Samochód

Nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie – czym grozi?

Chcesz dobrze ubezpieczyć samochód lub dom? Nie chcesz zapłacić za dużo, ale też liczysz na pełną sumę odszkodowania za utracone mienie? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak ustalić prawidłową sumę ubezpieczenia, bez zbędnych kosztów i ryzyka otrzymania za małego odszkodowania.

Para na kanapie w mieszkaniu

Jak ustalić prawidłową sumę ubezpieczenia na polisach dobrowolnych?

Nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie to sytuacje, w których została na polisie niewłaściwie określona suma ubezpieczenia mienia. Dotyczy to polis dobrowolnych związanych z ubezpieczeniem pojazdów i domów lub mieszkań.

W przypadku pojazdów nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie występuje na polisach Autocasco. Zawierając taką polisę, zawsze określa się wartość pojazdu na dzień zawarcia polisy. Ma to na celu zapewnienie wypłaty pełnego odszkodowania przy szkodzie kradzieżowej lub szkodzie całkowitej na pojeździe. Do wyceny pojazdów stosowane są specjalistyczne programy biorące pod uwagę rok produkcji, markę, model, wyposażenie, przebieg pojazdu oraz ewentualne szkody związane z danym pojazdem.

Bardzo podobnie sprawa wygląda w przypadku nieruchomości i polis związanych z ubezpieczeniem elementów stałych oraz ruchomości domowych. Na wartość domu czy mieszkania ma wpływ powierzchnia użytkowa, rok budowy, przeprowadzane remonty i modernizacje, zamontowane wyposażenie i rodzaj zastosowanego systemu grzewczego. Jeśli porównamy wartości pojazdów i wartości nieruchomości, to należy stwierdzić, że wartość określonego pojazdu wraz z upływem lat będzie się zmniejszać, natomiast wartość nieruchomości może nawet ulec zwiększeniu, zwłaszcza po dużym remoncie lub modernizacji.

 

Ubezpieczenie OC/AC

Jakie konsekwencje powoduje nadubezpieczenie mienia?

Prawidłowo określona suma ubezpieczenia mienia na polisie ma kluczowe znaczenie. Zawyżając wartość mienia, czyli wspomnianą sumę ubezpieczenia, nie spowodujemy, że w przypadku szkody otrzymamy większe odszkodowanie. Podczas likwidacji szkody komunikacyjnej z Autocasco zawsze określana jest wartość pojazdu na dzień szkody. Podobnie w przypadku nieruchomości po dużej szkodzie pożarowej lub takiej gdzie nieruchomość ta będzie zupełnie zniszczona, podstawą wypłaty odszkodowania będzie wycena domu lub mieszkania na dzień powstania szkody. Zawyżona suma ubezpieczenie na polisie sprawi, że zapłacimy więcej za polisę, ale nie będzie miała wpływu na wypłaconą kwotę odszkodowania.
 

Ubezpieczenie mieszkania lub domu 

Jakie następstwa niesie ze sobą niedoubezpieczenie pojazdu lub domu?

Niedoszacowanie wartości mienia na polisie ma zdecydowanie większe dla nas konsekwencje. Niedoubezpieczenie pojazdu powoduje, że w przypadku samochodu po szkodzie kradzieżowej lub całkowitej, otrzymamy odszkodowanie w mniejszej wysokości, niż faktyczna wartość pojazdu na dzień szkody. Tym samym, jeśli będziemy chcieli nabyć nowy samochód o podobnej klasie, część środków będziemy musieli wyjąć z własnej kieszeni. Tak samo działa to przy nieruchomościach, z tym że wartość nieruchomości, której dotyczy szkoda, może być znacznie większa, niż samochodu. Jeżeli nie oszacujemy prawidłowo sumy ubezpieczenia przy nieruchomościach, przy dużej szkodzie prawdopodobnie poniesiemy spore wydatki, aby odtworzyć nieruchomość.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady