Samochód

Zmiany w przeglądach technicznych od 1 listopada – co warto wiedzieć?

Rok 2022 to zdecydowanie rok dużych zmian dla wszystkich kierowców. W dniu wczorajszym weszły w życie nowe przepisy dotyczące obowiązkowych badań technicznych pojazdów. W naszym artykule, przeczytasz na co powinieneś się przygotować podczas wizyty w stacji diagnostycznej.

Diagnosta robiący przegląd

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany weszły w życie 1 listopada 2022 roku 
  • Jak działa system eCall

Jakie zmiany wchodzą od 1 listopada?

Na samym początku listopada weszła w życia nowelizacja rozporządzenia w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Nowe regulacje nakładają na pracowników stacji kolejny obowiązek.

W trakcie kontroli stanu pojazdu, diagnosta będzie musiał zweryfikować działanie systemu eCall, czyli systemu używanego w pojazdach w całej UE, który w razie wypadku drogowego automatycznie powiadamia odpowiednie służby i łączy się z najbliższą siecią alarmową. System eCall jest obowiązkowym wyposażeniem instalowanym w samochodach wyprodukowanych po 31 marca 2018 roku.

Według załącznika do nowelizacji diagnosta powinien sprawdzić jego obecność, stan i działanie, np.:

  • sprawdzić sygnał GPS,
  • sprawdzić elektroniczny moduł sterujący eCall,
  • sprawdzić minimalny zestaw danych udostępnianych służbom przez urządzenie.

Badanie ma polegać na kontroli organoleptycznej, czyli na sprawdzeniu czy taki system jest zamontowany, w zasadzie poprzez sprawdzenie czy w pojeździe jest przycisk SOS. 

 

Ubezpieczenie OC

Zmiany w klasyfikacji usterek

Wraz ze zmianą przepisów zmieniła się również klasyfikacja usterek stosowanych podczas oględzin pojazdów. Do tej pory awarie są klasyfikowane jako usterki drobne (UD), usterki istotne (UI) i oraz usterki stwarzające zagrożenie (USZ). Od 1 listopada 2022 r. podział przewiduje usterki drobne (UD), usterki poważne (UP) oraz usterki niebezpieczne (UN). Co to oznacza?

Przykładowo w razie wykrycia nieprawidłowości i stwierdzone zostaną usterki poważne, ich opis znajdzie się w zaświadczeniu wystawianym po badaniu technicznym. W takim przypadku, samochód nie przejdzie badania.

Warto zwrócić uwagę, że jeśli będą to usterki niebezpieczne, samochód nie przejdzie badania, a dodatkowo diagnosta będzie mógł zatrzymać Twój dowód rejestracyjny.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady