Dom i mieszkanie

Jak prawidłowo ubezpieczyć ruchomości domowe z pomieszczeń przynależnych do mieszkania?

Piwnica dla wielu rodzin jest miejscem, w którym znajdują się różne cenne rzeczy – rower, hulajnoga elektryczna, wózek dziecięcy, torby podróżne, sprzęt sportowy i narzędzia. Czy ubezpieczenie mieszkaniowe je obejmuje? Wyjaśniamy to w tym artykule.

Rower w pomieszczeniu przynależnym do mieszkania

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym są ruchomości domowe
 • Jak ubezpieczyć ruchomości domowe
 • Na jaką ochronę możesz liczyć posiadając polisę mieszkaniową

 

Ruchomości domowe w mieszkaniu - czym są i jak je ubezpieczyć?

Przedmioty przechowywane w tzw. pomieszczeniach przynależnych (czyli piwnicach i komórkach lokatorskich, które są w wyłącznym użytkowaniu przez ubezpieczonego) objęte są ochroną w ramach sumy ubezpieczenia ruchomości domowych znajdujących się w mieszkaniu

Zakres ubezpieczenia ruchomości domowych i przedmiotów, które przechowujesz w komórce lokatorskiej ograniczony jest do limitu w zależności od rodzaju ubezpieczenia, które wybierzesz. Pamiętaj, że przedmioty w piwnicy ubezpieczone są w takim zakresie jak ruchomości domowe w mieszkaniu.

Jeśli planujesz zakup ubezpieczenia mieszkania Warta Dom, pamiętaj o rozszerzeniu polisy o kradzież z włamaniem.

 

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Na jaką pomoc możesz liczyć?

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ochrony ruchomości domowych przechowywanych poza mieszkaniem.

 

 • Czy meble na balkonie, loggii lub tarasie objęte są ubezpieczeniem?

Tak, w ramach ruchomości domowych ochrona obejmuje rzeczy przechowywane na zabudowanym balkonie, loggii lub tarasie do wskazanego limitu w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (2,5 tys. zł Warta Dom lub 5 tys. zł Warta Dom Komfort).

 

 • Czy mogę ubezpieczyć regały w komórce lokatorskiej?

Tak, elementy zabudowy pomieszczeń przynależnych objęte są ochroną w ramach stałych elementów lokalu mieszkalnego.

 

 • Czy przechowując w komórce lokatorskiej rower elektryczny wart 15 tys. zł czy będzie odpowiedzialność w przypadku kradzieży z włamaniem?

Tak, jeśli ruchomości domowe znajdujące się w mieszkaniu zostały objęte ubezpieczeniem od kradzieży z włamaniem to przedmioty przechowywane w komórce lokatorskiej również są objęte tym ryzykiem. W przypadku kradzieży z włamaniem z komórki lokatorskiej ważne jest, żeby była ona zamknięta na minimum jeden zamek wielozastawkowy lub kłódkę wielozastawkową. Istotne znaczenie ma suma ubezpieczenia  ruchomości domowych oraz limit odpowiedzialności dla przedmiotów znajdujących się w komórce lokatorskiej.

 

 • Czy jeśli przechowuje sprzęt sportowy o znacznej wartości w boksie garażowym (boks garażowy jest w wyłącznym użytkowaniu Twoim jako klienta), np. narty, deski snowboardowe czy windsurfingowe, buty i odzież sportową. Wypełnienia przegrody boksów stanowi siatka stalowa ocynkowana, która mocowana jest do konstrukcji, drzwi zamykane są na zamek wielozastawkowy. Czy moje przedmioty są ubezpieczone w ramach polisy mieszkaniowej?

Tak, sprzęt sportowy oraz ubrania są objęte ubezpieczeniem w ramach limitu dla ruchomości domowych przechowywanych w pomieszczeniach przynależnych. Boksy garażowe będące w wyłącznym użytkowaniu ubezpieczonego zaliczamy do pomieszczeń przynależnych budynku wielorodzinnego.

 

 • Czy rower lub wózek w ogólnodostępnej dla mieszkańców wózkowni lub rowerowni są chronione ubezpieczeniem?

Tak, rowery i wózki przechowywane w wózkowni i rowerowni są objęte ubezpieczeniem w ramach ruchomości domowych w lokalu mieszkalnym do wskazanego limitu w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (2 500 zł w produkcie Warta Dom lub 5 000 zł w Warta Dom Komfort)

 

Ubezpieczenie mieszkania lub domu

Jakie ruchomości domowe nie są objęte ubezpieczeniem?

Większość ruchomości domowych przechowywanych w komórce lokatorskiej czy piwnicy objętych jest ubezpieczeniem w ramach polisy mieszkaniowej, ale należy pamiętać, że są i takie przedmioty, których nie obejmuje umowa. Do ruchomości domowych przechowywanych w pomieszczeniach przynależnych nieobjętych ubezpieczeniem zaliczamy:

 • odzież futrzaną i skórzaną,
 • sprzęt: elektroniczny, audiowizualny, fotograficzny, komputerowy, telefoniczny,
 • instrumenty muzyczne,
 • urządzenia dostępowe do Internetu, telewizji i telefonii,
 • przenośne urządzenia do nawigacji satelitarnej oraz środki płatnicze,
 • biżuteria, wyroby ze złota, srebra i innych metali lub kamieni szlachetnych.
Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady