Dom i mieszkanie

Lokal zastępczy z ubezpieczenia mieszkania i domu - co warto wiedzieć?

Najbardziej wartościowa pomoc, to ta udzielana w naprawdę trudnych momentach. Do takich na pewno należą szkody uniemożliwiające dalsze zamieszkiwanie w lokalu – sytuacja, do której może dojść nawet bez winy czy udziału Ubezpieczonego.

Kobieta w salonie

Ubezpieczenie mieszkania a lokal zastępczy 

Mieszkanie to dla wielu osób nie tylko ich najcenniejszy majątek, ale przede wszystkim miejsce zapewniające bezpieczeństwo i dach nad głową. Czasem jednak może dojść do sytuacji, w której w nagły sposób zostajemy tego komfortu pozbawieni – np. jeżeli wskutek pożaru w budynku rozmiar szkód okaże się tak duży, że uniemożliwia dalsze zamieszkiwanie w lokalach. Wtedy mieszkańcy stają przed poważnym wyzwaniem: koniecznością natychmiastowego zorganizowania noclegu, często na dłuższy czas, w innym miejscu. Ubezpieczenie Warta Dom pozwala na skorzystanie z opcji lokalu zastępczego, nie tylko gdy do szkody dojdzie w ubezpieczonym mieszkaniu, ale także, jeśli do szkody dojdzie poza ubezpieczonym lokalem mieszkalnym.

Przykłady takich sytuacji:

  • wybuch gazu, zwarcie instalacji elektrycznej czy wybuch e-hulajnogi w sąsiednim mieszkaniu,
  • pożar w częściach wspólnych, takich jak np. garaż podziemny.
     

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Jak działa usługa lokalu zastępczego?

Aby skorzystać z opcji lokalu zastępczego musi zostać potwierdzony brak możliwości dalszego zamieszkiwania przez:

  • odpowiednie służby: straż pożarną, nadzór budowlany lub administratora budynku – jeśli szkoda wystąpiła poza ubezpieczonym lokalem,
  • przedstawiciela Warty – jeśli szkoda wystąpiła w ubezpieczonym lokalu mieszkalnym. W okresie trwania umowy możęsz skorzystać raz z takiej usługi. Limit kosztów w Wariancie Assistance Komfort wynosi 20 tys. zł a w Assistance Standard 10 tys. zł.
     

Jak wygląda proces?

Powinieneś się z nami skontaktować i zgłosić potrzebę zorganizowania pomocy. W odpowiedzi przedstawiciel Warty niezwłocznie wskaże lokal zastępczy na terenie Polski: hotel, hostel, pensjonat lub inny lokal i określi czas przyznanego zakwaterowania zastępczego.
 

A jak wygląda sytuacja z najemcami?

Jeśli najemca ma ubezpieczenie swojego mienia, a fakt najmu został potwierdzony w dokumencie ubezpieczenia wtedy może skorzystać z lokalu zastępczego z limitem na tę usługę do 3 tys. zł.
 

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady