu. Ich używanie reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Światła przeciwmgielne przednie można włączyć w warunkach zmniejszonej widoczności powietrza, która jest spowodowana mgłą, opadami (deszczu lub śniegu) czy innymi przyczynami. Ponadto możesz ich używać również na krętej drodze oznaczonej znakami A-3 (niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo) i A-4 (niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo).
 

 • Kierunkowskazy

Znajdują się z przodu i z tyłu samochodu. Ich światło ma barwę pomarańczową. W wielu modelach występują także kierunkowskazy umieszczone z boku pojazdu. Ich symbol na desce rozdzielczej to dwie zielone strzałki zwrócone w przeciwnych kierunkach. Kierunkowskazy sygnalizują zmianę pasa lub kierunku jazdy. Ich używanie jest obowiązkowe niezależnie od warunków panujących na drodze. Przy ograniczonej widoczności mają jednak szczególnie duże znaczenie. Dają możliwość właściwej reakcji innym uczestnikom ruchu.

 

Pamiętaj także o prawidłowym oświetleniu samochodu w czasie postoju. Do tego służą światła pozycyjne i postojowe.
 

Światła pozycyjne mają barwę białą. Znajdują się z przodu, z tyłu oraz po bokach samochodu. Są oznaczone symbolem dwóch zielonych reflektorów zwróconych w przeciwnych kierunkach, od których na boki rozchodzą się promienie. Główną funkcją świateł pozycyjnych jest oświetlenie pojazdu w czasie postoju. Ustawa Prawo o ruchu drogowym dopuszcza także używanie ich podczas jazdy w warunkach niedostatecznej widoczności.

Światła postojowe mają barwę białą, a ich symbol to zielona literka „P” i trzy promienie światła odchodzące od niej w jedną stronę. Znajdują się z przodu i z tyłu pojazdu. Opcjonalnie mogą być montowane przy głównym reflektorze. Światła postojowe są zakładane wyłącznie w autach o długości poniżej 6 metrów i szerokości poniżej 2 metrów. Pamiętaj, że mogą być włączone tylko z jednej strony pojazdu. Zadaniem świateł postojowych jest sygnalizowanie położenia samochodu w warunkach słabej widoczności.
 

Jakich świateł nie używać podczas jazdy we mgle?

Podczas jazdy we mgle nie powinieneś używać następującego oświetlenia:

 • Światła do jazdy dziennej

Ich moc jest kilkukrotnie niższa od świateł mijania. Są umieszczone z przodu pojazdu i mają barwę białą. Na desce rozdzielczej są oznaczone symbolem reflektora, z którego wychodzą różnej wielkości kropki. To oświetlenie ma zastępować światła mijania podczas jazdy w ciągu dnia. Światła do jazdy dziennej możesz używać tylko przy dobrej widoczności. W nowszych modelach aut montowany jest specjalny czujnik, który w razie zapadającego zmroku czy wjazdu do tunelu automatycznie przełącza światła do jazdy dziennej na mijania. Niestety czujniki często zawodzą w przypadku obfitych opadów oraz mgły, które również ograniczają widoczność.

 

 • Światła drogowe (długie)

Zazwyczaj są umieszczone razem ze światłami mijania. Mają barwę białą. Na desce rozdzielczej oznaczone są symbolem niebieskiej lub granatowej ikony reflektora z prostymi kreskami. Światła długie mają oświetlać drogi na daleki dystans. Są ustawione symetryczne, a więc w równym stopniu oświetlają prawą i lewą stronę. Światła drogowe możesz włączać od zmierzchu do świtu oraz przy ograniczonej widoczności (nieoświetlona droga). Niestety nie spełniają one swojej funkcji w gęstej mgle. Silny strumień światła ulega rozproszeniu i tworzy poświatę, która utrudnia prowadzenie pojazdu.

W osobnym artykule szczegółowo omawiamy rodzaje świateł w samochodzie.

 

Ubezpieczenie OC

Jakich zasad przestrzegać w czasie jazdy we mgle?

Prowadząc samochód we mgle, powinieneś przestrzegać kilku ważnych zasad:

 • Nie używaj długich świateł

Wielu kierowców odruchowo włącza je w warunkach gęstej mgły. Jest to błąd. Długie światła są bardzo przydatne w nocy. Niestety mgła odbija światło. W ten sposób możesz uzyskać odwrotny efekt, a więc jeszcze bardziej pogorszyć i tak już słabą widoczność na drodze.

 

 • Ogranicz prędkość

Podczas jazdy w gęstej mgle powinieneś zdjąć nogę z gazu. Wielu kierowców odruchowo przyspiesza, aby jak najszybciej wydostać się z obszaru, na którym panują złe warunki do jazdy. Niestety to stwarza niebezpieczeństwo na drodze. Pamiętaj, że przy ograniczonej widoczności Twoje reakcje również mogą być spóźnione. Nadmierna prędkość jeszcze bardziej zmniejsza szanse uratowania się przed kolizją lub wypadkiem.

 

 • Zatrzymaj samochód

Kiedy widoczność stanie się bardzo zła, najlepiej zrobić postój i przeczekać załamanie pogody. Jazda w takich warunkach jest bardzo niebezpieczna i powoduje szybsze zmęczenie kierowcy. Czasem warto zrobić postój na stacji benzynowej i poczekać na poprawę warunków.
 

 • Unikaj postoju w niebezpiecznych miejscach

Jeżeli zatrzymujesz samochód w gęstej mgle, to zadbaj o jego właściwe oświetlenie. Unikaj także postoju na jezdni, poboczu czy w miejscach nieoświetlonych. Wybierz zatoczkę, MOP lub stację benzynową. Pamiętaj, że inni kierowcy również kiepsko widzą we mgle i mogą nie zauważyć w porę Twojego auta.
 

 • Zachowaj bezpieczny odstęp

W gęstej mgle wszystko dostrzegasz z opóźnieniem. To oznacza, że masz także mniej czasu na reakcję. Z tego względu warto zachować większy odstęp od poprzedzającego auta. W razie nieprzewidzianej sytuacji jak gwałtowne hamowanie będziesz mieć więcej czasu na prawidłowe zareagowanie. Dzięki temu możesz uniknąć kolizji na drodze.

 

 • Wyprzedzaj tylko w razie konieczności

Wyprzedzanie to najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny manewr wykonywany w czasie jazdy. W warunkach gęstej mgły trudno jest obiektywnie ocenić dystans między pojazdami. Może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego ogranicz wykonywanie tego manewru do minimum, jeśli warunki na drodze są niedostatecznie dobre.

 

 • Nie jedź na pamięć

Nawet jeżeli znasz daną drogę na pamięć, to zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy we mgle. Najlepiej wyłącz muzykę w samochodzie, aby utrzymać maksymalne skupienie na drodze.

 

 • Zadbaj o prawidłową wymianę powietrza

Mgła powoduje gromadzenie się pary wodnej na szybach. To dodatkowo ogranicza widoczność. Dlatego podczas jazdy we mgle najlepiej włączyć ogrzewanie przedniej i tylnej szyby. Warto także nieco uchylić szyby, aby przyspieszyć wymianę powietrza.
 

 • Sprawdzaj temperaturę otoczenia

Pamiętaj, że mgła tworzy śliską warstwę na powierzchni jezdni. Przy spadku temperatury może pojawić się lód. W efekcie oprócz słabej widoczności będziesz musiał zmagać się z niedostateczną przyczepnością Twojego auta.

 

Czego unikać podczas jazdy we mgle?

Jazda we mgle wymaga stosowania się do określonych przepisów kodeksu ruchu drogowego. Za nieprzestrzeganie tych zapisów grozi mandat oraz przyznanie punktów karnych. Oto lista wykroczeń, jakie możesz popełnić podczas jazdy we mgle:

 • brak świateł wymaganych podczas jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza – mandat 200 zł i 2 punkty karne,
 • nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych – mandat 100 zł,
 • używanie sygnałów dźwiękowych w terenie zabudowanym – mandat 100 zł,
 • używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza – mandat 100 zł i 2 punkty karne.

Więcej informacji na temat oświetlenia pojazdu znajdziesz w artykule, w którym omawiamy rodzaje świateł w samochodzie oraz ich zastosowanie.

Prawidłowe używania świateł podczas jazdy we mgle może wyraźnie poprawić widoczność.  To wpływa na wzrost bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Pamiętaj, że oświetlenie to tylko jeden z elementów, o które powinieneś zadbać. Równie ważny jest stan techniczny pojazdu oraz Twoje umiejętności. Koniecznie przeczytaj artykuł, który opisuje prowadzenie samochodu w trudnych warunkach zimowych

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady