Samochód

Zielony listek u młodego kierowcy – czy jest obowiązkowy?

Zielony Listek ostrzega innych uczestników ruchu o tym, że autem jedzie niedoświadczony kierowca. Czy jest obowiązkowy? Gdzie można go kupić? Wyjaśniamy.

Młody kierowca - Zielony listek u młodego kierowcy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Zielony Listek?
  • Czy Zielony Listek jest obowiązkowy?
  • Gdzie kupić Zielony Listek?

Zielony listek – co oznacza?

Zielony listek to naklejka w kształcie koła, na której na białym polu znajduje się zielony liść klonu. Jest to oznaczenie, przy pomocy którego początkujący kierowcy ostrzegają innych uczestników ruchu, że auto prowadzi niedoświadczony kierowca i może mu to sprawiać większą trudność w porównaniu do bardziej doświadczonych osób za kółkiem. Zielony listek służy też jako przypomnienie innym kierowcom o konieczności zachowania bezpiecznej odległości, unikania nagłych manewrów, a także potrzebie okazywania większej uprzejmości podczas jazdy.
 

Czy zielony listek jest obowiązkowy?

Niedoświadczeni kierowcy nie muszą obecnie naklejać zielonego listka na samochodzie. Rozważane są jednak zmiany w przepisach, które mają to zmienić.  W ramach planowanych przepisów kierowcy mieliby mieć obowiązek stosowania listka w ciągu 2 lat od uzyskania prawa jazdy. Musieliby również jeździć wolniej niż bardziej doświadczeni kierowcy:

  • w terenie zabudowanym do 50 km/h;
  • poza terenem zabudowanym do 80 km/h;
  • na trasach szybkiego ruchu i autostradach do 100 km/h.

W przypadku łamania przepisów drogowych początkujący kierowcy mieliby być kierowani na dodatkowe szkolenia. Nie będą też mogli przez osiem miesięcy po uzyskaniu uprawnień podejmować pracy jako kierowca kategorii B. Za granicą rozważa się również przepisy, które miałyby zakazywać świeżo upieczonym kierowcom prowadzenia auta po zmroku. Na tym etapie są to jednak plany ustawodawcze i ostateczny kształt nowych przepisów nie jest jeszcze znany.

 

Choć Zielony Listek nie jest więc obowiązkowy, ale może być pomocny w prowadzeniu auta w celu zapewnieniu większego bezpieczeństwa na drodze oraz uniknięciu stresujących sytuacji.

 

Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Gdzie należy umieścić zielony listek?

Zielony Listek powinien być umieszczony w prawym górnym rogu przedniej szyby z punktu widzenia kierowcy. To umiejscowienie jest ważne, ponieważ umożliwia innym kierowcom zauważenie oznaczenia, gdy jadą z przeciwka. Zielony Listek powinien być również umieszczony w prawym górnym rogu na tylnej szybie. Oznaczenie w tym miejscu jest bardziej widoczne dla kierowców, którzy jadą za samochodem.

Zielony Listek powinien być umieszczony w taki sposób, aby był łatwo dostrzegalny, nawet z odległości kilkudziesięciu metrów. Należy zadbać, aby Zielony Listek nie przesłaniał pola widzenia kierowcy ani nie utrudniał obserwacji drogi. Nie powinien też zasłaniać kluczowych obszarów w polu widzenia kierowcy, takich jak lusterka boczne, znaki drogowe czy innych elementów na drodze.

 

Gdzie kupić Zielony Listek

Zielony Listek jest powszechnie dostępny w sklepach stacjonarnych i internetowych. Można go kupić przez internet a także w sklepach motoryzacyjnych, na stacjach benzynowych, czy nawet w supermarketach. Najczęściej jest to naklejka na szybę, ale można spotkać też wersje.
 

Ubezpieczenie samochodu

Zielony Listek – czy warto?

Niedoświadczeni kierowcy często chwalą sobie Zielony Listek, ponieważ dzięki niemu inni kierowcy dają im np. więcej czasu na wykonanie manewru, rzadziej okazują niezadowolenie oraz unikają energicznego poruszania się po drodze w pobliżu. Można też jednak spotkać się też z innymi opiniami. Niektórzy uważają, że przyznawanie uprzywilejowanej pozycji niedoświadczonym kierowcom może prowadzić do nieodpowiedzialnego zachowania na drodze. Zielony Listek może stwarzać fałszywe poczucie bezpieczeństwa i skłaniać do mniejszej odpowiedzialności na drodze.

 

Zielony listek w mapach google

Kierowcy korzystający z nawigacji mogą spotkać się też z Zielonym Listkiem w mapach google. W tym przypadku Zielony Listek nie ma jednak nic wspólnego z brakiem doświadczenia za kółkiem. Oznaczenie wyświetla się sygnalizując kierowcy bardziej ekologiczną trasę, czyli taką która w odróżnieniu od najszybszej drogi, pozwoli mu spalić mniej paliwa. Według Google algorytm stosowany przez firmę sugeruje trasę przejazdu umożliwiającą dotarcie na miejsce w podobnym czasie, oszczędzając paliwo. Wybierając trasę z Zielonym Listkiem, kierowcy mogą czuć się bardziej odpowiedzialni ekologicznie, redukując emisję spalin i przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego.

 

 

Sprawdź cenę OC/AC

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady