Samochód

AdBlue - jakie jest jego działanie i zastosowanie?

AdBlue to specjalny rodzaj płynu, który jest obecny w nowszych modelach pojazdów z silnikiem diesla. Stanowi ważny element systemów SCR i tym samym przyczynia się do skutecznej ochrony środowiska naturalnego. Kontrolowanie poziomu AdBlue i jego uzupełnianie jest niezwykle łatwe. To ważne, ponieważ niedostateczna ilość lub brak płynu może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami nie tylko dla auta.

Płyn AdBlue w samochodach a środowisko

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest AdBlue i w jaki sposób działa
  • Jak uzupełnić płyn AdBlue
  • Czym może grozić jego brak w systemie SCR
  • Czy AdBlue ma wpływ na zużycie paliwa
  • Kiedy istnieje ryzyko otrzymania mandatu za samochód bez AdBlue
  • Jakie są najważniejsze zalety AdBlue

Co to jest AdBlue i jak działa?

AdBlue to mieszanka wody i mocznika. Stosuje się ją w systemach redukcji emisji spalin w pojazdach napędzanych silnikami Diesla (wysokoprężnymi). Mocznik w płynie pełni rolę katalizatora, który przekształca tlenki azotu emitowane w wyniku działania jednostki napędowej w parę wodną i azot. Pozwala to skutecznie zredukować emisję substancji, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia. Płyn AdBlue tankuje się do specjalnego zbiornika w pojeździe, którego wlew mieści się często obok wlewu paliwa.

Systemy redukcji spalin wykorzystujące wcześniej wspomnianą mieszankę są obowiązkowe na terenie Unii Europejskiej od 2014 roku, kiedy to weszła w życie norma Euro 6. AdBlue jest obecny w wielu nowych modelach samochodów osobowych, tak jak np. system ASR. Choć warto zaznaczyć, że nie wszystkie pojazdy z silnikami wysokoprężnymi mają je zainstalowane w standardzie.
 


Sprawdź ubezpieczenie swojego samochodu

Tankowanie AdBlue

Aby móc zatankować płyn do redukcji emisji spalin, na samym początku należy zlokalizować wlew AdBlue. Najczęściej będzie on umiejscowiony obok wlewu paliwa lub pod maską. W większości przypadków korek ma niebieski kolor i odpowiednie oznaczenie, aby nie pomylić go z innym rodzajem płynu.

Jedyne co trzeba zrobić, to odkręcić nakrętkę, a następnie wlać AdBlue do zbiornika. Cała operacja jest więc niezwykle prosta – nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga posiadania dodatkowej wiedzy, jak ma to miejsce chociażby w przypadku wymiany płynu chłodniczego. Wymagana ilość płynu konieczna do jego prawidłowego uzupełnienia zależy od danego modelu i poziomu AdBlue w zbiorniku. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu lub tabliczce znamionowej. Niektóre modele pojazdów zostały wyposażone w specjalne kontrolki, które informują o konieczności dolania AdBlue.

To, na ile czasu wystarczy pełny bak płynu, zależy od pojazdu i stylu jazdy kierowcy. AdBlue dolewa się co kilkaset lub kilka tysięcy przejechanych kilometrów. Płyn kosztuje w okolicach kilku złotych za litr. Jest łatwo dostępny na stacjach paliw w różnych pojemnościach, tak samo jak np. płyn do spryskiwaczy szyb. Pomiędzy poszczególnymi produktami nie ma różnic w składzie chemicznym, choć mogą być one zauważalne w kontekście jakości i czystości. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie AdBlue zatwierdzonego przez producenta samochodu lub spełniający normy ISO 22241.
 


Ubezpieczenie OC/AC

Brak płynu AdBlue w samochodzie

Zdecydowanie warto pamiętać o uzupełnianiu tej cieczy, ponieważ obecny w aucie system redukcji spalin może przestać prawidłowo działać lub nawet się wyłączyć. Co za tym idzie, samochód przekroczy wtedy dopuszczalne normy emisji spalin. Brak lub nieprawidłowy poziom płynu mogą także negatywnie wpłynąć na pracę silnika, a nawet jego trwałość, podobnie jak w przypadku niedostatecznego poziomu oleju. To z kolei stwarza ryzyko konieczności dokonywania kosztownych napraw u mechanika.

Należy też zaznaczyć, że w przypadku niektórych modeli pojazdów brak płynu AdBlue uniemożliwi uruchomienie silnika. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie ignorować tej kwestii i uzupełnić bak najszybciej, jak to tylko możliwe. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek.
 

AdBlue a zużycie paliwa

Stosowanie AdBlue w samochodach z silnikami diesla wykorzystującymi system SCR nie powinno mieć bezpośredniego wpływu na ilość spalanego oleju napędowego. Jednak należy pamiętać, że jego brak lub niedostateczne uzupełnienie może już negatywnie wpływać na zużycie paliwa i efektywność pracy silnika.

Oczywiście bez względu na model auta, bezpośrednio z poziomem spalania związany jest nasz styl jazdy, a mniejsze zużycie zapewnimy sobie dzięki stosowaniu się do zasad Eco Drivingu.
 


Sprawdź cenę OC

Czy można dostać mandat za brak AdBlue?

Ogólnie rzecz biorąc niedostateczny poziom lub brak roztworu do redukcji emisji tlenku azotu nie będzie bezpośrednią przyczyną otrzymania mandatu. Może jednak zostać wypisany, jeśli w trakcie kontroli drogowej służby sprawdzą poziom emitowanych spalin i będzie on zbyt wysoki.

Kara finansowa grozi także za jakiekolwiek ingerencje w system SCR – mowa tu m.in. o jego wyłączeniu lub stosowaniu emulatora, mającego symulować prawidłowe działanie układu.
 

Zalety stosowania AdBlue

Systemy redukcji spalin z AdBlue umożliwiają spełnienie wymaganych norm emisji spalin. Ma to pozytywny wpływ na ochronę środowiska i zmniejszenie negatywnych skutków obecności tlenków azotu w powietrzu na zdrowie ludzi i zwierząt.

AdBlue jest także szeroko dostępny i kosztuje stosunkowo niewiele w porównaniu z tym, jak skutecznie redukuje szkodliwe substancje w wyniku spalania paliwa. Uzupełnienie płynu nie wymaga też specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego z tym zadaniem z pewnością poradzi sobie każdy kierowca.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady