Dom i mieszkanie

Od czego zacząć oszczędzanie energii w domu?

Oszczędzanie prądu umożliwia nie tylko obniżenie rachunków za energię elektryczną, ale jest także jednym ze sposobów na ochronę środowiska. Wystarczy wprowadzić kilka zmian, aby poczuć różnicę. Oto sprawdzone metody na oszczędzanie energii we własnych czterech kątach.

Kobieca ręka i kaloryfer

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne
  • Jak oszczędzać na sprzętach zasilanych energią elektryczną, oświetleniu i ogrzewaniu
  • Co zrobić, aby zaoszczędzić prąd w kuchni
  • Czym są urządzenia smart home i jak wpływają na zużycie energii
  • Dlaczego zmiana taryfy prądu może być opłacalna

Dlaczego warto zacząć oszczędzać energię?

Obecnie obowiązuje limit zużycia energii elektrycznej, który wynosi 2 000 kWh rocznie. Jego przekroczenie wiąże się z wyższą ceną za prąd. W przypadku niektórych grup limit może zostać zwiększony. Mowa tu o:

  • rolnikach prowadzących gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej – 3 000 kWh,
  • rodzinach wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny  – 3 000 kWh,
  • osobach niepełnosprawnych z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym oraz ich rodzinie – 2 600 kWh.

Oprócz tego warto wiedzieć, że jeśli w okresie od 01.10.2022 roku do 31.12.2023 roku zużyjemy nie więcej niż 90% w analogicznym okresie poprzedniego roku, możemy liczyć na 10% upustu na koszty energii czynnej i opłat dystrybucyjnych.

Zwrócenie uwagi na zużycie i jego ograniczenie jest więc sposobem na uniknięcie skutków panującego kryzysu. Ponadto im mniejsze zużycie, tym mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne, jeśli korzystamy z energii pozyskanej metodami konwencjonalnymi.
 

Oszczędzanie prądu – oświetlenie

Pierwszym ze sposobów na oszczędność jest zwrócenie uwagi na kwestię zużycia prądu przez domowe oświetlenie. Podstawą jest tutaj przede wszystkim wymiana tradycyjnych żarówek na LED-owe. Te drugie są bardziej energooszczędne, łatwo dostępne, tanie i dodatkowo emitują małą ilość ciepła w trakcie pracy. Wyróżniają się także większą trwałością.

Dobrym rozwiązaniem jest ponadto wyłączanie światła w pomieszczeniach, których aktualnie nie używasz. W dzień staraj się wpuszczać do środka jak najwięcej światła naturalnego poprzez odsłanianie okien. Jeśli to możliwe, po zmroku warto korzystać z niewielu źródeł oświetlenia – przyniesie to nie tylko dodatkową oszczędność, ale wpłynie także pozytywnie na jakość snu. Do automatycznej kontroli światła w domu można wykorzystać czujniki ruchu np. w piwnicy lub garażu. W ten sposób nie musisz martwić się o tym, że zapomnisz je wyłączyć.

 

Ubezpiecz mieszkanie lub dom

Oszczędzanie na urządzeniach elektrycznych

W przypadku jakichkolwiek sprzętów, które potrzebują energii elektrycznej do działania, nie warto zostawiać ich w trybie czuwania. Choć nie pobierają wtedy dużej ilości prądu, to już przy kilku urządzeniach różnica w skali roku a nawet miesiąca będzie zauważalna. W zależności od danej taryfy prądu dobrze jest korzystać z nich poza godzinami szczytu i odłączać od zasilania, kiedy z nich nie korzystasz. W ten sposób zmniejsz także ryzyko ich uszkodzenia w wyniku przepięcia prądu.

W miarę możliwości warto ponadto zwracać uwagę na to, z jakich urządzeń korzystasz, a ściślej rzecz ujmując, ich klasy energetycznej. Najlepszym rozwiązaniem są sprzęty z oznaczeniem A+++ i A++  oraz A i B (często są droższe od mniej wydajnych klas, dlatego warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie i w ramach ubezpieczenia objąć je ochroną). Warto także pamiętać o uruchamianiu urządzeń w trybie energooszczędnym. Dodatkowo, kiedy korzystasz z elektroniki zasilanej baterią, dobrze jest ładować ją dopiero wtedy, gdy poziom akumulatora jest już stosunkowo niski.
 

Oszczędność prądu w kuchni

Pralka i zmywarka to częsty widok w kuchni. Nie każdy jednak wie, że używanie ich przy niepełnym załadunku to marnowanie energii elektrycznej. Dlatego też należy je włączać tylko wtedy, gdy będziesz w stanie wypełnić je do końca.

Oddzielna kwestia dotyczy płyt indukcyjnych i korzystania z nich do przygotowywania potraw. Jeśli gotujesz coś w garnku, to warto dopasować ich rozmiar do ilości jedzenia. Dobrym rozwiązaniem jest także w miarę możliwości gotowanie pod przykryciem, co ograniczy straty energii. W przypadku pieczenia w piekarniku staraj się nie otwierać drzwiczek, ponieważ temperatura wewnątrz niego spadnie, a urządzenie będzie musiało pobrać dodatkową ilość prądu, aby się ponownie zagrzać.

Należy także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób korzystamy z lodówki. Ustawianie zbyt niskiej temperatury oraz częste otwieranie, a nawet pozostawienie otwartych drzwi przez dłuższy czas to dodatkowa praca dla tego urządzenia, co ma związek z wyższym zużyciem energii. Polecanym rozwiązaniem jest ponadto umieszczenie lodówki w chłodnym i zacienionym miejscu z zachowaniem odpowiedniego odstępu od ścian.

 

Nie przesadzaj z ogrzewaniem

Jeśli korzystasz z ogrzewania elektrycznego, ustaw moc tak, aby była jak najmniejsza, ale jednocześnie zapewniała komfort termiczny. Możesz zmniejszyć też ogrzewanie o kilka stopni na noc, lub wyłączyć ogrzewanie kiedy wychodzisz na dłuższy czas z domu.

Oczywiście należy pamiętać, aby nagrzane pomieszczenie nie uciekało na zewnątrz, dlatego nie warto otwierać okien, kiedy ogrzewanie działa lub dopiero co ogrzało wnętrze. Wietrzenie najlepiej przeprowadzać wtedy, kiedy nie ma nas w domu. Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, pewna ilość wygenerowanego ciepła może uciekać przez otwory znajdujące się za gniazdkami elektrycznymi. Gdy jest ich dużo, warto je zaizolować.

Aby zmniejszyć straty ciepła, a tym samym  zużycie energii, warto tak umeblować wnętrza, aby nawet częściowo zasłonić ściany zewnętrzne budynku np. szafą. Ta zasada ma także zastosowanie w mieszkaniach, w szczególności gdy żyjemy w bloku i ściana pomieszczenia graniczy z szybem windy.
 

Ubezpiecz swoje mieszkanie 

Skorzystaj z urządzeń smart home

Cała idea smart home polega na zwiększeniu wygody i jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów energetycznych. Całe systemy są dosyć kosztowne, ale możemy zacząć np. od zainstalowania inteligentnych żarówek lub czujników do urządzeń elektrycznych. Umożliwia to m.in. ścisłą kontrolę zużycia energii i zaplanowanie pracy wyposażenia domu w taki sposób, aby konsumowały jak najmniejszą ilość prądu.

Co ważne, urządzenia smart home mogą być  kontrolowane za pomocą smartfona mowa tu np. o przyciemnianiu, włączaniu i wyłączaniu oświetlenia czy aktywowaniu programu pralki, kiedy nie ma Cię w domu.
 

Rozważ zmianę taryfy prądu

Po wdrożeniu zmian i otrzymaniu najnowszej faktury za prąd możesz porównać rachunki i sprawdzić, jakie przyniosły efekty. Jeśli wynik nie jest dla Ciebie zadowalający, możesz podjąć dalsze kroki w celu zmniejszenia zużycia energii. Jednym z nich jest rozważenie zmiany taryfy prądu. W Polsce istnieje ich kilka, np. G12 ze stałą ceną za prąd czy G11 z niższym kosztem w weekendy oraz w porach nocnych od 22 do 6 rano. W zależności od sytuacji przejście na inną taryfę pozwala zmniejszyć rachunki za prąd.

Zmiana taryfy jest bezpłatna. Można tego dokonać raz na 12 miesięcy. Wystarczy złożyć odpowiednie pismo. Konieczna będzie jednak zmiana licznika energii elektrycznej.
 

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady