Samochód

Ubezpieczenie OC samochodu w leasingu - jakie są zasady?

Planujesz leasingowanie auta? Chcesz wiedzieć, kto ma obowiązek ubezpieczyć leasingowany pojazd? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak skutecznie ubezpieczyć samochód w leasingu.

Kobieta w leasingowanym aucie

Do czego służy polisa OC na leasingowanym pojeździe?

Pojazd objęty leasingiem musi być ubezpieczony w zakresie polisy OC posiadacza pojazdu samochodowego podobnie jak każdy inny pojazd, który jest zarejestrowany. Polisa odpowiedzialności cywilnej chroni użytkownika pojazdu przed konsekwencjami finansowymi za spowodowane szkody, zarówno majątkowe, jak i osobowe. Szkody majątkowe są związane ze zdarzeniami drogowymi, gdzie uszkodzone zostały pojazdy osób poszkodowanych w wypadku lub kolizji, ale dotyczą też ich uszkodzonego mienia, przewożonego w poszkodowanym pojeździe lub znajdującego się poza tym pojazdem. Tym samym polisa OC chroni w zakresie uszkodzonego pojazdu osoby poszkodowanej, mienia, jakie znajdowało się w tym pojeździe, ale także w zakresie np. uszkodzonej nieruchomości, gdy sprawca, jadąc nieuważnie wjedzie w ogrodzenie. Polisa OC chroni również, gdy podczas wypadku dojdzie do obrażeń osobowych u poszkodowanych lub do ich śmierci.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Kto ma obowiązek ubezpieczyć w zakresie OC leasingowany samochód?

Obowiązek zawarcia polisy OC na pojazd leży po stronie leasingobiorcy. Leasingodawca podczas zawierania umowy leasingowej z reguły oferuje również to ubezpieczenie wraz z pakietem wymaganym do ubezpieczenia leasingowanego pojazdu. Istnieje możliwość ubezpieczenia leasingowanego samochodu niezależnie, poza ofertą ze strony leasingu. Wymagana jest do tego otrzymanie zgody ze strony leasingu, a czasami również uregulowanie opłaty z tym związanej. Leasingobiorca ma obowiązek przedstawienia leasingowi oferty polisy OC, którą uzyskał od towarzystwa ubezpieczeniowego, przed zawarciem polisy. Leasingodawcy akceptują oferty tylko niektórych towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych na naszym rynku. Ubezpieczenie pojazdu poprzez leasing jest łatwiejsze do zrealizowania i szybsze, natomiast samodzielne ubezpieczenie, może być tańsze i dokładnie dopasowane do potrzeb użytkownika.
 

Z czego składa się pakiet ubezpieczeniowy auta w leasingu?

Polisa OC na leasingowany pojazd to tylko jeden z elementów pakietu ubezpieczeniowego, jaki wymagają firmy leasingowe. Pojazd taki powinien posiadać poza wspomnianą polisą OC, również polisę Autocasco, Assistance i NWW. Wynika to z konieczności ochrony interesów leasingodawcy, ale też i leasingobiorcy. Leasingi zabezpieczają w ten sposób swoje mienie, które jest przedmiotem umowy. Leasingobiorcy natomiast są chronieni w przypadku wystąpienia szkód na pojeździe. Szkoda częściowa po kolizji, szkoda całkowita po poważnym wypadku, czy wreszcie szkoda kradzieżowa, czyli całkowita utrata pojazdu, powodowałyby spore dodatkowe wydatki dla leasingobiorcy. Pełny pakiet ubezpieczenia na leasingowanym pojeździe powoduje, że nawet po kradzieży pojazdu, leasingobiorca nie musi płacić pozostałej, wynikającej z umowy kwoty.

 

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady