Samochód

Jakie zmiany dotyczące badań technicznych czekają na kierowców w 2023 roku?

Jednym z najważniejszych obowiązków właścicieli pojazdów, jest dbanie o ich stan techniczny i regularne poddawanie się badaniom technicznym. W 2023 roku planowane nowe zasady przeglądów technicznych samochodów. Co warto o nich wiedzieć?

Diagnosta robiący przegląd techniczny

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany mweszły w życie w 2023 roku
  • Ile kosztuje przegląd samochodu w 2023 roku
  • Jaka jest kara za brak badania technicznego w 2023 roku

Kiedy wchodzą nowe zmiany?

Projekt dotyczący zmian w zasadach badań technicznych powstaje od 21 października 2020 roku. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem to nowe przepisy dotyczące nowego systemu kontroli stanu technicznego aut w Polsce prawdopodobnie wejdą w życie w 2023 roku. Dokładna data nie jest jeszcze znana. 
 

Sprawdź cenę OC

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu?

Wysokość kosztów związanych z badaniem technicznym pojazdu jest regulowana przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Cena badania w przypadku samochodu osobowego (o masie całkowitej do 3,5t) nie uległa zmianie i wciąż wynosi 99 zł, wliczając w to 1 zł opłaty ewidencyjnej. Oczywiście, jeśli w międzyczasie doszło do jakiegoś wypadku lub wykrycia braku technicznego przez Policję lub służby transportu drogowego, wykonuje się badania dodatkowe – niezależnie od tych okresowych. Pamiętaj, że za przegląd zapłacisz przed jego rozpoczęciem, a nie po badaniu, a cała procedura zazwyczaj trwa do 30 minut. 

Specjalne zasady dotyczą też samochodów zabytkowych przed ich pierwszą rejestracją na terenie RP – wtedy wykonuje się badania co do zgodności z warunkami technicznymi.

 

Obowiązek przeprowadzania dokumentacji fotograficznej podczas badania

Jedną ze zmian jest obowiązek wykonywania wyraźnych zdjęć przez diagnostę podczas badania technicznego, a dokładniej:

  • zdjęcie, które przedstawia bryłę pojazdu na stanowisku kontrolnym do wykonywania badań technicznych wraz z tablicą rejestracyjną,
  • jednego zdjęcia z wnętrza ze wskazaniem drogomierza.

Po wykonaniu zdjęć serwis prześle je do bazy CEPiK, gdzie będą magazynowane przez 5 lat. Nowy przepis ma zapobiec wykonywaniu pozornych, “zaocznych” przeglądów.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Podwójna stawka po przekroczeniu 30 dni

Kolejna zmiana ma na celu mobilizacje kierowców do stawienia się w stacji diagnostycznej w terminie, ustawodawca proponuje wprowadzenie podwójnej stawki za badanie techniczne dla nieterminowo wykonywanych przeglądów w przypadku spóźnienia się i przekroczenia okresu powyżej 30 dni.

Za to kierowca, który stawi się na przegląd do 30 dni przed upływem terminu otrzyma pieczątkę z datą następnej wizyty określoną na rok od poprzednio wyznaczonej daty. Chodzi o to, by osoby, które wcześniej przeprowadziły badanie nie "traciły" dni do następnego badania technicznego. Do ważnych informacji należy również to, że jeśli nie zgodzisz się z wynikami przeglądu to badanie będzie można powtórzyć. 

Czy są dodatkowe konsekwencje za brak przeglądu technicznego?

Tak. Wraz z mandatem za brak aktualnego badania technicznego, który od stycznia 2023 będzie wynosił od 1500 zł do 5000 zł, może zostać zatrzymany Twój dowód rejestracyjny, a wtedy konieczne będzie wezwanie lawety, która odholuje auto do warsztatu, a następnie do najbliższej stacji kontroli pojazdów (SKO).

To właśnie tam zostanie wykonane badanie dodatkowe, które będzie miało na celu usunięcie usterki, a oddanie Twojego dokumentu stanie się możliwe dopiero po pozytywnym wyniku badania przeprowadzonego w stacji kontroli pojazdów.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady