Życie

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym – co warto wiedzieć?

Chcesz wziąć kredyt, a bank zaoferował Ci kupno związanego z nim ubezpieczenia i zastanawiasz się, czy warto się na nie zdecydować? Przeczytaj nasz krótki poradnik i dowiedz się, jakie korzyści daje ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym, co obejmuje taka polisa oraz jaki jest jej koszt.

Kredyt hipoteczny - Kobieta siedząca przy biurku

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym – co obejmuje?
 • Ile kosztuje ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?
 • Czy ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym jest obowiązkowe?
 • Gdzie można zawrzeć ubezpieczenie do kredytu hipotecznego?

Ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym – co obejmuje?

Ubezpieczenie na życie pod kredyt obejmuje ochroną Twoje zobowiązania finansowe względem banku w razie Twojej śmierci. Oznacza to, że polisa pokryje pozostałą do spłacenia wartość kredytu, tak, by nie przeszedł na rodzinę i nie spowodował utraty domu lub mieszkania stanowiącego zabezpieczenie kredytu. Taką ochronę gwarantuje w Warcie ubezpieczenie na życie Warta Ochrona już w opcji bazowej.
 

Masz też możliwość wybrania jednej lub kilku dodatkowych opcji do ubezpieczenia na życie przy kredycie hipotecznym, rozszerzających ochronę o następujące zdarzenia:

 • Śmierć w wyniku wypadku – dzięki tej umowie dodatkowej Twoja rodzina zostanie zabezpieczona dodatkowo w razie Twojej śmierci. To kwota wypłacana jednorazowo, która może stanowić pomoc np. w kwestii organizacji pogrzebu.
   
 • Trwała i całkowita niezdolność do pracy w wyniku wypadku   – dodatkowe rozszerzenie ubezpieczenia, w przypadku którego wypłacimy sumę ubezpieczenia, która pokryje saldo zadłużenia kredytu, a nadwyżkę dostaniesz Ty jako Ubezpieczony.
   
 • Niezdolność do samodzielnej egzystencji – jeżeli ze względu na swój stan zdrowia lub innych czynników nie będziesz zdolny do samodzielnego życia (w tym do podjęcia pracy czy wykonywania podstawowych czynności życowych), możesz liczyć np. na wypłatę świadczenia, która pokryje bieżące zadłużenie, a pozostała kwota zostanie wypłacona Tobie .

Należy pamiętać, że jako Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie będziemy mogli spłacić zobowiązania kredytowego między innymi w zdarzeniach, które powstały w wyniku działań wojennych, samobójstwa mającego miejsce od 2 lat od daty podpisania umowy ubezpieczenia czy doznania urazu na skutek poddania się leczeniu lub zabiegowi, którego nie wykonywała osoba do tego uprawiona. Pełną ich listę możesz poznać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) dostępnych na naszej stronie w dziale "Przydatne dokumenty".
 

Ubezpieczenie na życie

Co wpływa na cenę ubezpieczenia na życie przy kredycie hipotecznym?

Polisa jest zawierana indywidualnie, tak samo też zostaje ustalona składka, więc odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym, uzależniona jest od wielu czynników. Na jej ostateczną wartość mają wpływ takie kwestie jak suma ubezpieczenia (maksymalna możliwa do wypłacenia kwota), decyzja o zakupie dodatkowej ochrony czy ogólny stan zdrowia oraz wiek ubezpieczonego. Szczególnie że polisa może ochronić Ciebie i Twoich bliskich między innymi przed stratą domu lub mieszkania stanowiących zabezpieczenie kredytu.

 

Ubezpieczenie indywidualne na życie

Czy ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym jest obowiązkowe?

Teoretycznie zawarcie ubezpieczenia na życie przy kredycie hipotecznym nie jest obowiązkowe – to polisa dobrowolna, czyli zawierana wyłącznie na życzenie ubezpieczonego. Ma to związek z faktem, że stanowi ona dla banku dodatkowe zabezpieczenie na wypadek Twojej nagłej niewypłacalności. Polisa chroni zatem obie strony- Ciebie i Twoich bliskich przed zadłużeniem oraz bank przed windykowaniem spłaty.

Jednak warto wziąć pod uwagę, że posiadanie polisy na życie uwzględniającej spłaty kredytu nie jest obowiązkowe, to może stanowić istotne wymaganie przyznania go kredytobiorcy. Czasami zdarza się, że bank zgodzi się na przyznanie pożyczki pod hipotekę bez ubezpieczenia, jednak na mniej korzystnych warunkach. Będzie się to wiązało z poniesieniem przez ciebie wyższych kosztów.

Czy oznacza to, że trafiając właśnie na bank oczekujący zawarcia takiej umowy, musisz decydować się na tę przedstawioną przez kredytodawcę? Nie. Masz możliwość wykupienia ubezpieczenia na życie przy kredycie hipotecznym w firmie ubezpieczeniowej, która najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj, że nie musisz się na nic zgadzać od razu. Możesz poprosić bank o czas na dokładne zapoznanie się ze szczegółami oferty i porównanie jej w tym czasie z propozycjami innych ubezpieczycieli. Aby poznać nasze, dobrane indywidualnie do Ciebie warunki ubezpieczenia, możesz skorzystać z opcji zamówienia rozmowy z naszym doradcą.

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady