Jak uchronić swój dom lub mieszkanie przed kradzieżą podczas Twojego wyjazdu wakacyjnego?

Lipiec i sierpień to miesiące, w których Policja odnotowuje najwięcej włamań do domów i mieszkań. Zanim wybierzemy się na dłuższy weekend lub wakacje, warto podjąć kilka prostych kroków, które odstraszą złodziei.  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak uchronić swój dom przed włamaniem podczas wyjazdu?
  • Jakie środki ostrożności można podjąć, aby odstraszyć włamywaczy?
  • Jak odstraszyć złodziei?

Zamknij drzwi i okna

Pierwsze pytanie, które zadają Policjanci, gdy doszło do włamania brzmi: „Czy okna były otwarte?”. Nie bez powodu. Włamywacze bardzo często wykorzystują naszą nieuwagę lub zapominalstwo i wykorzystują uchylone okna, by dostać się do nieruchomości. Dlatego przed wyjazdem upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są dobrze zamknięte. Co więcej, mieszkając na niższych kondygnacjach lepiej zamykać okna nawet jeżeli wybieramy się na krótki spacer. Do wielu włamań dochodzi ad hoc. Złodzieje po prostu krążą po okolicy i wykorzystują np. otwarte lub uchylone okno, by dostać się do przypadkowego domu, zabrać leżące na wierzchu przedmioty i szybko uciec.
 

Zaangażuj sąsiadów lub bliskich

Bywa jednak i tak, że przed włamaniem złodzieje prowadzą obserwację nieruchomości. Sprawdzają, czy ktoś wyjmuje listy ze skrzynki na listy, oznaczają drzwi wejściowe by sprawdzić, czy były otwierane, patrzą, czy coś zmienia się na balkonie lub tarasie. Decydują się na włamanie, gdy są pewni, że w mieszkaniu lub domu nikt nie przebywa. Lepiej nie ułatwiać im tego zadania i przed wyjazdem warto dać znać sąsiadom, że nie będzie nas przez dłuższy czas w domu. Dzięki temu sąsiedzi będą bardziej czujni, jeżeli usłyszą dziwne hałasy. Możesz też poprosić ich lub bliskich o opróżnianie skrzynki na listy, podlewanie kwiatów, czy skoszenie trawnika w ogródku. Dzięki temu stworzymy pozory, że ktoś przebywa w mieszkaniu lub domu i odstraszymy potencjalnych włamywaczy.
 

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Ukryj wartościowe przedmioty

Jeżeli posiadasz drogą biżuterię, sprzęt fotograficzny, laptopy lub inne cenne przedmioty, warto ukryć je przed włamywaczami. Gdzie? Złodzieje najczęściej przeszukują toaletki, szafy i komody. Potrafią też przeszukać dokumenty w poszukiwaniu numerów PIN do kart płatniczych i kredytowych. Sejfów szukają w garderobach. Dlatego kosztowności lepiej nie chować w tych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest oddanie kosztowności na przechowanie bliskiej osobie lub wynajęcie skrytki w banku.
 

Zaawansowane zabezpieczenia nieruchomości

Jeżeli do wyjazdu zostało jeszcze trochę czasu – możesz pokusić się o zainstalowanie nowych zamków, drzwi czy nawet okien. Jeżeli chodzi o zamki - eksperci polecają zamki wielopunktowe z wkładką odporną na wiercenie. Solidne, antywłamaniowe okna to takie, które mają dobre okucia, listwy i elementy mocujące, a także odporne szyby. Dodatkowo, można zainstalować dodatkowe zabezpieczenia, takie jak kraty okienne czy rolety antywłamaniowe. Pamiętaj, że elementem zabezpieczającym przed włamaniem jest też oświetlenie zewnętrzne włączane po zmroku. Silne lampy na tarasie, dziedzińcu, w ogrodzie czy na podjeździe mogą zniechęcić potencjalnych włamywaczy.
 

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Zainstaluj system alarmowy

Włamywaczy skutecznie odstrasza też system alarmowy. Widząc, że dom ma zainstalowany alarm złodzieje często rezygnują z próby włamania. Jeżeli mimo wszystko do włamania dojdzie, syreny i światła skutecznie płoszą intruzów i dają znać sąsiadom, że coś dzieje się w naszym mieszkaniu. Dzięki zaawansowanym technologiom możemy ponadto kontrolować system alarmowy za pomocą smartfona lub komputera, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Stan zabezpieczeń możesz sprawdzić zdalnie i podejmować odpowiednie działania w razie potrzeby. System alarmowy może też informować agencję ochrony. Instalując system alarmowy upewnij się, że jest on dobrze widoczny z zewnątrz, by odstraszyć potencjalnych intruzów.
 

Wynajmij agencję ochrony

Włamywacze mają swoje sposoby i system alarmowy może niestety nie wystarczyć. Dlatego poza instalacją systemu alarmowego dobrze jest też wynająć agencję ochrony, która prowadzi monitoring 24/7. W przypadku wykrycia podejrzanej aktywności, agencja ochrony wysyła patrol, który specjalizuje się w reagowaniu na sytuacje awaryjne. Patrol sprawdza co uruchomiło alarm, może też wezwać Policję lub podjąć inne, stosowne działania. Kontaktuje się też z właścicielami, by sprawdzić czy uruchomienie alarmu nie nastąpiło przypadkowo.
 

Ubezpieczenie mieszkania i domu

Dobra polisa mieszkaniowa

Niestety pomimo dużej ostrożności czasami możemy nie być w stanie zapobiec włamaniu. Dlatego poza dobrymi zamkami, drzwiami czy wynajęciem agencji ochrony – warto zainwestować w dobrą polisę mieszkaniową. Koszty ubezpieczenia mieszkania w porównaniu do strat, jakie możemy ponieść nie są dużym wydatkiem. Jeżeli zależy nam na ochronie na wypadek włamania – wówczas najlepiej poza ochroną murów wykupić ubezpieczenie obejmujące elementy stałe i ruchomości. Łupem złodziei najczęściej padają gotówka, sprzęt elektroniczny, biżuteria, zegarki czy perfumy, ale kosztowne mogą okazać się także szkody wyrządzone przez włamywaczy - uszkodzone drzwi, okna, wybite szyby, czy wyrwane zamki.
 

Jak oceniasz artykuł?

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady