Dom i mieszkanie

Nawadnianie upraw – rodzaje systemów i ich zalety

Zajmujesz się rolnictwem i chcesz uniknąć strat w uprawach spowodowanych brakiem odpowiedniej ilości wody? Zastanawiasz się, w jaki sposób dobrać system nawadniający twoje uprawy? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać najważniejsze informacje o nawadnianiu upraw.

Nawadnianie upraw - rodzaje

Jakie zalety ma nawadnianie upraw?

Nawadnianie upraw sprawia, że dbamy o rośliny, co niesie za sobą kilka oczekiwanych przez nas rezultatów. Przede wszystkim nawadnianie pozwala na prawidłowy rozwój roślin, co przyczynia się do uzyskiwania zamierzonej wielkości plonów z uprawianej powierzchni. Zastosowania nawadniania w znacznym stopniu eliminuje ewentualne straty w uprawach spowodowane zmniejszoną ilości opadów lub okresami suszy. Regularne nawadnianie sprawia, że rośliny prawidłowo się rozwijają, są silne, ale także są mniej podatne na choroby, które mogą w znacznym stopniu wpłynąć na plony.

Zastosowanie nawadniania na uprawianym areale wiąże się też z uzyskiwaniem oszczędności, ponieważ za sprawą urządzeń nawadniających można zaoszczędzić znaczne ilości wody. W porównaniu do innych metod podlewania upraw, nawadnianie umożliwia doprowadzenia wody bezpośrednio do roślin lub do ich systemu korzeniowego, bez potrzeby tracenia wody. Do systemów nawadniających można zastosować czujniki deszczu, które unieruchamiają naszą instalację, jeśli wykryją opady. Instalacja nawadniająca może więc działać tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Systemy nawadniające prawidłowo dobrane do upraw, to także oszczędności prądu lub paliwa. Automatyczne działanie nawadniania powoduje, że nie ma konieczności korzystania z maszyn rolniczych lub innych urządzeń i co ważne dla właściciela upraw, zwiększa ilość czasu, którą można poświęcić na wypoczynek.
 

Co jest ważne przy wyborze systemu nawadniającego?

System nawadniający powinien być dostosowany do upraw, które mają być nawadniane. Do poszczególnych rodzajów upraw, powinniśmy zastosować określone rozwiązanie. Dla przykładu do warzyw i owoców najlepiej sprawdzają się deszczownie rurowe. Jeżeli zdecydujemy się na określony rodzaj nawadniania, wówczas powinniśmy uprawiać na działce, gdzie go zainstalowaliśmy dobrane do niego uprawy.

Nawadnianie można zastosować praktycznie na każdej działce, na której prowadzimy uprawy. Jednak najlepiej ze względu na koszty dobrać działkę do zainstalowania takiego systemu. Oczywiście decydujące znaczenie ma wielkość działki, którą chcemy nawadniać. Równie ważne są także takie czynniki, jak ukształtowanie terenu naszej działki oraz jej kształt.

Zanim zdecydujemy się na określony system nawadniania, powinniśmy zweryfikować dostępność do wody na wybranej działce. W tym przypadku najważniejsza jest odległość do źródła wody. Nie trzeba dodawać, że daleko znajdujące się źródło wody powoduje zwiększenie kosztów naszej instalacji. Poza samą dostępnością wody należy też zweryfikować, na jakie ciśnienie wody możemy liczyć, po tym, jak trafi ona na nasze pole. Ze względu na specyfikę budowy wodociągów z reguły możemy spodziewać się dość niskiego ciśnienia wody, jeżeli chcemy doprowadzić ją rurociągiem do odległej działki. Czasem jednak, ciśnienie wody może być dla nas odpowiednie. Zależy to również od tego, czy w pobliżu inni rolnicy stosują nawadnianie. Przy zbyt niskim ciśnieniu wody odpowiednie ciśnienie wody do nawadniania, można uzyskać, stosując systemy pomp. Dostęp do wody pozwalający na zastosowanie nawadniania to także naturalne zbiorniki wodne oraz rowy nawadniające.

 

Jaki system nawadniania wybrać?

Nawadnianie na konkretnej działce musi być dobrane do upraw, jakie na niej prowadzimy. Przy uprawach niektórych roślin powinniśmy doprowadzać wodę bezpośrednio do ich systemów korzeniowych, a przy innych powinniśmy zastosować nawadnianie z góry.

Doprowadzanie wody do systemu korzeniowego roślin zapewnia nawadnianie kroplowe. Jego działanie opiera się na dostarczaniu do roślin wody w postaci kropel, z pomocą odpowiedniej instalacji. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest znaczna oszczędność wody. Precyzyjne dostarczenie wody zmniejsza jej straty związane z parowaniem oraz zapobiega dostarczaniu wody do miejsc, gdzie nie prowadzimy upraw. Nawadnianie kroplowe można realizować na kilka sposobów. Z pomocą linii kroplujących nawadniamy rośliny wieloletnie, czyli ta metoda sprawdza się do nawadniania sadów, ale też i żywopłotów czy rabat. Taśmy kroplujące to natomiast efektywny sposób na podlewanie roślin jednorocznych. Z ich pomocą możemy podlewać na przykład warzywa. Nawadnianie kroplowe to także mikrolinie służące do nawadniania donic lub zielonych ścian oraz kroplowniki wbijane w rurę z tworzyw sztucznych, posiadające emitery wody.

Nawadnianie roślin z góry możemy realizować z wykorzystaniem deszczowni rurowych. Takie nawadniania składa się z rur zamontowanych na działce z uprawami, wyposażonych w zraszacze, rozmieszczone w pewnej odległości od siebie. Woda jest dostarczana do roślin od góry. Intensywność nawadniania można dobrać poprzez odpowiednie umieszczenie samych zraszaczy, jak również poprzez dobór ich dyszy. Zaletami tego sposobu nawadniania jest prosta konstrukcja i niewysoki koszt. Deszczownie rurowe można także przemieszczać pomiędzy działkami z uprawami, jeśli zmieniamy w kolejnym roku rodzaj uprawianych roślin.
 

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady