Samochód

Przewodnik po światłach awaryjnych - jak ich używać w bezpieczny sposób

Podczas podróży mogą spotkać Cię nieprzewidziane sytuacje na drodze. Nagłe zatrzymanie pojazdu to zawsze stan zagrożenia bezpieczeństwa Twojego oraz innych kierowców. W takich sytuacjach konieczna jest odpowiednia komunikacja z innymi użytkownikami drogi. Dlatego Twój pojazd jest wyposażony w światła awaryjne.

Jazda nocą

Jaką funkcję spełniają światła awaryjne?

Światła awaryjne to standardowy element wyposażenia każdego samochodu oraz części motocykli. Mają barwę pomarańczową i korzystają z tych samych żarówek, co kierunkowskazy. Ich symbol na desce rozdzielczej to podwójny trójkąt w kolorze czerwonym. Przycisk jest zazwyczaj doskonale widoczny i wyraźnie większy od pozostałych. Światła awaryjne działają również przy wyłączonym silniku. Jest to ściśle związane z ich przeznaczeniem.

Światła awaryjne mają być używane głównie podczas postoju pojazdu spowodowanego awarią. Możesz je także włączyć jako sygnał ostrzegawczy dla innych kierowców, aby poinformować ich o niebezpieczeństwie lub nagłym zatrzymaniu pojazdu. W nowszych modelach aut ta funkcja jest uruchamiana automatycznie. Widząc inny samochód z włączonymi światłami awaryjnymi, powinieneś zachować szczególną ostrożność.

 

Kiedy używać świateł awaryjnych?

Kodeks drogowy precyzyjnie określa zasady używania świateł drogowych. Pamiętaj, że nieodpowiednie użycie oświetlenia w pojeździe może prowadzić do nieporozumień czy nawet niebezpiecznych sytuacji.

Światła awaryjne mogą być używane w następujących sytuacjach:

 

Awaria pojazdu

W przypadku awarii często dochodzi do nagłego zatrzymania samochodu, który nie może kontynuować jazdy. Niejednokrotnie dzieje się tak na środku drogi. W takiej sytuacji masz obowiązek ostrzec innych kierowców przez włączenie świateł awaryjnych. Pamiętaj również o konieczności ustawienia trójkąta ostrzegawczego za samochodem w odpowiedniej odległości. Wynosi ona:

  • 100 metrów na drodze ekspresowej i autostradzie,
  • 30-50 metrów na drodze poza obszarem zabudowanym,
  • bezpośrednio za pojazdem w terenie zabudowanym.

Trójkąt może być umieszczony na maksymalnej wysokości 1 metra.

 

Potencjalne zagrożenie na drodze

Światła awaryjne możesz również włączyć, kiedy zatrzymanie pojazdu może stwarzać niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Chodzi głównie o postój w miejscu bez odpowiedniego oświetlenia oraz przy ograniczonej widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi. Włączenie świateł awaryjnych ma na celu ostrzec kierowców o potencjalnym zagrożeniu. Jeśli zatrzymałeś się na przestrzeni poza drogą, to nie ma obowiązku uruchamiania oświetlenia awaryjnego.

 

Nagłe hamowanie

Podczas nagłego hamowania samochód stwarza niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli zauważysz taką sytuację przed sobą, to warto zasygnalizować konieczność nagłego zwolnienia lub zatrzymania innym kierowcom. Ma to szczególnie duże znaczenie na drogach ekspresowych oraz autostradach, gdzie pojazdy rozwijają duże prędkości i łatwo o karambol. Użycie świateł awaryjnych podczas hamowania nie jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Powinieneś traktować to jako dobry zwyczaj, którego warto przestrzegać. Taki nawyk może uchronić Cię przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Z tego względu wiele nowoczesnych aut jest wyposażonych w funkcję automatycznego włączania świateł awaryjnych.

 

Transport osób

Odrębne przepisy dotyczące używania świateł awaryjnych dotyczą busów, autobusów oraz pojazdów do przewozu zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. Wynikają one z artykułu 57 kodeksu drogowego. W myśl przepisów kierowca takiego pojazdu ma obowiązek włączenia oświetlenia awaryjnego w momencie wsiadania i wysiadania pasażerów. Ideą wprowadzenia takiego przepisu było zwiększenie bezpieczeństwa osób nieletnich na drodze. Jeśli widzisz autobus z włączonymi światłami awaryjnymi, to musisz liczyć się z możliwością wtargnięcia dziecka na drogę. To wymusza zachowanie szczególnej ostrożności. Identyczne zasady obowiązują w przypadku pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne. Dodatkowo takie samochody powinny posiadać stosowne oznaczenie. Ma ono formę niebieskich tabliczek z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego w kolorze białym, które są umieszczone z przodu i z tyłu pojazdu w postaci niebieskich tabliczek.

 

Kiedy nie używać świateł awaryjnych?

Istnieją sytuacje, kiedy kierowcy odruchowo włączają światła awaryjne w swoim samochodzie, a nie jest to uregulowane przepisami prawa. Dzieje się tak w następujących przypadkach:

Awaria pojazdu

Podczas awarii pojazdu obowiązkiem kierowcy jest włączenie świateł awaryjnych. Omawialiśmy to nieco wyżej. Nie dzieje się tak jednak w każdym przypadku. Szczegółowo omawia to art. 50 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami nie musisz sygnalizować awarii pojazdu, jeśli zatrzymujesz się na jezdni, na której nie obowiązuje zakaz zatrzymywania. Nie ma obowiązku używania świateł awaryjnych podczas zatrzymania na poboczu, gdy Twój samochód jest dobrze widoczny z dużej odległości. Nie musisz włączać świateł awaryjnych w razie usterki samochodu na obszarze zabudowanym oraz na drodze nieutwardzonej. Oczywiście w każdym z tych przypadków powinieneś uwzględnić warunki panujące na drodze. Przy bardzo złej widoczności wskazane jest użycie oświetlenia awaryjnego.
 

Holowanie pojazdu

Kierowcy bardzo często popełniają błąd dotyczący używania świateł awaryjnych w czasie holowania. Ten rodzaj oświetlenia jest używany przy nagłej awarii samochodu. Potrzeba holowania jest spowodowana taką sytuacją. Dlatego wielu kierowców włącza je w czasie holowania. Jest to jednak błąd. Świateł awaryjnych nie należy używać w przypadku uszkodzonego samochodu, który jest w ruchu. Dlaczego? Ponieważ inni kierowcy mogą pomyśleć, że pojazd ten jest unieruchomiony i trzeba go wyminąć. W przypadku pojazdu jadącego na światłach awaryjnych trudno jest zgadnąć, jaki manewr planuje wykonać. Pamiętaj, że to oświetlenie korzysta z żarówek kierunkowskazów. Jak zatem zasygnalizować innym kierowcom chęć zmiana pasa ruchu lub skrętu? Zgodnie z przepisami holowany pojazd powinien mieć włączone światła postojowe. Nawet jeśli panują dobre warunki pogodowe.

 

Ubezpieczenie OC/AC

Czy można używać świateł awaryjnych w geście uprzejmości?

Światła awaryjne często służą do wymiany gestów uprzejmości na drodze. Miganie może wyrażać:

  • podziękowanie np. za umożliwienie zmiany pasa ruchu czy ustąpienie pierwszeństwa,
  • przeprosiny np. po wymuszeniu pierwszeństwa.

To niepisane zasady, które jednak nie mają umocowania w przepisach prawa. Takie postępowanie jest co prawa eleganckie i dobrze odbierane przez innych kierowców, ale jednak nielegalne. W efekcie policja może ukarać Cię mandatem za nieuzasadnione użycie świateł awaryjnych. W praktyce takie sytuacje są jednak rzadkie. Miganie światłami awaryjnymi jest szczególnie często spotykane w centrach wielkich miast, gdzie panuje duże natężenie ruchu.
 

Jakie kary za nieprawidłowe używanie świateł awaryjnych?

Jeśli używasz świateł awaryjnych niezgodnie z przeznaczeniem, to popełniasz wykroczenie. Możesz za to otrzymać mandat. Dotyczy to następujących sytuacji:
 

  • Zatrzymanie sprawnego pojazdu w niedozwolonym miejscu

W takiej sytuacji kierowca łamie dwa przepisy, a więc nadużywa świateł awaryjnych i nie przestrzega zakazu zatrzymania. Za pierwsze z wykroczeń możesz otrzymać mandat 100-300 złotych. Z taką samą karą wiąże się postój w niedozwolonym miejscu. Policja może także nałożyć mandat w wysokości 500 złotych za ograniczenie płynności ruchu.

 

  • Włączenie świateł awaryjnych w holowanym pojeździe.

To wykroczenie, za które policja może nałożyć mandat w wysokości 150 złotych i 5 punktów karnych.

Karę możesz także otrzymać za nieużycie świateł awaryjnych w sytuacji, kiedy należałoby je włączyć. W takim przypadku nakładany jest mandat 150 złotych oraz 1 punkt karny. Jeśli sytuacja ma miejsce na drodze ekspresowej lub autostradzie, wysokość kary może wzrosnąć do 300 złotych. Niewłączenie świateł awaryjnych przez kierowcę autobusu lub pojazdu przewożącego dzieci wiąże się z mandatem 200 złotych.

Światła awaryjne to tylko jeden z elementów wyposażenia Twojego auta. Równie ważne są pozostałe rodzaje oświetlenia. Chcesz poznać zasady ich użytkowania? Przeczytaj artykuł, w którym szczegółowo omawiamy rodzaje świateł w samochodzie.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady