Życie

Wypadek w pracy a ubezpieczenie na życie – co warto wiedzieć?

Masz polisę na życie i chcesz wiedzieć, w jaki sposób pomoże ci ona, gdy będziesz miał wypadek w pracy? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób skorzystać ze swojej polisy na życie.

Ludzie w pracy

Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy?

Co roku w Polsce zgłaszanych jest blisko siedemdziesiąt tysięcy wypadków przy pracy. Około dwustu osób w wyniku wypadku ginie. Około czterystu wypadków jest klasyfikowana jako ciężkie, co oznacza, że osoby, które im uległy odnoszą poważne obrażenia i często zostają inwalidami. Co prawda ilość wypadków z roku na rok zmniejsza się, ale nadal jest to bardzo duża liczba.

Wypadek przy pracy może wydarzyć się w każdym zakładzie pracy i może dotyczyć wszystkich możliwych branż. Z reguły wypadek kojarzy nam się z obsługą maszyn lub urządzeń związanych z produkcją. Jednak wypadek może zdarzyć się też w biurze, szkole lub w magazynie. Wypadkiem w pracy, zgodnie z jego definicją, nazywamy zdarzenie, które miało miejsce w trakcie wykonywania przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, w trakcie wykonywania czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez jego polecenia oraz podczas pozostawania przez pracownika w dyspozycji wobec pracodawcy pomiędzy siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
 

 

Jak postępować, gdy wydarzy się wypadek przy pracy?

Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia wypadku przy pracy bardzo ważna jest pierwsza pomoc. Często zmniejsza ona możliwość odniesienia przez poszkodowanego jeszcze większych obrażeń. Ponadto miejsce wypadku należy zabezpieczyć, ponieważ po każdym wypadku należy ustalić jego przyczyny.

Każdy wypadek przy pracy musi być zgłoszony przez pracodawcę do inspektoratu pracy. Wypadek śmiertelny lub ciężki pracodawca musi także zgłosić do prokuratury. Po wypadku zespół powołany przez pracodawcę ustala jego przyczynę. Jest również przygotowywany protokół powypadkowy.

 

 

W jaki sposób ubezpieczenie na życie łagodzi skutki wypadku przy pracy?

Skutki wypadku w pracy, związane z pogorszeniem się naszego stanu zdrowia doskonale łagodzi ubezpieczenie na życie. Chodzi w tym przypadku o polisę na życie, indywidualną lub grupową. Do najczęściej zgłaszanych wniosków świadczeniowych po wypadku w pracy należą trwały uszczerbek na zdrowiu oraz pobyt w szpitalu. W wypadku bardzo często odnosimy obrażenia ciała, co sprawia, że potrzebna jest hospitalizacja. Zakres obrażeń może sprawić wystąpienie u nas trwałego uszczerbku, czyli takiej sytuacji, w której nasz narząd, organ lub układ jest trwale i w sposób nierokujący na poprawę uszkodzony.

Dość często skutki wypadku mogą być leczone poprzez operacje. Przebycie operacji również może znaleźć się na polisie na życie. Wysokość wypłacanego świadczenie za operacje jest uwarunkowana poziomem jej skomplikowania. Kolejnym zakresem pomocy po wypadku przy pracy, jaki znajdziemy na polisie na życie, jest rehabilitacja. To bardzo ważna opcja, ponieważ może w znacznym stopniu zminimalizować skutki wypadku, jakie odczuwamy. Na polisie na życie prawie zawsze występuje też pakiet usług medycznych, określany jako assistance. Po wypadku możemy z niego korzystać w zakresie wizyty lekarza lub pielęgniarki, jeśli stan naszego zdrowia tego wymaga. Trzeba również wspomnieć o tym, że na każdej polisie na życie występuje ryzyko ubezpieczeniowe związane ze zgonem osoby ubezpieczonej. Jeżeli osoba ubezpieczona poniesie śmierć wówczas osoba lub osoby przez nią wskazane do odbioru świadczenia z tytułu zgonu otrzymują świadczenie ustalone na polisie.

Ryzyko ubezpieczeniowe zgonu osoby ubezpieczonej to nie jedyna możliwość zabezpieczenia najbliższych. Większość produktów na życie daje możliwość ubezpieczenia się w zakresie zgonu w wyniku wypadku, zgonu w wyniku wypadku w pracy, jak również zgonu w wyniku wypadku komunikacyjnego w pracy. Za każde wymienione ryzyko ubezpieczeniowe jest wypłacona ustalona napo lisie suma ubezpieczenia.

 

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady