Dom i mieszkanie

Co warto sprawdzić przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Jest to też najczęściej największy wydatek na przestrzeni lat. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując nieruchomość, by nie spotkało nas rozczarowanie? Podpowiadamy.

kobieta z kartonami w nowym mieszkaniu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Zakup mieszkania - od czego zacząć?
  • Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego?
  • Na jakie dokumenty spojrzeć przed zakupem?

Przeanalizuj swoje potrzeby

Szukając mieszkania warto zastanowić się, co w przypadku nieruchomości jest dla nas ważne. Korzystna cena - to oczywiste. Poza kwotą, którą przyjdzie nam zapłacić za wymarzone lokum, są też jednak inne elementy które powinniśmy wziąć pod uwagę. Liczy się oczywiście metraż, liczba pokoi, kondygnacja, stan budynku i lokalizacja, ale nie tylko. Niektórzy z nas lubią widne, jasne mieszkania, ale jest też spora grupa ceniąca chłód, dla których nasłonecznienie nie gra aż tak istotnej roli. Część osób szuka ogródka – nawet najmniejszego, inni wolą lokum na wyższych kondygnacjach. Dla osób starszych lub rodzin z małymi dziećmi pomocna jest winda. Z kolei dla studentów nie jest ona tak bardzo istotna.  Elementów jest wiele i warto uświadomić sobie co jest dla naszego komfortu niezbędne.
 

Ubezpieczenie mieszkania

Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Kupno mieszkania na tzw. rynku wtórnym, czyli z drugiej ręki, ma swoje plusy: budynek jest wybudowany i możemy sprawdzić w jakim jest stanie, jak wyglądają części wspólne, kim są sąsiedzi i co niezwykle ważne – najczęściej możemy w nim praktycznie od razu zamieszkać. Dodatkowo, mamy możliwość poproszenia o opinie na temat warunków mieszkania okolicznych mieszkańców. Nie zmienia to faktu, że zawsze, powinniśmy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego w okolicy naszej upatrzonej nieruchomości.
 

Stan prawny nieruchomości

Gdy już mamy upatrzone mieszkanie, powinniśmy dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości. Możemy to zrobić samodzielnie lub zatrudnić w tym celu prawnika, który specjalizuje się w prawie nieruchomości. Co powinniśmy sprawdzić?

W przypadku zakupu mieszkania w budynku wielorodzinnym najbezpieczniej kupić mieszkanie, które jest wyodrębnione, a więc ma założoną Księgę Wieczystą (w skrócie KW). Jeśli lokal posiada KW wszystkie wpisy jej dotyczące znajdziemy podając numer KW na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzięki temu zyskamy pewność, że praw lub innych roszczeń do mieszkania nie mają osoby trzecie.

Jeżeli w Księdze Wieczystej, w dziale IV, znajduje się informacja czy nieruchomość obciążona jest hipoteką - warto, by sprzedający przedstawił zaświadczenie o zgodzie banku na wcześniejszą spłatę i wykreślenie hipoteki.
 

Sprawdź ofertę ubezpieczenia mieszkania

Brak zaległości w opłatach

Przed transakcją warto poprosić sprzedającego, by przedstawił dokumenty świadczące o braku zaległości w opłatach. Zaświadczenie takie wystawia zarządca danej nieruchomości i dotyczy ono opłat czynszowych – zwróćmy uwagę, by zaświadczenie nie było starsze niż 30 dni.

Dodatkowo, jednym z kluczowych pytań powinno być to dotyczące prawa własności gruntu, na którym stoi nieruchomość. Sytuacja prawna właściciela lokalu w przypadku użytkowania wieczystego, a własności gruntu różnią się zasadniczo.
 

Stan techniczny mieszkania

Jeśli już poznaliśmy najważniejsze koszty związane z naszym przyszłym mieszkaniem i zaczynamy poważnie rozważać jego zakup dobrze sprawdzić lokal pod kątem aspektów budowlano-wykończeniowych. Warto skontrolować drożność wentylacji, stan instalacji elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej. Warto przed zakupem być świadomym stanu technicznego, aby wkalkulować ewentualne koszty remontu czy wymiany niektórych elementów do kosztu zakupu mieszkania.
 

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady