Dom i mieszkanie

Jak zabezpieczyć się przed pożarem w domu?

Chcesz wiedzieć, co wpływa na wzrost ryzyka pożaru w Twoim domu? Chcesz wiedzieć jak temu zapobiec? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak w pełni zabezpieczyć Twój dom przed pożarem, od etapu projektu i realizacji, aż do codziennej eksploatacji.

Kominek w salonie

Jak położenie naszego domu wpływa na jego zagrożenie pożarowe?

O zabezpieczeniu domu przed pożarem powinniśmy pomyśleć już na etapie jego projektowania. Kluczowe miejsce ma jego lokalizacja. Prawdopodobnie znaczna część z nas marzy o domu w lesie, ale należy mieć na uwadze, że takie jego położenia znacznie zwiększa ryzyko pożaru. Pożar lasu z reguły przebiega bardzo gwałtownie i może być trudny do opanowania. Jeżeli Twój dom znajduje się blisko lasu lub nasza działka graniczy z lasem, to oznacza  znacznie większe ryzyko poważnego pożaru. Bardzo podobnie jest, jeżeli dom położony jest pośród nieużytków i łąk.

Takie tereny w dość znacznym stopniu są narażone na niekontrolowane pożary, za sprawą podpaleń. Dom umiejscowiony z daleka od innych domów, w lesie, to też zagrożenie związane z trudnym do niego dojazdem dla straży pożarnej. Trzeba również brać pod uwagę sposób zagospodarowania naszej działki na której stoi dom. Jeżeli nie ma w pobliże niej lasu, to powinieneś również zwrócić uwagę na ilość wszelkiego rodzaju iglaków, jakie na niej rosną. Kilka lub kilkanaście sporej wielkości drzew, lub krzewów iglastych może stać się podobnym zagrożeniem jak las obok naszego domu. Znaczenie dla naszego poziomu bezpieczeństwa ma to, czy nasz dom jest wolnostojącym budynkiem, czy też jest złączony z innym budynkiem lub budynkami. Bliskość innych budynków może mieć duże znaczenie, gdy w jednym z nich wybuchnie pożar. Szczególnie ważne jest to w zabudowie szeregowej, gdzie co najmniej kilka budynków jest ze sobą połączonych. Trzeba koniecznie o tym pamiętać, decydując się na budowę domu.
 

Jak zbudować dom, który będzie zabezpieczony przed pożarem?

Jeżeli nie masz możliwości uniknięcia ewentualnego zagrożenia związanego z położeniem domu, powinniśmy na etapie budowy zadbać o właściwą jego konstrukcje. Nie trzeba dodawać, że budowa domu z drewna lub domu, w którym znaczna część jego konstrukcji jest drewniana, naraża na większe ryzyko poważnego pożaru. Drewniany dom to także większa składka za polisę ubezpieczeniową na niego. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy przygotowywaniu oferty ubezpieczenia zawsze ustalają, czy konstrukcja domu jest łatwopalna. Przy zabudowie szeregowej powinniśmy na etapie budowy domu pomyśleć o ścianach o odpowiednio wysokiej odporności pożarowej. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie i wykonanie ścian oddzielenia przeciwpożarowego. Takie ściany mają za zadanie podczas pożaru ograniczyć lub uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia. Powinny być oczywiście wykonane z niepalnych materiałów, ale znaczenie ma też ich wykończenie i ulokowanie w nich wszelkich otworów okiennych lub drzwiowych. Na etapie budowy domu powinniśmy także pamiętać o wykonaniu uziomu fundamentowego i instalacji odgromowej. Uziom fundamentowy zapewnia uziemienie instalacji elektrycznej budynku. Instalacja odgromowa zdecydowania poprawia bezpieczeństwo związane z wyładowaniami atmosferycznymi.
 

 

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Jak dbać o instalacje grzewcze, aby nie doprowadzić do pożaru?

Po zapewnieniu sobie bezpieczeństwa pożarowego na etapie projektu domu i jego odpowiednim wzniesieniu pozostaje nam skoncentrować się na jego ogrzewaniu. Bez względu na sposób ogrzewania domu, zawsze musimy systematycznie przeprowadzać przeglądy kominiarskie. Przeglądy takie przeprowadzamy co roku. Kominiarz posiadający uprawnienia do przeprowadzania wspomnianych przeglądów sprawdza przewody dymne i wentylacje w naszym domu. Przeglądy takie są obowiązkowe. Mają bezpośredni wpływ na naszego bezpieczeństwo, jak również są wymagane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Po szkodzie pożarowej, jeżeli nie posiadamy protokołu z przeprowadzenia przeglądu kominiarskiego, możemy liczyć się z odmową wypłaty odszkodowania. Na poprawę naszego bezpieczeństwa w domu ma duży wpływ przeprowadzane systematycznie czyszczenie pieca i paleniska. Zasada ta sprawdza się dla każdego pieca, bez względu na rodzaj paliwa. Szczególną uwagę powinniśmy przykładać do bezpiecznego użytkowania kominków. Co do zasady, szansa na wydostanie się ognia z kominka i jego rozprzestrzenienie się w domu jest niewielka. Chyba bardziej musimy uważać przy czyszczeniu kominka, aby nie pozostawić np. gorącego popiołu w pobliżu łatwopalnych przedmiotów i sprzętów w domu.

 

Jakie czujniki przeciwpożarowe zainstalować w naszym domu?

Gdy wszelkie nasze zabezpieczenia zawiodą i będziemy mieli do czynienia z pożarem, bardzo ważne jest, aby odpowiednio szybko móc go zlokalizować i bezpiecznie ewakuować się lub podjąć próbę jego ugaszenia. Bardzo pomocne w tym są czujniki dymu i temperatury umieszczone w domu. Dobrze jest też wspomniane czujniki uzupełnić o czujnik gazu. Włączenie się jednego z czujników i sygnały dźwiękowe, świetle, jakie on wydaje, ostrzega nas przed zagrożeniem. W nowoczesnych systemach ostrzegawczych mamy do czynienia z połączeniem sygnałów ze wszystkich czujników, przy zapewnieniu możliwości poinformowania straży pożarnej o zagrożeniu. Tak skonfigurowane systemy ostrzegawcze są elementem inteligentnego domu, który zyskuje popularność.
 

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Jaki sprzęt gaśniczy powinieneś posiadać w domu?

Pożar w domu w początkowym etapie jest możliwy do ugaszenia przez nas samych. Oczywiście zawsze podejmując akcję gaśniczą, musimy określić stopień zagrożenia, aby nie ucierpieć przy próbie ratowania swojego mienia. W domu powinniśmy posiadać dwie lub trzy gaśnice, rozlokowane w różnych miejscach. Takie miejsca to np. kotłownia, okolice wejścia do domu, kuchnia oraz garaż, jeśli w bryle naszego domu znajduje się wbudowany garaż. We wspomnianej kuchni powinien też znajdować się koc gaśniczy, którym najłatwiej ugasimy płonący na patelni olej lub podobny mały pożar. Pozostaje tylko dbać o sprawność sprzętu gaśniczego, a także przeszkolić wszystkich domowników z jego obsługi.

 

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady