Samochód

Ubezpieczenie OC – a gdyby OC nie było obowiązkowe?

Zapewne nieraz zastanawiasz się – dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a w dodatku musisz za nie zapłacić niemałą sumę. Czy znaczenie ma to, czy masz starszy, mały samochód, czy drogi i nowy z salonu?

Samochody stojące na parkingu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne
  • Jakie są przykładowe sumy odszkodowania z OC
  • Jakie konsekwencje mogą cię czekać za brak polisy OC

Zapewne wiele osób traktuje ubezpieczenie OC jako przykrą powinność. Niesłusznie, Ubezpieczenie OC to tak naprawdę ochrona Ciebie i poszkodowanych w trudnych sytuacjach na drodze.  

Z punktu widzenia ubezpieczenia OC - małe, tanie czy leciwe auto, które jest użytkowane jest bardzo sporadycznie, jest często większym ryzykiem na drodze niż auto kilkuletnie, użytkowane codziennie. Jak sugeruje sama nawa produktu Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Posiadacza Pojazdu Mechanicznego - nie ubezpiecza pojazdu, a jego posiadacza, dlatego należy patrzeć szerzej niż tyko na wiek i wartość pojazdu. Sporadyczne użytkowanie samochodu często wiąże się z mniejszym doświadczeniem kierowcy czy gorszym stanem technicznym pojazdu i stanowi większe ryzyko powstania szkody. Te mogą być bardzo kosztowne. Jak bardzo? Dowiesz się z naszego artykułu.


Ubezpieczenie OC

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC chroni Ciebie, jako kierowcę w razie, gdybyś spowodował stłuczkę. Po kolizji lub wypadku w większości przypadków, możesz liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela, w sytuacji  będziesz sprawcą takiego zdarzenia, odszkodowanie będzie pokryte nie z Twoich prywatnych środków, lecz z Twojej polisy. Pamiętaj, że najczęściej kwoty odszkodowania są bardzo wysokie i mogą wykraczać poza możliwości finansowe sprawcy. Ubezpieczenie OC chroni Ciebie jako sprawcę wypadku, ale również poszkodowanego.
 

Szkody z OC - na jakie odszkodowanie możesz liczyć?

Wiele osób traktuje ubezpieczenie OC wyłącznie jako przymus i zastanawia się dlaczego trzeba płacić tak dużo, w ich mniemaniu, za polisę OC, która może im się nie przydać. Zupełnie nie widzą korzyści, jakie mogą płynąć dla nich z tego ubezpieczenia. To duży błąd.

Pamiętaj, że gdybyś nie posiadał obowiązkowego ubezpieczania OC musiałbyś wszystkie koszty pokryć samodzielnie. Dla gospodarstwa domowego nawet zapłata za zwykłą szkodę parkingową mogłaby być ogromnym obciążeniem. Nie mówiąc już o poważniejszych sytuacjach, jak te opisane poniżej.
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

  • Wypłata odszkodowania wynosząca ponad 2 mln zł

Sprawca jadący wiekowym samochodem  polskiej marki wjechał na przejazd kolejowy pomimo działającej sygnalizacji. Doszło do zderzenia z pociągiem.

  • Wypłata odszkodowania w granicach 700 tys. zł

Samochód sprawcy wpadł w poślizg na oblodzonej nawierzchni i zjechał na przeciwległy pas ruchu wprost pod pługopiaskarkę. Chwilę później uderzył w niego inny pojazd.

  • Wypłata rekompensaty powyżej 500 tys. zł 

Samochody zatrzymały się na drodze. Sprawca zdarzenia nie wyhamował i uderzył przodem w tył pojazdu poszkodowanego. W wyniku tego uderzenia poszkodowany uderzył jeszcze przodem swojego auta, w tył pojazdu poprzedzającego.

  • Pokrycie akcji ratunkowej do 450 tys. zł

Samochód uległ samozapłonowi na autostradzie w Niemczech. Polisa OC pokryła koszty akcji ratunkowej.

  • Wymiana zderzaka za około 400 tys. zł

Tyle kosztowała wymiana uszkodzonego w kolizji zderzaka pojazdu kolekcjonerskiego. Sprawca zapłacił za polisę OC w Warcie w granicach 350 zł.
 

Jak widzisz, przytoczone sytuacje wcale nie są nietypowe. Są też zdarzenia, w których wypłacane odszkodowania są jeszcze wyższe, szczególnie gdy dochodzi do ofiar wśród uczestników wypadków. Świadczenia wypłacane z tego tytułu nierzadko wynoszą nawet kilka milionów złotych. Pamiętaj, że wypadek może spowodować każdy, nawet najbardziej uważny i doświadczony kierowca.
 


Ubezpieczenie OC/AC

Składka dopasowana indywidualnie

Dzisiaj w ubezpieczeniach komunikacyjnych kluczową kwestią jest odpowiednia wycena ryzyka. Do wyliczenia składki brane pod uwagę wiele jest nawet kilkadziesiąt, różnych parametrów dotyczących zarówno pojazdu np.:

  • rodzaj napędu,
  • pojemność silnika,
  • miejsce zarejestrowania,
  • wiek,
  • charakter wykorzystania pojazdu.
     

Jak i cech przypisanych do jego posiadacza lub kierowcy np.:

  • wiek,
  • doświadczenie w prowadzeniu pojazdów,
  • liczba szkód oraz,
  • od niedawna, liczba aktywnych punktów karnych.
     


Sprawdź cenę ubezpieczenia samochodu

Konsekwencje za brak ubezpieczenia OC

Za brak ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, posiadaczom pojazdów mechanicznych grozi opłata karna nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W tym roku posiadacz najpopularniejszego rodzaju pojazdu, czyli samochodu osobowego zapłaci karę za przerwę w ubezpieczeniu:

Od stycznia do czerwca 2023 roku

  • Do 3 dni – 1 400 zł
  • Od 4 do 14 dni – 3 490 zł
  • Powyżej 14 dni – 6 980 zł

Od czerwca do grudnia 2023 roku

  • Do 3 dni – 1 440 zł
  • Od 4 do 14 dni – 3 600 zł
  • Powyżej 14 dni – 7200 zł

Więcej przeczytasz w naszym artykule „Jakie kary za brak ubezpieczenia OC czekają na kierowców w 2023 roku?”.

Czy powinieneś wozić ze sobą polisę OC?

Od 1 października 2018 roku nie masz takiego obowiązku. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz policji sprawdza dokumenty w bazie CEPiK. Jednak warto mieć w telefonie lub w wersji mailowej, wersję elektroniczną ubezpieczenia, by w razie problemów z weryfikacją móc pokazać polisę.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady