Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę leasingu samochodowego?

O atrakcyjności danej oferty leasingowej decyduje nie tylko rodzaj proponowanego finansowania, ale również szereg innych czynników. Choć głównym wyznacznikiem opłacalności leasingu jest wysokość miesięcznej raty, warto wziąć pod uwagę również inne aspekty. Mowa tu m.in. o warunkach ubezpieczenia czy wysokości wymaganej opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego).

Wybierz odpowiedni rodzaj leasingu

Jeszcze przed zapoznaniem się z dostępnymi ofertami warto zdecydować, jaki typ finansowania będzie najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb. W tym przypadku można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje, czyli leasing operacyjny i finansowy.

Forma operacyjna umożliwia dokonanie wykupu pojazdu po spłacie wszystkich rat — do tego często za ułamek jego wartości. Kwota potrzebna do wykupienia samochodu jest ustalana jeszcze przed podpisaniem umowy leasingowej. Leasingobiorca może zrezygnować z wykupu i po zakończeniu umowy auto wraca do firmy leasingowej.

Z kolei w leasingu finansowym sytuacja wygląda nieco inaczej. Leasingowane auto automatycznie staje się własnością leasingobiorcy już po zapłaceniu ostatniej raty. Oczywiście ma to wpływ na wysokość miesięcznej opłaty, gdzie najczęściej będzie wyższa niż w leasingu operacyjnym. Warto także zaznaczyć, że to właśnie ten drugi rodzaj jest najczęściej spotykany w przypadku samochodów osobowych. Leasing finansowy auta może jednak w niektórych przypadkach być bardziej opłacalny, np. gdy leasingobiorca nie ma statusu płatnika VAT.
 

Różne korzyści podatkowe leasingu operacyjnym a finansowym

Leasing operacyjny i finansowy różnią się między sobą także pod względem kwestii związanych z podatkiem dochodowym. W tym pierwszym kosztem uzyskania przychodu może być opłata wstępna netto czy wartość każdej raty netto w całości. Z kolei leasing finansowy umożliwia wrzucenie do KUP odpisów amortyzacyjnych i części odsetkowej rat leasingowych. Umowy leasingowe umożliwiają również odliczenie VAT, np. na wydatki związane z eksploatacją.

 

Zbierz kilka ofert leasingu

Po dokonaniu wyboru między formą operacyjną i finansową, warto również ustalić, jaki dokładnie pojazd chcemy objąć umową. W tym przypadku można kierować się osobistymi preferencjami lub sprawdzić, jakie są najpopularniejsze modele samochodów do leasingu i zdecydować się na jeden z nich. Dzięki temu czas poszukiwań znacznie się skróci, a selekcja ofert będzie łatwiejsza.

Następnym krokiem powinno być wyszukanie konkretnych propozycji firm leasingowych na takie finansowanie lub bezpośrednie zwrócenie się do jednej z nich z zapytaniem o objęcie leasingiem upatrzonego przez nas modelu. Oczywiście najprostszą i najwygodniejszą opcją jest skorzystanie z internetowych wyszukiwarek i porównywarek.

Po zebraniu kilku ofert, które prezentują się dla nas korzystnie, warto sprawdzić ogólne zasady finansowania, opinie dotychczasowych klientów i wiarygodność danego leasingodawcy. Przed bardziej wnikliwą analizą proponowanych warunków warto zostawić maksymalnie trzy oferty, aby móc dokładnie im się przyjrzeć.

 

Ubezpieczenie OC/AC

Porównaj warunki finansowania u różnych leasingodawców

Na sam końcu przyszedł czas wyboru konkretnej oferty. W tym przypadku należy przede wszystkim uwzględnić to, jaki będzie całkowity koszt finansowania. Należy pamiętać, że oprócz raty, czynszu inicjalnego i ewentualnego wykupu znaczenie mają tzw. opłaty dodatkowe w leasingu (m.in. zarejestrowanie auta, pakiety serwisowe, polisa), gdzie nie wszystkie z nich wliczane są do prezentowanego kosztu całkowitego.

Oprócz tego warto bliżej przyjrzeć się liczbie rat i okresowi, na jaki ma być zawarta umowa — czasem koszt całkowity może być mniejszy, ale z wyższą ratą w porównaniu z inną ofertą. Wynika to z faktu, że niektóre firmy leasingowe, np. przy dwuletnim leasingu, proponują 23, a nie 24 raty.

Co więcej, przy leasingu ze zmiennym oprocentowaniem (takich ofert jest więcej) powinna znaleźć się informacja o przyjętej przez leasingodawcę wartości wskaźnika WIBOR (lub EURIBOR, LIBOR); dodatkowo powinna jak najmniej odbiegać od aktualnej wartości. Warto też dowiedzieć się, czy firma leasingowa uwzględnia wahania tego wskaźnika (które mają przecież wpływ na wysokość raty).
 

Zwróć uwagę na zasady ubezpieczenia w leasingu

Warunki ubezpieczenia samochodu mogą różnić się w zależności od firmy leasingowej. Często leasingodawca proponuje wykupienie tzw. ubezpieczenia wewnętrznego od ubezpieczyciela, z którym współpracuje. Trzeba jednak podkreślić, że nie zawsze jego wartość jest uwzględniania we wstępnej ofercie.

Oprócz kosztów związanych z polisą od ubezpieczyciela warto sprawdzić, jaką ochronę zapewnia dane ubezpieczenie. Niekiedy pakiety oferowane przez np. dealera samochodowego lub te znalezione na własną rękę mają warunki lepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb. Co wtedy?

W większości przypadków możliwe jest skorzystanie z polisy ubezpieczyciela wskazanego przez leasingobiorcę, czyli tzw. ubezpieczenia zewnętrznego. Trzeba jednak pamiętać o możliwej dodatkowej opłacie z tego tytułu, którą nakłada firma leasingowa. Jej wysokość to najczęściej ok. 200 zł rocznie.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady