Dom i mieszkanie

Ubezpieczenie mieszkania lub domu od pożaru – co warto wiedzieć?

Pożary coraz częściej wybuchają wskutek samozapłonu urządzeń domowego użytku, z którymi niewłaściwie obchodzą się ich użytkownicy. Warto pamiętać, że ubezpieczenie Warta Dom obejmuje również takie przypadki, i to już w podstawie.

Komin w salonie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów spowodowane przez człowieka?
  • Dlaczego warto mieć ubezpieczenie mieszkania? 

Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów spowodowane przez człowieka?

W świadomości większości osób pożary to przede wszystkim wina nieostrożnego obchodzenia się ze źródłami ognia, wybuchy butli czy pieców gazowych. Tymczasem bardzo często przyczyną pożarów jest roztargnienie domowników i ich niewłaściwe postępowanie z urządzeniami domowego użytku.

  • pozostawienie bez nadzoru włączonego żelazka (nie wszyscy posiadają żelazko z funkcją automatycznego wyłączania),
  • zapalony tłuszcz na patelni (w niecałe 3 minuty pozostawiony tłuszcz na patelni osiąga temperaturę około 200 ͦC i może się zapalić – odruchowo sięgamy po wodę w celu ugaszenia płomieni ognia, a to najczęstsza przyczyna zwiększenia rozmiarów pożaru),
  • prostownica pozostawiona bez nadzoru,
  • hulajnoga elektryczna – podczas ładowania,
  • niesprawna ładowarka podpięta do gniazdka (złej jakości urządzenia przy długotrwałym ładowaniu przegrzewają się, wskutek czego dochodzi do samozapłonu).

A to nie koniec zagrożeń, bo strażacy podkreślają, że do ich interwencji często dochodzi również przez wpięte do gniazdka telewizory, czajniki, czy inne sprzęty na stałe podłączone do źródła prądu, o czym również nasi klienci z reguły nie myślą, jako o potencjalnym zagrożeniu.
 

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Czy telefon podłączony do ładowarki może wybuchnąć?

Ładowarki do telefonów komórkowych stanowią wysoki odsetek źródeł pożarów. Zwłaszcza bezprzewodowe, ponieważ mogą generować ciepło, które może uszkodzić baterię telefonu i konsekwencji rozwój pożaru. Warto pamiętać, by nie używać niecertyfikowanych baterii i niecertyfikowanych ładowarek do nich.

 

Powszechność ładowarek coraz większym zagrożeniem pożarowym

 Częstą przyczyną pożarów są też urządzenia elektroniczne, o których jeszcze 20 lat temu niewielu słyszało, a dziś są praktycznie w każdym domu. Telefony komórkowe, tablety i laptopy nie tylko działają na prąd, ale posiadają jeszcze akumulatory wymagające codziennego ładowania. Same akumulatory na ogół są bezpieczne pod kątem samozapłonu, ale tego samego nie można powiedzieć już o ładowarkach, zwłaszcza importowanych z krajów spoza UE. W zeszłym roku UOKiK i Inspekcja Handlowa przeprowadziły kontrolę, w trakcie której sprawdziła 61 modeli zasilaczy (blisko 72 tys. sztuk).

Okazało się, że aż 38,5 proc. badanych egzemplarzy nie spełnia wymogów konstrukcyjnych i stwarza realne zagrożenie dla użytkowników. W laboratorium sprawdzono m.in. wytrzymałość izolacji, nagrzewanie się, napięcie dotykowe oraz czy elementy pod napięciem są łatwo dostępne. Media regularnie donoszą o pożarach, których przyczyną są niesprawne ładowarki podpięte do gniazdka. Złej jakości urządzenia przy długotrwałym ładowaniu przegrzewają się, wskutek czego dochodzi do samozapłonu. Do tego typu sytuacji dochodzi z reguły w nocy, co stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia śpiących domowników.

 

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania sprawdza się w takich sytuacjach

W dzisiejszych czasach ubezpieczenie od pożaru jest właściwie niezbędne, bo liczba urządzeń na prąd używanych w naszych mieszkaniach stale rośnie. Dobrym zabezpieczeniem na tego typu sytuacje jest Warta Dom, które już w podstawowym zakresie ma szeroki zakres ochrony i obejmuje również takie szkody. A co ważne, w przypadku dużych zniszczeń możesz liczyć nawet na zwrot wydatków związanych z wynajęciem lokalu zastępczego.

Dzięki polisie Warta Dom będziesz ubezpieczony od zalania, przepięcia, pożaru czy wybuchu. Ochronie podlega również m.in. stłuczenie szyby w drzwiach i oknach (oraz stanowiącej składową część mebli), a także kuchenne płyty grzewcze. Zwracamy koszty poszukiwania miejsca i usunięcia awarii instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej – i to nie tylko w przypadku szkody, ale również, gdy istnieje realne zagrożenie jej powstania.

Ubezpieczamy nawet wypadki, do których dochodzi w wyniku zaniedbana domownika, jak wyżej wspomnieliśmy – np. gdy pozostawi włączone do instalacji elektrycznej żelazko.

 

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady