Turystyczne

Ubezpieczenie na Cypr

Wakacje na Cyprze – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Cypr, malownicza wyspa położona na wschodnim krańcu Morza Śródziemnego, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na wakacyjnej mapie Europy. Poniżej przedstawiamy kompleksowy przewodnik dla wszystkich, którzy zamierzają odwiedzić tę słoneczną wyspę na Morzu Śródziemnym.

Cypr

Informacje ogólne

Cypr, położony na wschód od Grecji, jest trzecią co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego. Jest to państwo o złożonej historii, które przez wieki było miejscem wielokulturowym. Dziedzictwo kulturowe Cypru jest wyjątkowe, można tu znaleźć zarówno wpływy greckie, jak i tureckie, a także wiele śladów po kolonizacji brytyjskiej.

Cypr cieszy się śródziemnomorskim klimatem, co oznacza gorące, suche lata i łagodne, deszczowe zimy. Lato, które trwa od czerwca do września, przynosi wysokie temperatury dochodzące nawet do 40 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, że w wyniku konfliktu między społecznościami grecką i turecką w 1974 roku, Cypr został podzielony na dwie części: Republikę Cypryjską na południu, kontrolowaną przez Greków, oraz Turecką Republikę Cypru Północnego na północy.

 

Formalności

Wjazd na Cypr nie wymaga wizy dla obywateli Polski, wystarczy posiadanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Językiem urzędowym jest grecki, jednakże większość osób mówi również po angielsku. Walutą na Cyprze jest euro (EUR). Cypr uznawany jest za stosunkowo bezpieczne miejsce podróży, jednak należy pamiętać o podstawowych środkach ostrożności, takich jak pilnowanie wartościowych rzeczy i unikanie obszarów o wątpliwym bezpieczeństwie, zwłaszcza po zmroku.

W kwestii zdrowia, system opieki zdrowotnej na Cyprze jest dobrze rozwinięty, ale leczenie może być kosztowne, zwłaszcza dla osób nieubezpieczonych. Podczas pobytu warto posiadać  Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta uprawnia do korzystania z publicznych usług zdrowotnych na takich samych zasadach, jak obywatele Cypru, ale nie zawsze pokryje wszystkie koszty usług medycznych. Dlatego warto kupić dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszty leków przepisanych przez lekarza, środków opatrunkowych czy ortopedycznych, wizyt lekarskich w placówkach medycznych publicznych i prywatnych czy  badań, zabiegów , operacji.
 

Transport

Obecnie, dostępne są bezpośrednie loty z Polski na Cypr z liniami Wizzair i Ryanair, jednak często oferowane są również połączenia z przesiadkami. Alternatywnie, można także dotrzeć na Cypr drogą lądową i morską, korzystając z promów. Zwykle promy kursują z Grecji (z portów takich jak Pireus lub Larnaka) do portów na Cyprze. Rejs promem może trwać od 8 do 18 godzin, w zależności od trasy i rodzaju promu.

Na Cyprze istnieje dobrze rozwinięta sieć transportu publicznego, która obejmuje autobusy oraz taksówki. Wynajem samochodu jest często preferowaną opcją dla osób, które chcą zwiedzić wyspę na własną rękę. Na Cyprze znajduje się wiele firm wynajmu samochodów, zarówno na lotniskach, jak i w większych miastach.

 

Atrakcje turystyczne

Planując podróż na słoneczną wyspę Cypr, warto zapoznać się z najciekawszymi atrakcjami turystycznymi, które oferuje ten urokliwy kawałek ziemi na Morzu Śródziemnym. Od starożytnych zabytków po urocze plaże, Cypr ma wiele do zaoferowania dla każdego podróżnika.

Pafos, to miasto na zachodnim wybrzeżu Cypru jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i słynie z licznych starożytnych zabytków, w tym ruin starożytnego miasta, mozaik i grobowców królewskich. Zwane miastem miłości, uważane jest za miejsce urodzenia Afrodyty, bogini miłości i urody.
 

Larnaka, drugie co do wielkości miasto na Cyprze, znane jest z malowniczej promenady, wspaniałej plaży Finikoudes oraz z Kościoła św. Łazarza, który jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na wyspie.
 

Góry Troodos są idealnym miejsce dla miłośników przyrody i wędrówek. Znajdują się tam urocze wioski, malownicze trasy trekkingowe oraz słynne kościoły bizantyjskie z malowanymi freskami.

 

Nicosia, stolica Cypru, podzielona między grecką i turecką część, jest fascynującym miejscem do zwiedzania. Można zobaczyć tam zabytkowe kościoły, meczety, muzea oraz żywą atmosferę tureckiego bazaru.

 

Cypryjska kuchnia to prawdziwa uczta dla podniebienia, bogata w smaki i aromaty śródziemnomorskiej kuchni. Warto spróbować tradycyjnych potraw, takich jak souvlaki (grillowana mięsna przekąska), moussaka (zapiekanka z bakłażana, mięsa mielonego i sosu beszamelowego) oraz halloumi (tradycyjny cypryjski ser grillowany na patelni).
 

Ubezpieczenie turystyczne

Podróżując na Cypr, warto posiadać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Istnieją różne rodzaje polis, dlatego warto wybrać taką, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i planowanym aktywnościom podczas podróży. Co może być przedmiotem ubezpieczenia?

  • koszty leczenia (w tym leczenie następstw chorób przewlekłych i COVID-19 w zakresie podstawowym), hospitalizacja oraz zakup lekarstw, które przepisał Ci lekarz,
  • pakiet usług assistance, który zapewni m.in.  transport medyczny , wizytę lekarza, pokryje koszty niezbędnych badań, zabiegów czy operacji,
  • OC podróżne, które zabezpiecza przed sytuacjami, w których wyrządzisz szkodę innym osobom w trakcie podróży
  • ubezpieczenia bagażu obejmuje utratę, uszkodzenie i opóźnienie bagażu oraz ubezpieczenie na wypadek opóźnienia lotu czy odwołania.
  •  

Jeśli planujesz swoją podróż z wyprzedzeniem pomyśl o ubezpieczeniu kosztów, które ponosisz w związku z jej organizacją. Jeśli będziesz musiał zrezygnować lub przerwać podróż np. ze względów zdrowotnych czy śmierci osoby bliskiej, odzyskasz do 100% kosztów jakie opłaciłeś przed wyjazdem. Po zakupie pamiętaj, żeby zrobić zdjęcie polisy, na której będzie jej numer oraz dane kontaktowe do Centrum Obsługi Klienta Warty. W ten sposób potrzebne dane będziesz mieć zawsze pod ręką.
 

Wakacje na Cyprze mogą być niezapomnianym przeżyciem, pod warunkiem dobrze zaplanowanej podróży. Zdobycie niezbędnej wiedzy na temat formalności, atrakcji turystycznych oraz ubezpieczenia pozwoli cieszyć się w pełni wypoczynkiem na tej urokliwej wyspie.

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady