Dom i mieszkanie

Przepięcie elektryczne w mieszkaniu – co to jest i czym może grozić?

Skutkiem przepięcia może być zniszczenie urządzeń elektrycznych. Straty są szczególnie dotkliwe w przypadku droższych sprzętów. Na szczęście istnieją sposoby zarówno na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia przepięcia elektrycznego, jak i zabezpieczenie się na wypadek powstałych uszkodzeń, gdy już do niego dojdzie.

Majsterkujący mężczyzna

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest przepięcie elektryczne
  • Co zrobić, aby uchronić się przed przepięciami
  • Czy za przepięcie należy się odszkodowanie

Czym jest przepięcie elektryczne?

Przepięcie elektryczne polega na nagłym i krótkotrwałym wzroście napięcia w sieci. Dochodzi do niego najczęściej m.in. w wyniku awarii, zwarć doziemnych i przełączeń w obwodzie. Przepięcia mogą być także negatywnym skutkiem uderzenia pioruna. Charakterystycznymi objawami pozwalającymi je stwierdzić są iskrzenia lub trzaskania w gniazdkach czy wybijanie korków.

Znaczna część nowoczesnych domowych sprzętów posiada właściwości chroniące przed tym zjawiskiem. Trzeba jednak wiedzieć, że im dane urządzenie jest bardziej skomplikowane w swojej konstrukcji, tym charakteryzuje się mniejszą odpornością na przepięcia. To z kolei stwarza ryzyko uszkodzenia sprzętu. Dlatego też warto wiedzieć jak się przed nim chronić.
 

Jakie są sposoby na ochronę przed przepięciami prądu?

Jedną z metod na zabezpieczenie sprzętów jest założenie ochronników oraz wskaźników uszkodzenia. Te pierwsze umieszcza się w przyłączu budynku, bezpośrednio przy urządzeniach oraz w rozdzielnicy. Ich działanie ochronne polega na przejęciu fali prądu i uziemieniu go. Z kolei wskaźniki uszkodzenia instaluje się w skrzynce elektrycznej umożliwiają sprawdzenie, czy należy wymienić ochronnik. W celu założenia ochronników i wskaźników najlepiej jest zwrócić się do specjalisty.

Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami przepięć, warto także odłączać od prądu domowe sprzęty kiedy wiemy, że zbliża się burza. Jeśli w mieszkaniu masz do czynienia z iskrzącymi się lub trzaskającymi gniazdkami, należy je szybko wymienić lub naprawić. Do zabezpieczenia urządzeń elektrycznych można także wykorzystać listwy antyprzepięciowe. Potrafią wykrywać niebezpieczne skoki napięcia i w odpowiednim momencie odciąć zasilanie.

Trzeba jednak wiedzieć, że stosowanie powyższych metod nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed przepięciami, ponieważ w grę wchodzą także czynniki, które nie są od nas zależne. Dlatego dobrym wyborem będzie skorzystanie z ubezpieczenia mieszkania, które umożliwia uzyskanie odszkodowania za zniszczenia będące skutkiem wystąpienia tego zjawiska.
 

Ubezpieczenie domu i mieszkania 

Odszkodowanie za przepięcie prądu

Co zrobić jeśli już dojdzie do przepięcia i w jego wyniku zostanie uszkodzony np. komputer lub telewizor? Istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie od dostawcy prądu. Taka firma w razie faktycznego stwierdzenia swojej winy wypłaci świadczenie z własnego ubezpieczenia. Oczywiście wcześniej warto także zgłosić awarię administratorowi budynku, w którym mieszkamy.
Uzyskanie odszkodowania bezpośrednio od zakładu energetycznego trwa stosunkowo długo. Najpierw eksperci wysłani przez dostawcę oceniają zniszczenia i dokonują ekspertyzy. Pozwoli to stwierdzić, kto w rzeczywistości odpowiada za powstałe przepięcie. Może się niestety okazać, że doszło do niego w wyniku wadliwej instalacji w mieszkaniu lub niewystarczającego zabezpieczenia.
 

Jako strona ubiegająca się o odszkodowanie mamy prawo do zasięgnięcia opinii u wybranych przez nas specjalistów, jednak będzie ona miała znaczenie dopiero po wejściu na drogę sądową. A to oznacza znaczne wydłużenie się całego procesu i ewentualne wysokie koszty jeśli okaże się, że nie mieliśmy racji. Rozsądnym rozwiązaniem jest więc ubezpieczenie swojego domu lub mieszkania. Zwłaszcza, że mając ubezpieczenia mieszkania możesz liczyć na domowy assistance, obejmujący pomoc fachowców m.in. w przypadku uszkodzenia instalacji elektrycznej.

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady