W ubiegłym roku na wczasy zdecydowało się niemal 20 mln Polaków, z czego 48 proc. wybrało wyjazd zagraniczny a 52 proc. postanowiło wypoczywać w kraju[1]. Do ulubionych kierunków wakacyjnych należały: Grecja, Turcja, Bułgaria, Egipt i Hiszpania[2]. Zdaniem ekspertów w tym roku wielu Polaków zmieni plany wakacyjne w związku z pandemią COVID-19. Jeszcze w kwietniu 40 proc. badanych rodaków planowało wyjazd na wakacje lub wycieczkę w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia pandemii koronawirusa i wygaśnięcia zagrożenia epidemicznego[3]. Dwa miesiące później odsetek osób zdecydowanych na wyjazd spadł o 6 p.p., natomiast niemal 2/5 badanych nie podjęło jeszcze decyzji o wyjeździe[4].

Niezależnie od tego, jak dużo osób zdecyduje się na spędzanie wakacji poza miejscem zamieszkania, powinny one zadbać o swoje bezpieczeństwo i ochronę w trakcie wypoczynku. – Z tygodnia na tydzień widzimy coraz większe zainteresowanie w obszarze produktów turystycznych. W ostatnim tygodniu na zakup polisy turystycznej Warty zdecydowało się 3 razy więcej Klientów niż w połowie czerwca. Ponadto od początku maja, gdy otwarto pensjonaty i hotele w Polsce polecamy naszym Klientom ubezpieczenie Warta Twoje NNW – pakiet dla Turysty (RP), który zapewnia ochronę osobom podróżującym na terenie Polski – mówi Ilona Zaremba-Choim, dyrektor operacyjna z Warty.

W ramach ubezpieczenia turystycznego warto wybrać takie, które oferuje szeroki zakres ochrony już w standardzie. W przeciwnym wypadku może się okazać, że decydując się na najtańszą polisę, jej zakres będzie bardzo wąski i może wymagać dokupienia kosztownego rozszerzenia. – W obecnej sytuacji kluczowy jest fakt, że ubezpieczenie Warty Travel pokrywa koszty leczenia nagłych zachorowań za granicą, w tym zachorowań na COVID-19. Ponadto, już w podstawowym zakresie polisy zapewniamy pokrycie kosztów leczenia w związku z zaostrzeniem lub powikłaniem choroby przewlekłej a także koszty transportu i ratownictwa bez limitów – dodaje Ilona Zaremba-Choim.

W czasie wakacji często próbujemy nowych aktywność na świeżym powietrzu, w tym takich które jeszcze kilka lat temu uważane były za ekstremalne. Nurkowanie czy surfowanie to coraz popularniejsze atrakcje nadmorskich kurortów chętnie wybierane przez turystów. – W podstawowym zakresie Warta Travel znajduję się większość sportów amatorskich, takich jak jazda na skuterach wodnych, kitesurfing, windsurfing, żeglarstwo morskie czy nurkowanie. Z drugiej strony wiemy też, że dla wielu osób najlepszym odpoczynkiem jest dzień spędzony nad hotelowym basenem. Dlatego nasze ubezpieczenie chroni również zdarzenia zaistniałe po spożyciu alkoholu w zakresie pokrycia kosztów leczenia, assistance i następstw nieszczęśliwych wypadków. – dodaje Ilona Zaremba-Choim.

Koszt ubezpieczenia turystycznego Warty zależy od kilku zmiennych, m.in. kierunku wyjazdu, wieku ubezpieczonych czy zakresu ochrony. Przykładowa wysokość składki dla osoby

w przedziale 26-60 lat wyjeżdzającej na 8 dni do krajów europejskich to koszt zaledwie 70-80 zł.

[1] Prawie połowa Polaków planuje wakacje. Wielu za granicą

[2] Polska Izba Turystyki, Zagraniczne wakacje Polaków, 2019 r.

[3] Wakacje 2020. 40 proc. Polaków chce wyjechać na urlop

[4] Wakacje 2020 – więcej niepewności niż planów