Samochód

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie dla auta w leasingu?

Masz w planie leasingowanie pojazdu? Chcesz wiedzieć jak dobrze go ubezpieczyć, ale ważne są dla ciebie koszty? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób ubezpieczyć leasingowane auto.

auto w leasingu

Jakie mamy rodzaje umów leasingowych?

Leasing to obecnie bardzo popularna forma pozyskania pojazdu. Do najważniejszych jej zalet można zaliczyć to, że jest znacznie tańsza od zakupu nowego lub prawie nowego samochodu. W naszym kraju wyróżniamy co najmniej trzy formy umowy leasingowej. Pierwszą i najczęściej spotykaną to leasing operacyjny, polegający w praktyce na pełnym rozliczeniu kosztów pozyskania samochodu przez przedsiębiorcę z uwzględnieniem opłaty wstępnej. Kolejną formą umowy leasingowej jest leasing finansowy, który jest dedykowany dla przedsiębiorców niebędących płatnikiem VAT i rozliczających się w formie ryczałtu. Przy takiej umowie przedsiębiorcy w kosztach uzyskania przychodu mogą rozliczać jedynie cześć rat leasingowych związaną z odsetkami i odpisy amortyzacyjne. Ostatnią z popularnych form umów leasingowych jest leasing konsumencki. Walorem tego rozwiązania jest to, że korzystać z niego mogą osoby prywatne, które nie są przedsiębiorcami.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Jak działa ubezpieczenie leasingowanego pojazdu wraz z umową leasingową?

Pojazd pozyskany w wyniku umowy leasingowej musi być ubezpieczony, podobnie jak każdy inny pojazd. Każdy pojazd musi mieć ważną polisę OC posiadacza pojazdu. Dodatkowo, ze względu na własność pojazdu pozostającą na leasingodawcy, bardzo ważnym zagadnieniem jest zabezpieczenie takiego pojazdu w zakresie Autocasco, w tym w zakresie kradzieży. Pojazd leasingowany to najczęściej nowy pojazd lub zaledwie kilkuletni, więc skuteczna i szeroka forma ochrony jest niezbędna. Firmy leasingowe stawiają przede wszystkim na ubezpieczenie pojazdów, które udostępniają w ramach umów, w postaci pakietów związanych bezpośrednio z umową leasingową. Należy jednak pamiętać, że pojazd w leasingu można także ubezpieczyć we własnym zakresie. Ubezpieczenie pojazdu wraz z umową leasingową jest zdecydowanie najszybsze i najłatwiejsze do realizacji. Nie oznacza jednak, że będzie najtańsze dla leasingobiorcy. Ubezpieczając pojazd w ten sposób, nie mamy wpływu na poniesione koszty ubezpieczenia.
 

Czy można samodzielnie ubezpieczyć leasingowany pojazd?

Korzystniejszą formą ubezpieczenia leasingowanego pojazdu jest ubezpieczenie go we własnym zakresie. Aby móc to zrealizować należy otrzymać od leasingodawcy formalną zgodę. Możemy się spotkać z opłatą za taką zgodę. Jednak jeśli nam się to udało, możemy sporo zyskać. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą w takich sytuacjach pod uwagę inne polisy posiadane u nich, polisy flotowe, a przede wszystkim zniżki, jakie posiada leasingobiorca. Tym samym oferta ubezpieczyciela dla leasingobiorcy może okazać się znacznie bardziej korzystna od ubezpieczenia związanego z umową leasingową.

Należy przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym chcemy ubezpieczyć nasz pozyskany pojazd, wziąć pod uwagę to, że firmy leasingowe akceptują zawarcie indywidualnie polisy tylko u niektórych ubezpieczycieli. Do tego grona należy Warta. Ofertę ubezpieczenia indywidualnego leasingowanego samochodu musimy przedstawić leasingodawcy celem akceptacji. Samo podpisanie umowy polisowej jest możliwe po uzyskaniu takiej akceptacji. Podczas korzystania z pojazdów leasingowanych należy pamiętać o tym, że inaczej, niż w przypadku pojazdów prywatnych naliczane są zniżki lub zwyżki związane z historią polisową. Użytkownik pojazdu leasingowanego po spowodowaniu wypadku otrzyma jako sprawca zwyżkę za kolejną polisę, natomiast nie otrzyma zniżki, jeśli jeździł bezszkodowo. Jest to spowodowane faktem, że właścicielem leasingowanego pojazdu podczas trwania umowy jest cały czas firma leasingowa.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady