Samochód

Czy warto wziąć auto w leasing czy lepiej je zakupić? Porównanie finansowe dla kierowców

Zakup samochodu za gotówkę na pierwszy rzut oka jest bardziej opłacalny w porównaniu z leasingiem. To drugie rozwiązanie wypada jednak lepiej, m.in. ze względu na kwestię możliwych korzyści podatkowych. Decyzja między gotówką a leasingiem powinna zależeć też od indywidualnych możliwości i preferencji.

Kobieta prowadzi auto

Czy opłaca się brać auto w leasing?

To zależy. Ogólnie rzecz biorąc, całkowite wydatki związane z zakupem samochodu gotówką będą oczywiście dużo niższe. Umowy leasingowe są przecież oprocentowane, gdzie trzeba też wziąć pod uwagę koszty dodatkowe leasingu, takie jak np. opłata manipulacyjna. Suma wydatków przy leasingowaniu samochodu zawsze będzie wyższa niż 100% wartości auta.

Z drugiej strony, opłacalność leasingu wynika z innych czynników, gdzie należy uwzględnić wartość środków, jakimi firma dysponuje, kwestie podatkowe czy te związane z płynnością finansową. Znaczenie ma także to, co jest priorytetem dla danego kierowcy — szybki zakup, aby mieć od razu pojazd na własność, czy możliwość korzystania z auta i rozłożenia kosztów na raty.

 

Płynność finansowa w leasingu i przy zakupie auta gotówką

Przez płynność finansową należy rozumieć zdolność przedsiębiorstwa do terminowego wywiązywania się z bieżących zobowiązań finansowych czy zaopatrywania się w konkretne usługi i produkty, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Przy jej ustalaniu bierze się pod uwagę przede wszystkim aktualny stan środków pieniężnych oraz możliwość przemiany majątku w pieniądze i pokrycia zobowiązań przy ich użyciu.

Jak łatwo zauważyć, zakup samochodu za gotówkę (szczególnie nowego modelu) wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem. Może to być problematyczne w szczególności dla JDG czy stosunkowo małych firm o zasięgu lokalnym. Nawet jeśli przedsiębiorca posiada potrzebną sumę pieniędzy, to przeznaczenie jej na kupno auta może poważnie naruszyć płynność finansową — a im jest ona mniejsza, tym większe ryzyko powstania niemałych problemów.

W przypadku leasingu samochodu trzeba liczyć się z innym większym jednorazowym wydatkiem — mowa tu o opłacie wstępnej, która wynosi zwykle od 1 do 10% wartości pojazdu. Mimo tego nadal jest to zdecydowanie niższy koszt inwestycji, niż przy zakupie za gotówkę. To z kolei przekłada się na niewielki lub znikomy wpływ na płynność finansową. Co więcej, przy porównywaniu ofert leasingu samochodowego można spotkać się z finansowaniem bez czynszu inicjalnego. Wtedy początkową inwestycją będzie głównie pierwsza rata.
 

Korzyści podatkowe w leasingu są większe

Bez względu na formę finansowania pojazdu, to każda z nich wiąże się z korzyściami podatkowymi. To niewątpliwa zaleta szczególnie w przypadku leasingu operacyjnego. Dzięki niemu do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć opłatę wstępną, wartość wykupu i całe raty miesięczne. Z kolei przy zakupie za gotówkę gotówkę pojazdu powyżej 10 000 zł istnieje możliwość wrzucenia do KUP odpisów amortyzacyjnych.

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku obowiązują limity — 150 000 zł dla aut spalinowych i 225 000 dla elektrycznych. Jeśli samochód ma większą wartość rynkową, wysokość wrzucanych elementów do KUP należy obliczyć na zasadzie proporcjonalności. Warto dodać, że leasing i gotówka umożliwiają zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu również wydatków związanych z eksploatacją pojazdu.

Przykład: przy zakupie nowego samochodu osobowego przez podatnika VAT o wartości 246 000 zł brutto wartość korzyści podatkowych wynosi 34 000 zł, więc ostateczny koszt kupna gotówką to 212 000 zł brutto. W leasingu operacyjnym (24 miesiące, 20% opłaty wstępnej, wykup końcowy 2%) można odliczyć jeszcze więcej — ok. 54 000 zł, co daje w przybliżeniu ostateczny koszt w wysokości 203 000 zł.

 

Ubezpiecz swój samochód 

Własność pojazdu w leasingu i przy zakupie za gotówkę

Porównując kupno za gotówkę i leasing, trzeba wziąć pod uwagę też inne aspekty. Przede wszystkim warto wiedzieć, że na czas trwania umowy właścicielem pojazdu jest leasingodawca. Odpowiada więc za np. zarejestrowanie auta, jednak związane z tym koszty przerzuci na leasigobiorcę, a w dodatku naliczy dodatkową opłatę.

Będzie tak również w przypadku modyfikacji, które wymagają zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym, wydaniu zgody na wyjazd autem za granicę czy korzystaniu z pojazdu przez osobę trzecią. Co więcej, najczęściej samochody w leasingu muszą być serwisowane w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO), gdzie ceny za oferowane usługi często są wyższe niż w innych warsztatach samochodowych. Dodatkowo należy też pamiętać o obowiązku wykupienia dodatkowego Autocasco.

Przy zakupie za gotówkę pojazd należy od razu do nas, dlatego możemy nim dowolnie dysponować i dzięki temu zapłacić mniej za np. naprawę w „zwykłym” warsztacie samochodowym czy skorzystać tylko z takiej polisy, której wymóg wykupienia wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

 

Gotówka czy leasing — podsumowanie

Leasing samochodu w dłuższej perspektywie może być bardziej opłacalny w porównaniu z zakupem za gotówkę, zarówno w kontekście korzyści podatkowych (które mają wpływ na ostateczny koszt inwestycji), jak i płynności finansowej. Z drugiej strony leasingowanie auta często wiąże się z dodatkowymi opłatami, które nie są uwzględnianie w podstawowych kosztach finansowania.

Skorzystanie z leasingu wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla tych osób, które przede wszystkim potrzebują pojazdu do korzystania z niego na co dzień, ale nie muszą go ostatecznie mieć na własność (wykup jest opcjonalny w formie operacyjnej). Takie rozwiązanie będzie również polecane w przypadku przedsiębiorców, których nie stać na duży jednorazowy wydatek lub gdy mógłby poważnie naruszyć płynność finansową. Dzięki temu mają możliwość cieszenia się nowoczesnym, popularnym modelem samochodu w leasingu bez dużego obciążenia finansowego.

Z drugiej strony sfinansowanie samochodu gotówką jest dobrym pomysłem przy dużej ilości wolnych środków pieniężnych, chęci natychmiastowego uzyskania prawa własności do pojazdu i włączenia go do majątku firmy oraz wysokiej i stabilnej płynności finansowej.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady