Samochód

Podwójne ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych - co zrobić?

O podwójnym OC mówimy, jeśli do jednego pojazdu są przypisane jednocześnie dwa ubezpieczenia. Do takiej sytuacji dochodzi np., gdy kupiliśmy używane auto, które było już ubezpieczone i sami kupiliśmy nowe ubezpieczenie.

Człowiek prowadzący samochód

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podwójne OC?
  • Czy podwojoną umowę OC można wypowiedzieć?
  • Jak wypowiedzieć umowę OC w przypadku podwójnego ubezpieczenia?

Podwójne ubezpieczenie OC - dlaczego tak się dzieje? 

Czasami w tym samym okresie możemy posiadać kilka ubezpieczeń OC na ten sam pojazd. Jak i dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? Z problemem podwójnej polisy stykają się np.  także osoby kupujące samochody z tzw. „drugiej ręki”. Podczas sprzedaży używanego samochodu umowa ubezpieczenia OC z mocy prawa przechodzi na nabywcę pojazdu i obowiązuje do końca okresu, na który została zawarta. Oznacza to, że jeżeli nabywca samochodu nie wypowie jej, a zawrze kolejną umowę, będzie miał dwie polisy OC równocześnie. Kolejną  sytuacją, w  jakiej pojazd może być  podwójnie ubezpieczony, będzie zmiana ubezpieczyciela.
 

Gdy zdecydujesz się zmienić ubezpieczyciela i kupić nową umowę OC w innym zakładzie musisz pamiętać o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy. Ustawodawca, chcąc uniknąć sytuacji, w której sprawca wypadku nie ma ważnej polisy OC posiadacza pojazdu, wprowadził mechanizm „automatycznego” odnowienia obowiązkowego ubezpieczenia.  Zgodnie z przepisami m.in., jeżeli nie później niż na dzień przed końcem umowy nie zostanie ona wypowiedziana, automatycznie przedłuża się na kolejny rok. W obu przypadkach, jeśli zapomnimy o wypowiedzeniu, będziemy musieli opłacić składki za każdą umowę.

 

Sprawdź cenę OC/AC

Wypowiedzenie w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC

Jeżeli doszło do sytuacji podwójnego ubezpieczenia, ponieważ zapomniałeś o wypowiedzeniu, możesz to naprawić w każdej chwili. Nabywcy pojazdów mogą w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę, która przeszła na nich przy zakupie pojazdu. Również zmieniający ubezpieczyciela mogą w każdej chwili wypowiedzieć umowę odnowioną automatycznie.

Ubezpieczyciel naliczy wtedy składkę jedynie za wykorzystany okres ochrony. Ubezpieczyciel naliczy wtedy składkę jedynie za wykorzystany okres ochrony. Dlatego jeżeli zorientujesz się, że masz dwa ubezpieczenia OC, powinieneś jak najszybciej wypowiedzieć jedno z nich. 

 

Ubezpieczenie samochodu

Jak napisać i złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC?

Wypowiedzenie umowy OC jest bardzo proste. W tym celu wystarczy wysłać odpowiednie pismo do firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę. Jak poprawnie napisać wypowiedzenie umowy OC? Najlepiej skorzystać w tym celu z formularza, który udostępnia firma ubezpieczeniowa. Opcjonalnie możemy posłużyć się wzorem dostępnym w internecie.

Wypowiedzenie można wysłać drogą elektroniczną za pośrednictwem dedykowanego formularza lub tradycyjną pocztą albo złożyć u przedstawiciela lub Agenta.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady