Samochód

Bezpieczeństwo na drodze przez cały rok – czy opony całoroczne to dobre rozwiązanie?

Opony całoroczne łączą cechy ogumienia letniego i tzw. zimówek. Zgodnie z przeznaczeniem mają uniwersalne zastosowanie i można z nich korzystać zarówno w warunkach zimowych, jak i letnich. Czy zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa? To zależy od kilku czynników.

Samochód jedzie zimą po drodze

Opony wielosezonowe, letnie i zimowe — najważniejsze cechy

Spośród opon samochodowych można wyróżnić trzy typy, podzielone ze względu na zastosowanie ich do danych warunków klimatycznych (letnie, zimowe i całoroczne). Jak wiadomo, najważniejszym zadaniem ogumienia jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności do podłoża, co przekłada się np. na drogę hamowania i komfort jazdy. Właściwości trakcyjne danego modelu wynikają m.in. z zastosowania odpowiedniej mieszanki gumowej o określonej twardości, a także kształtu rzeźby bieżnika.

Opony letnie są twardsze od tzw. zimówek i powinny być stosowane w warunkach, gdzie średnia temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza. Poniżej tego progu, a szczególnie przy mrozie, znacznie pogarszają się ich właściwości, co jest niebezpieczne w przypadku jazdy samochodem zimą po śniegu. Z drugiej strony, opony zimowe są przeznaczone do użytku w temperaturze poniżej wcześniej wspomnianego progu. Pomimo pracy w nawet skrajnie niskich warunkach temperaturowych, ze względu na bardziej miękką mieszankę gumową, są w stanie zapewnić odpowiednią przyczepność. Opony zimowe często mają też inaczej skonstruowany bieżnik, który jest w dodatku nieco głębszy. Jazda na zimówkach w lecie nie jest wskazana, m.in. ze względu na bardzo szybkie zużywanie się ogumienia tego rodzaju w wysokich temperaturach.

Opony całoroczne są rozwiązaniem pośrednim (zarówno pod względem budowy, jak i swoich właściwości) — mają więc charakter bardziej uniwersalny. Wiąże się z nim wiele zalet, ale niestety także wady.
 

Wady i zalety opon całorocznych

Największą zaletą kompletów wielosezonowych jest wygoda, ze względu na brak konieczności sezonowej wymiany ogumienia i odpowiedniego przechowywania opon, które nie są aktualnie używane. Oczywiście takie komplety zachowują się też dużo lepiej niż np. zimówki w okresie letnim. Umożliwiają więc jazdę w bardziej zróżnicowanych warunkach w porównaniu z modelami sezonowymi.

Wcześniej wspomniana uniwersalność może być też jednocześnie wadą, ponieważ opony całoroczne charakteryzują się gorszą przyczepnością na śniegu niż typowe ogumienie zimowe; zużywają się też szybciej niż ogumienie letnie, gdy temperatura jest stosunkowo wysoka. Trzeba również wiedzieć, że opony wielosezonowe są droższe od modeli sezonowych.

 

Ubezpieczenie OC/AC 

Czy opony całoroczne są bezpieczne?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy opony wielosezonowe zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa przez cały rok. Takie ogumienie może być całkowicie bezpieczne, jednak zależy to od kilku rzeczy. Przede wszystkim warto wybrać jak najlepsze opony całoroczne i po prostu na nich nie oszczędzać.

Ogromne znaczenie ma również klimat obszaru, po którym ma poruszać się kierowca w pojeździe z ogumieniem wielosezonowym. Obecnie polskie zimy na większości terytorium naszego kraju są dużo łagodniejsze, niż te kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Mniej intensywne i rzadsze opady śniegu, w połączeniu z wyższymi średnimi temperaturami umożliwiają bezpieczną jazdę na oponach wielosezonowych przez niemal cały rok. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku południowej Polski, w szczególności obszarów wysokogórskich — wtedy najrozsądniej będzie korzystać z dwóch kompletów ogumienia: jednego na lato, a drugiego na zimę.

Dodatkowym czynnikiem jest także styl jazdy kierowcy i roczny przebieg. Przy dynamicznej jeździe i pokonywaniu powyżej 10 tys. km w ciągu 12 miesięcy, opony całoroczne nie są najlepszym pomysłem. Będą zużywały się szybciej, a tym samym dużo wcześniej stracą swoje właściwości. Znaczenie ma również klasa pojazdu, ponieważ ogumienie wielosezonowe nie może być poddawane zbyt dużym przeciążeniom, dlatego najbezpieczniejsze będą w samochodach kompaktowych.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady