Dom i mieszkanie

Co zrobić po włamaniu do domu lub mieszkania?

Jeśli do naszego domu włamał się złodziej pamiętajmy by podjąć określone kroki, które pomogą Policji w śledztwie, a ubezpieczycielowi w szybkiej wypłacie odszkodowania.

Kobieta w kuchni dzwoni przez telefon

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zachować się po włamaniu do mieszkania
  • Jakie kroki podjąć po włamaniu
  • Jak otrzymać odszkodowanie z polisy mieszkaniowej

Wracasz do domu i widzisz, że drzwi do mieszkania są uchylone, zamek zepsuty, a Twoje rzeczy leżą porozrzucane po podłodze. Po chwili zdajesz sobie sprawę, że zostałeś okradziony. Co robić w takiej sytuacji?
 

Zadzwoń na Policję

W pierwszym kroku wyjdźmy z okradzionego mieszkania i z bezpiecznego miejsca (może to być np. mieszkanie sąsiadów) zadzwońmy na Policję. Numer alarmowy to 112 lub 997. Spotkanie twarzą w twarz z włamywaczem, którego zaskoczył nasz powrót do domu wcale nie należy do rzadkości i lepiej unikać takiej sytuacji. Jeżeli do włamania doszło, gdy byliśmy z dala od domu i dowiedzieliśmy się o nim np. od sąsiada, również niezwłocznie zadzwońmy na Policję.
 

Niczego nie dotykaj

Widząc swój dom lub mieszkanie, do którego ktoś się włamał mamy pokusę, by natychmiast sprawdzić co zostało skradzione i jaka jest skala zniszczeń. Tego właśnie jednak powinniśmy unikać, ponieważ nasza działalność może zatrzeć ślady pozostawione przez włamywaczy i utrudnić Policji śledztwo. Nie ruszajmy więc rzeczy aż do momentu, gdy Policja zbierze odciski palców, zrobi zdjęcia śladów pozostawionych przez włamywaczy i pozwoli nam swobodnie korzystać z mieszkania.
 

 

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Upewnij się, że jest bezpiecznie

Razem z Policją upewnijmy się, że włamywacz opuścił nasz dom lub mieszkanie. Włamywacze raczej nie szukają konfrontacji z właścicielem, jednak nie można takiej sytuacji zupełnie wykluczyć. Miejmy świadomość, że włamywacze to także osoby, które działają pod wpływem substancji odurzających i nie zawsze ich zachowanie jest racjonalne. Z funkcjonariuszami Policji na pewno będziemy czuć się pewniej i bezpieczniej.
 

Zrób listę skradzionych przedmiotów

Przygotuj listę i opisy przedmiotów, które zostały skradzione. Warto przeszukać dokumenty lub e-mail, by znaleźć numery seryjne np. skradzionego sprzętu elektronicznego. Jeżeli dysponujemy dokumentacją potwierdzającą zakup określonych przedmiotów (np. rachunki, faktury, dowody naprawy itp.), również zbierzmy je w jednym miejscu. Ułatwi to otrzymanie odszkodowania.
 

Porozmawiaj z sąsiadami

Porozmawiaj z sąsiadami i zapytaj, czy widzieli lub słyszeli coś podejrzanego. Być może widzieli osobę, która włamała się do Twojego domu, lub zauważyli coś innego, co może być pomocne w śledztwie. Informacje te powinny zostać przekazane Policji.

 

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Zabezpiecz nieruchomość

Jeśli drzwi lub okna zostały uszkodzone podczas włamania, zadbaj o to, by zabezpieczyć nieruchomość przed czynnikami atmosferycznymi lub kolejnymi osobami, które korzystając z okazji mogłyby wejść do mieszkania. Po włamaniu najczęściej potrzebna jest szybka pomoc ślusarza lub szklarza. Warto mieć dane tego typu fachowców pod ręką. Pamiętaj, że warto ubezpieczyć swoje mieszkanie od kradzieży. Więcej przeczytasz w naszym artykule " Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – ile kosztuje i co obejmuje?".
 

Popraw bezpieczeństwo

Włamanie do naszego domu ukazuje słabości w systemie jego zabezpieczeń. Mając tego typu doświadczenia rozważ modernizację zamków lub wymianę okien i drzwi. Warto również rozważyć dodatkowe oświetlenie zewnętrzne, przycięcie krzewów i drzew, które mogą ułatwiać osobom postronnym dostanie się do naszego domu. Również zainstalowanie alarmu oraz zatrudnienie firmy zajmującej się ochroną osób i mienia z reguły istotnie wpływa na poziom bezpieczeństwa.

 

Zadbaj o dobre samopoczucie

Pamiętaj, że po włamaniu ważne jest, aby zadbać o dobre samopoczucie. Włamanie to duży stres.  Nawet przez dłuższy czas mamy prawo czuć się zdenerwowani i przestraszeni jest to całkowicie normalne. Jeśli potrzebujemy wsparcia, warto zwróć się do przyjaciół, rodziny lub specjalisty, którzy pomogą nam dojść do siebie.

Warto dodać, że wysokość odszkodowania, które otrzymasz od ubezpieczyciela po włamaniu będzie zależała od tego, jaki rodzaj polisy wykupiłeś oraz na jaką kwotę ubezpieczyłeś mury, elementy stałe oraz przedmioty zgromadzone w mieszkaniu. Niestety wiele osób dopiero na etapie włamania „odkrywa”, jaki typ ubezpieczenia nieruchomości wykupiło.
 

Ubezpieczenie mieszkania lub domu

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady