Samochód

Samochód używany - 10 wskazówek dotyczących zakupu

Planujesz zakup używanego auta? Przed Tobą żmudne poszukiwania, weryfikacja i finalizacja transakcji. W całym tym procesie łatwo zapomnieć o ważnych szczegółach. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie 10 wskazówek, dzięki którym unikniesz niepotrzebnych problemów.

Mężczyzna w aucie

Zastanów się, czego potrzebujesz

Pamiętaj, że samochód nie jest gadżetem, a środkiem transportu. Jego głównym zadaniem jest sprawne, bezpieczne i komfortowe przetransportowanie Cię z punktu A do punktu B. Dlatego, zamiast skupiać się na zewnętrznej stylistyce auta, na pierwszym miejscu postaw jego wnętrze. Zastanów się, ile osób będzie podróżować nowym autem. Od tego zależy wybór optymalnego rodzaju nadwozia. Pomyśl, jakie funkcje są Ci niezbędne do komfortowej jazdy. Klimatyzacja, zestaw multimedialny, elektrycznie regulowane i podgrzewane fotele to tylko niektóre z dostępnych obecnie modułów. Zwróć uwagę na elektroniczne systemy wspomagania jazdy. Asystent parkowania, asystent martwego pola czy inteligentny tempomat to technologie, które znacznie podnoszą komfort podróżowania. Sprawdź także liczbę i rozmieszczenie poduszek powietrznych. Przecież nie jesteś w stanie przewidzieć każdej sytuacji na drodze.

 

Zastanów się, jaki rodzaj napędu jest Ci potrzebny:

  • diesel do ekonomicznej jazdy na długich trasach,
  • benzyna do komfortowego podróżowania w przestrzeni miejskiej,
  • hybryda lub elektryk do oszczędnej jazdy z troską o środowisko naturalne.

Przemyśl dobrze, gdzie będziesz podróżował swoim nowym nabytkiem? Jeśli planujesz dłuższe rodzinne wyjazdy, to idealnym rozwiązaniem będzie kombi. Jeżeli wybierasz się w bardziej wymagający teren, to warto rozważyć zakup SUV-a. Jeśli kupujesz auto do firmy, to idealnym rozwiązaniem może okazać się hatchback lub sedan.
 

Określ swój budżet na zakup auta

Zakup samochodu jest bardzo często kompromisem pomiędzy komfortem, wygodą i standardem pojazdu, a przewidzianym na niego budżetem. Dlatego planując zakup używanego auta, przemyśl dokładnie maksymalną kwotę, jaką jesteś w stanie wydać na ten cel. Najczęściej kupujący stają przed następującym dylematem:

  • nowsze auto z oszczędnym wyposażeniem,
  • bogato wyposażony samochód z większym przebiegiem.

Zastanów się, czy tak bardzo zależy Ci na „świeżym” roczniku kupowanego auta, że jesteś w stanie poświęcić komfort podróżowania nim. Pamiętaj, że nawet w miarę nowe samochody mogą być mocno wyeksploatowane. Wystarczy, że właściciel nie dbał o regularny serwis olejowy. W wielu przypadkach jednostka napędowa samochodu z przebiegiem 100 000 km może być bardziej wyeksploatowana niż starszy samochód po przejechaniu 200 000 km. Wiele zależy także od techniki jazdy kierowcy.

Ustalając budżet, zostaw sobie rezerwę na ewentualne naprawy i wymiany eksploatacyjne, jakie czekają Cię po zakupie.

 

Zbadaj sytuację na rynku aut używanych

Jak kupić samochód i nie przepłacić? Podstawą jest szczegółowa analiza rynku. Jeśli masz już określone potrzeby dotyczące marki, modelu, rodzaju nadwozia, silnika i wyposażenia oraz dostępny budżet, to teraz możesz rozpocząć poszukiwanie ofert spełniających Twoje kryteria. W serwisach ogłoszeniowych znajdziesz pojazdy od osób prywatnych, komisów czy aut poleasingowych. Auto kupione od osoby prywatnej może być nieco tańsze. W komisie masz dużo większy wybór i możliwość dokładnych oględzin. Ciekawym rozwiązaniem mogą być samochody poleasingowe. Auta użytkowane w firmach mają przeważnie udokumentowaną historię serwisową. Regularne dbanie o taki samochód wymuszają niejako same zapisy umowy leasingowej. Pamiętaj, aby porównywać do siebie auta o podobnych parametrach. Zwracaj uwagę na detale. Widzisz dwa identyczne pojazdy w znacząco różnych cenach? Sprawdź, czy tańszy egzemplarz nie jest uszkodzony lub nie ma ponadnormatywnego przebiegu.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Sprawdź dokładnie wybrany samochód

Nie ufaj do końca zdjęciom publikowanym w portalach ogłoszeniowych. Nawet pomimo dobrej woli sprzedający nie jest w stanie wyłapać wszystkich detali. Kluczowe dla podjęcia decyzji powinny być oględziny pojazdu. Zrób to w sposób przemyślany. Przygotuj listę kontrolną zawierającą następujące elementy:

  • sprawdzenie karoserii. Stanu lakieru, szyb oraz całej powierzchni pojazdu,
  • weryfikacja najważniejszych elementów wnętrza jak kierownica, dźwignia zmiany biegów czy fotel kierowcy,
  • ocena kompletności elementów wyposażenia wnętrza oraz sprawności układów elektrycznych i klimatyzacji,
  • kontrola sprawności oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego,
  • ocena kondycji kół, amortyzatorów, opon oraz układu hamulcowego,
  • ocena stanu komory silnika, układu zawieszenia oraz skrzyni biegów,
  • sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych.

Przejście tej listy kontrolnej pomoże Ci wstępnie ocenić stan pojazdu. Podczas oględzin unikaj pośpiechu. Sprawdzaj dokładnie każdy element.
 

Wykonaj jazdę próbną

Oględziny stanu samochodu to tylko część weryfikacji auta używanego. Bardzo ważna jest jazda testowa. Dzięki niej sprawdzisz, jak wybrane przez Ciebie auto spisuje się w praktyce. Podczas jazdy próbnej możesz także stwierdzić występowanie usterek, których nie byłeś w stanie zauważyć podczas wizualnych oględzin. Zwróć uwagę na pracę silnika, wszelkie odgłosy wydobywające się z układu zawieszenia czy sprawność hamulców. Oceń sterowność auta i łatwość utrzymania optymalnego toru jazdy.

W miarę możliwości przetestuj pojazd na różnych rodzajach nawierzchni. Część mankamentów ujawni się na przykład dopiero przy wjeździe na kostkę brukową. Koniecznie sprawdź także kolor spalin oraz obecność wycieków wody lub oleju w czasie pracy silnika. Zwróć uwagę, jak pojazd reaguje na przyspieszenie oraz redukcję biegu. Sprawdź płynność działania przekładni. Pamiętaj, że bardzo ważne są także Twoje odczucia z jazdy. To Ty masz czuć się komfortowo za kierownicą tego auta.
 

Zadawaj pytania sprzedającemu

To sprzedający wie najwięcej o swoim samochodzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś na temat pojazdu, to oprócz oględzin i jazdy próbnej powinieneś dokładnie przepytać dotychczasowego właściciela. O co pytać? Oto lista najważniejszych kwestii z punktu widzenia kupującego:

  • Jaki jest przebieg pojazdu? Koniecznie porównaj go z licznikiem.
  • Jak było do tej pory użytkowane auto? Ruch miejski, autostrady, sporadyczne wyjazdy czy częste podróże w delegację.
  • Czy samochód był kiedykolwiek uszkodzony? Jeśli tak, to jakie elementy podlegały naprawie. Możesz także zapytać sprzedającego, czy dysponuje zdjęciami uszkodzeń.
  • Dlaczego dotychczasowy właściciel chce pozbyć się auta? Z tego pytania możesz wyciągnąć wiele ciekawych informacji. Czasem chęć sprzedaży jest wynikiem wysokich kosztów eksploatacji i złego stanu technicznego.
  • Czy cena podlega negocjacji? Zawsze warto zadać to pytanie. Prawie każdy sprzedający zakłada możliwość obniżenia ceny wyjściowej.
     

Zweryfikuj dokumentację pojazdu

Ten etap możesz rozpocząć jeszcze przed oględzinami pojazdu. Wystarczy, że uzyskasz numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji. To pozwoli Ci sprawdzić samochód na stronie www.historia.gov.pl. W ten sposób możesz poznać:

  • dane techniczne auta,
  • informacje o dodatkowych badaniach technicznych,
  • przebieg,
  • odczyt drogomierza podczas kolejnych przeglądów technicznych,
  • ważność polisy OC.

W bazie znajdują się także informacje na temat istotnych szkód na pojeździe. Tutaj znajdziesz dane dotyczące ewentualnych współwłaścicieli auta.

Przy zakupie auta używanego dotychczasowy właściciel powinien przekazać Ci komplet dokumentów. Sprawdź dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz książkę serwisową. Zweryfikuj, na kogo jest zarejestrowane auto. Jeśli jest to jeszcze poprzedni właściciel, to należy uzyskać umowę kupna-sprzedaży pomiędzy nim a obecnym sprzedawcą. Bardzo ważne jest zachowanie ciągłości umów. Sprawdź, czy auto ma ważny przegląd techniczny. Równie istotna jest także polisa OC. Jeśli dotychczasowy właściciel nie przedłużył ubezpieczenia, to powinieneś wykupić je już w dniu zakupu auta. Kary za każdy dzień bez ochrony są bardzo dotkliwe. Lepiej nie narażać się na dodatkowe koszty.

 

Podpisz umowę kupna-sprzedaży

Jeżeli kupujesz samochód od firmy, to dokumentem sprzedaży będzie faktura wystawiona przez sprzedawcę. W przypadku transakcji zawieranej z osobą prywatną należy podpisać umowę kupna-sprzedaży. To istotny dokument, na podstawie którego będziesz mógł zarejestrować pojazd. Nawet najdrobniejsze błędy w danych na umowie mogą przysporzyć Ci kłopotów i wydłużyć całą procedurę rejestracji w wydziale komunikacji.

W osobnym artykule na naszym blogu omawiamy, co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży. Zapoznaj się z tymi informacjami, aby uniknąć wątpliwości podczas finalizacji transakcji.
 

Ubezpiecz swój samochód

Zadbaj o dopełnienie formalności w urzędzie

Zakup auta to dla wielu osób spełnienie marzeń. Pamiętaj jednak, aby nie popadać w nadmierną euforię po finalizacji transakcji. Czeka Cię jeszcze sporo formalności związanych z zakupem pojazdu. Warto ich dopełnić, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i kar finansowych.

Po zakupie samochodu używanego powinieneś przede wszystkim:

  • opłacić podatek PCC w Urzędzie Skarbowym,
  • sprawdzić ważność badania technicznego,
  • wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji.

W osobnym artykule na blogu szerzej wyjaśniamy, co zrobić po zakupie samochodu. Przeczytaj także artykuł, jak krok po kroku wygląda rejestracja samochodu używanego.

 

Pamiętaj o prawie do rękojmi

Jeśli w trakcie użytkowania wykryjesz, że zakupiony samochód ma ukryte wady, to możesz dochodzić od sprzedawcy odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Niezależnie, czy kupiłeś auto od osoby prywatnej, czy od przedsiębiorcy. Wada ukryta to niesprawność samochodu, o której kupujący nie wiedział w chwili nabycia pojazdu i nie mógł stwierdzić jej w czasie oględzin. Przykładem może być ponadnormatywne zużycie oleju przez wyeksploatowaną jednostkę napędową. Pamiętaj, że przedsiębiorca sprzedający samochód nie może wyłączyć prawa do rękojmi w stosunku do osoby prywatnej. Można to zrobić w przypadku transakcji zawieranej między przedsiębiorcami. Rękojmia obowiązuje przez 2 lata od momentu zakupu pojazdu. W osobnym artykule omawiamy, czym jest wada ukryta samochodu i co zrobić w razie jej wykrycia?

Zakup auta używanego wymaga dobrego przygotowania i postępowania według określonego planu. Ten poradnik z pewnością przyda Ci się na każdym etapie od momentu poszukiwania auta do finalizacji transakcji

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady