Przyczyny zalania mieszkania
Zalanie mieszkania to nie tylko duży stres, czy nieprzyjemne rozmowy z sąsiadami, ale też wysokie koszty. Popsute sprzęty elektroniczne, zalane panele i mokry sufit to duży wydatek, jaki trzeba będzie ponieść.
Jedną z najczęstszych przyczyn zalania mieszkania jest pęknięcie wężyka doprowadzającego lub odprowadzającego wodę do sprzętów gospodarstwa domowego np. pralki czy zmywarki.
Jak postępować w przypadku zalania mieszkania?
W pierwszej kolejności zatrzymaj dopływ wody lub postaraj się maksymalnie ograniczyć jej wyciek i jak najszybciej rozpocznij sprzątanie. Dzięki temu zminimalizujesz straty, jakie może wywołać zalanie. Kolejnym punktem, jaki należy wykonać, jest telefon do zarządcy budynku. Administracja powinna zostać poinformowana o sytuacji, jaka miała miejsce. Jeśli w Twoim przypadku konieczne będzie wezwanie odpowiednich służb, pamiętaj, żeby sporządziły protokół, który okaże się pomocny przy zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela. Konieczna jest również rozmowa z sąsiadami, którzy mogli ucierpieć w wyniku awarii. Sąsiedzi mają prawo do dochodzenia roszczeń i należy im to umożliwić. Podaj im numer polisy i napisz oświadczenie o przyczynie zalania.
Kolejnym krokiem będzie zebranie dokumentacji potrzebnej dla ubezpieczyciela. Należy wykonać zdjęcia zniszczeń oraz sporządzić listę strat, na którą wpiszemy uszkodzone przedmioty – jeżeli to możliwe, warto określić ich wartość, producenta oraz inne cechy, które pomogą ustalić wysokość odszkodowania. Jak prawidłowo wykonać zdjęcie potrzebne do zgłoszenia szkody, możesz zobaczyć tutaj.
Szkodę najszybciej można zgłosić poprzez formularz zgłoszenia szkody dostępny na naszej stronie internetowej. Dużym udogodnieniem jest to, że nasi rzeczoznawcy są gotowi do przeprowadzenia zdalnych oględzin, co zdecydowanie przyśpieszy i ułatwi proces likwidacji szkody.