Turystyczne

Ciepłe kraje zimą – gdzie jechać i jak się przygotować do podróży?

Zimowa pogoda potrafi dać się we znaki, przez co często jedyne, na co mamy ochotę w te miesiące to oglądanie filmów lub czytanie książek w domowym zaciszu. W takiej sytuacji kusząca może wydawać się ucieczka od zimna w znacznie cieplejsze rejony. Które miejsca warto odwiedzić zimą, by przypomnieć sobie wakacyjne słońce?

Kobieta leżąca na hamaku

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak przygotować się do zimowego urlopu
 • Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne
 • Dlaczego warto zawsze mieć polisę turystyczną
 • Które kraje oferują najprzyjemniejsze temperatury zimą

Jak przygotować się do zimowego urlopu?

Zanim jednak przejdziemy do rekomendowanych kierunków, warto przedstawić kilka wskazówek, które przydadzą się przy planowaniu podróży:

 • Zabezpiecz się na wypadek chłodniejszych wieczorów wybór miejsc na ciepłą zimę jest spory, ale pamiętaj, że w wielu z nich możesz co prawda liczyć na dwadzieścia kilka stopni w dzień, ale już na wieczór przyda się bluza czy też lekki sweter.
 • Nie zapomnij kremu z filtrem mimo, że zimowe słońce może wydawać się łagodniejsze, to pamiętaj, że promieniowanie słoneczne jest obecne przez cały rok. Krem z filtrem powinien być obowiązkowym wyposażeniem w Twojej kosmetyczce nie tylko w sezonie letnim.
 • Przygotuj się na powrót by nie zafundować organizmowi szoku termicznego, w drodze powrotnej postaw raczej na długie spodnie, bluzę i kurtkę. Dostosuj się do temperatury w swoim kraju.
 • Dobry research to podstawa przed wyjazdem dokładnie sprawdź aktualną pogodę na region, do którego się wybierasz. Klimat się zmienia i średnie temperatury z poprzedniego sezonu wcale nie muszą się pokrywać z obecnym.
   
 • Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym  zakup polisy podróżnej można zaliczyć do jednej z najważniejszej czynności przed wyjazdem. Dzięki niej zadbasz o swoje bezpieczeństwo podczas podróży. Polisa turystyczna może okazać się bardzo pomocna podczas nieprzewidzianej sytuacji –  szczególnie, gdy znajdujesz się tysiące kilometrów od swojego domu.
   

Najlepsze kierunki na zimę w 2023 roku

Kierunki wymienione poniżej będą świetnym ratunkiem na zimową chandrę. Gwarantują wygrzanie się na rajskich plażach, odpoczynek i naładowanie słonecznych baterii, które przydadzą się po powrocie do zimnej Polski. Gdzie w takim razie warto wyjechać, by zapomnieć o mroźnej zimie?

 

Wyspy Kanaryjskie

Sprawdzony i przystępny cenowo wybór. Kanary charakteryzuje łagodny klimat, który niewiele zmienia się na przestrzeni roku. Najlepszym wyborem zimą będzie wulkaniczne Lanzarote, zielona Teneryfa albo kameralna Gran Canaria. Do rozważenia pozostawiamy Fuerteventurę, gdzie co prawda możesz liczyć na ok. 20-23 stopnie, ale również i dużo wietrznych dni.
 

Madera

Większość Europy zimą nie będzie rozwiązaniem na tęsknotę za letnimi temperaturami, ale akurat Madera jest pod tym względem wyjątkiem. Portugalska wyspa nazywana jest właśnie wyspą wiecznej wiosny, bo przez cały rok termometry wskazują między 18 a 25 stopni. A do tego możesz nastawić się na mnóstwo zieleni, zachwycające, oceaniczne klify i oczywiście maderę, czyli wzmacniane wino portugalskie, pochodzące właśnie z tej wyspy.

 

Meksyk

Szukasz widoku niczym z pocztówki? Meksyk zaprasza na plaże z białym piaskiem, palmami i krystalicznie czystą wodą. W czasie zimowym temperatura w Meksyku wynosi 28-30 stopni, a wody aż 26-27 stopni, więc to idealna pora na plażowanie. Ale to nie jedyne, co Meksyk ma do zaoferowania, bo poza plażami zadowoli też fanów zwiedzania, surfowania i smakowania lokalnej kuchni.

 

Egipt

Piramidy, piaszczyste plaże, nurkowanie wśród raf koralowych – kto by się nie skusił? A do tego temperatury zimą będą o wiele przyjemniejsze w porównaniu do letnich upałów, których wielu turystom ciężko znieść.

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Majestatyczny Dubaj, futurystyczne Abu Zabi czy meczet szejka Zayeda w Abu Dhabi – tego nie możecie przegapić, wybierając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wielu turystów to właśnie to państwo obiera za cel zimowych podróży – temperatura jest wtedy znacznie przystępniejsza niż zazwyczaj, bo oscyluje około 23 stopni.
 

Tajlandia

Gdy w Polsce marzniemy nawet w najcieplejszych kurtkach, w Tajlandii panuje pora sucha, więc najlepszy czas na odwiedziny tego wyjątkowego miejsca. Najcieplejszej pogody doświadczysz na południu, ale pamiętaj, że Tajlandia to ogrom atrakcji rozrzuconych po całym kraju.


Zanzibar

Ta turystyczna wyspa położona na Oceanie Indyjskim stanowi całoroczny raj dla spragnionych słońca plażowiczów. Temperatury dobijają do 30 stopni nawet zimą, a bogactwo naturalnych atrakcji takich jak jaskinie czy niezwykłe parki narodowe, zachęca do tego, żeby przyjechać nawet na 14 dni.

 

Kuba

Dzika i szalona Kuba zimą potraktuje Cię bardzo łaskawie – temperatury sięgają nawet 28 stopni. Przygotuj się jednak na chłodniejsze wieczory, kiedy termometry mogą wskazać 15-20 stopni. To wciąż jednak idealne warunki do tego, by nacieszyć się karaibskimi plażami oraz zasmakować szaleństwa z cygarem w ustach w barwnej Hawanie.

 

Dominikana

Popularny, egzotyczny kierunek na zimę, gwarantujący bajkowe plaże i dużo upragnionego spokoju. Od grudnia do połowy kwietnia na Dominikanie występuje pora sucha, co oznacza idealny moment na wizytę.
 

Sri Lanka

Sri Lanka powoli wraca do siebie po kryzysie związanym z bankructwem kraju i destabilizacją polityczną. Tegoroczna zima to świetny czas, żeby ją odwiedzić, bo poza ciepłem możecie też liczyć na mniejszą ilość turystów i jeszcze bardziej niż zwykle życzliwych miejscowych, którym teraz szczególnie zależy na powrocie turystyki.

 

Peru

Średnia temperatura w styczniu w Peru to 29 stopni, więc z pewnością warto rozważyć ten kierunek na zimową wyprawę. Turyści cenią Peru za mnogość zabytków i dużą różnorodność – od słynnego Machu Picchu, poprzez tropikalne dżungle, a na ośnieżonych wierzchołkach And kończąc.

 

 

Ubezpieczenie turystyczne 

Dlaczego warto zawsze mieć polisę turystyczną?

Planując wakacje w swoich planach zawsze uwzględnij polisę turystyczną - nawet na jednodniowy czy dwudniowy wyjazd. Dlaczego to jest tak ważne? W przypadku egzotycznych podróży ubezpieczenie jest szczególne ważne, ponieważ w przeciwieństwie do wyjazdów europejskich, w krajach leżących poza Europą nie ochroni Cię (Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego (EKUZ). Weź pod uwagę to, że bez prywatnego ubezpieczenia będziesz zdany tylko na siebie, a to może wiązać się z ogromnymi wydatkami podczas choroby czy nieszczęśliwego zdarzenia.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne

Wybierając ubezpieczenie turystyczne pamiętaj o tym, aby miało w swoim zakresie nielimitowane świadczenia assistance, między innymi takie jak: koszty transportu czy koszty leczenia za granicą (najlepiej bez żadnych ograniczeń kwotowych).

Zwróć też uwagę na to, by odpowiedzialność ubezpieczyciela obejmowała również te rodzaje aktywnego wypoczynku, które planujesz praktykować za granicą. Na przykład uprawianie takich sportów jak: kitesurfing, windsurfing, nurkowanie czy jazdy na skuterach wodnych. W ubezpieczeniu turystycznym Warta Travel powyższej aktywności zaliczane są do amatorskich sportów czyli nie trzeba opłacać dodatkowej składki, aby zdarzenia, które wystąpią podczas ich uprawiania  były objęte ochroną.

Polisa powinna również obejmować:

 • Leczenie następstw chorób przewlekłych, a także nagłego zachorowania na Covid-19,
 • Pomoc konsultantów - 24/7 w języku polskim, niezależnie od miejsca pobytu,
 • Wysoką sumę ubezpieczenia w ramach kosztów leczenia (w ubezpieczeniu turystycznym Warta Travel jest to nawet do 2 000 000 zł),
 • Ubezpieczenie Assistance i NNW,
 • Ubezpieczenie bagażu,
 • Skutki aktów terrorystycznych w zakresie podstawowym (objęcie ochroną osób, które ucierpią w zdarzeniach powstałych w wyniku aktów terrorystycznych).
   

Ubezpieczenie podróżne 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Cena składki może się różnić zależnie od kraju, do którego wybierasz się na wakacje i wariantu, który wybierzesz. Przykładowo – koszt ubezpieczenia za dwa tygodnie w Tajlandii dla dwóch osób powyżej 26 roku życia wynosi około 400 zł za optymalny pakiet. Ubezpieczenie turystyczne możesz wykupić online tuż przed planowanym wyjazdem, a sam zakup zajmie Ci maksymalnie do 3 minut. Jeżeli przebywasz na terenie Polski możesz zawrzeć umowę obowiązującą od dnia następnego, lub jeśli chcesz to w opcji „od dnia i godziny” – czyli od teraz. Jednak, gdy przebywasz poza granicami Polski – ochrona rozpoczyna się od dnia następnego po zawarciu umowy. Skorzystaj z kalkulatora lub skontaktuj się z naszym Agentem i zobacz, że Twoje ubezpieczenie nie kosztuje wiele, w porównaniu do tego ile może Ci zaoferować. 
 
 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady