Samochód

Wyrobienie prawa jazdy - ile kosztuje i co musisz wiedzieć?

Wolność, autonomia i nowe możliwości podróży – posiadanie prawa jazdy jest niewątpliwe pomocne w codziennym życiu. Zdarza się, że czasami jest nawet warunkiem, aby pracować w konkretnym zawodzie np. jako przedstawiciel handlowy. Zdobycie tego dokumentu wymaga nie tylko nauki, praktyki, ale także uiszczenia zapłaty. Dowiedz się, jakiej ceny całościowej spodziewać się za wyrobienie dokumentu uprawniającego do jazdy samochodem.

Kobieta trzymająca prawo jazdy

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B?
 • Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C+E?
 • Co wlicza się w skład kosztów wyrobienia prawa jazdy?
 • Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?
 • Egzamin na prawo jazdy – czy trzeba za niego płacić?
 • Cena wyrobienia dokumentu, jakim jest prawo jazdy

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B?

Wyrobienie prawa jazdy jest na pewno inwestycją, która zwraca się po krótkim czasie – przynajmniej pod względem wygody. Ile trzeba zapłacić za wyrobienie prawa jazdy kategorii B? Okazuje się, że całkiem dużo. Odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Stawienie się do egzaminu państwowego, zarówno teoretycznego, jak i praktycznego wymaga od kandydata przejścia przez specjalistyczny kurs. Jego koszt wynosi zazwyczaj około 2 tys. zł. Standardowy pakiet gwarantuje lekcje, które trwają łącznie 30 godzin (wymagana minimalna liczba godzin spędzonych za kierownicą potrzebna do uzyskania pozwolenia na zapisanie się na egzamin państwowy). To jednak, jak długo trwa kurs, zależne jest od samego ucznia. Zdarza się, że 30 godzin nie wystarcza i konieczne jest wyjeżdżenie kolejnych, które są płatne: od 60 zł do 100 zł.

Część teoretyczna egzaminu zewnętrznego kosztuje maksymalnie do 50 zł, a praktyczna 200 zł. Następnie konieczne jest uiszczenie opłaty za wydanie dokumentu, który wynosi 100,50 zł. Do tego dochodzi opłata za zdjęcia potrzebne do wyrobienia dokumentu i opłata za badania lekarskie (200 zł, tuż przed założeniem profilu kandydata na kierowcę).

Podsumowując, wyrobienie dokumentu prawa jazdy kategorii B kosztuje co najmniej około 2600 zł. Kwota ta ulega zwiększeniu z każdym kolejnym podejściem do egzaminu.

Dla niecierpliwych dostępne są tzw. kursy ekspresowe, które da się ukończyć w dwa tygodnie. Wtedy kursantowi przyjdzie zapłacić nawet do 5 tys. zł (za samo szkolenie).
 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C+E?

Posiadanie prawa jazdy kategorii C+E wymagane jest od każdego, kto chce prowadzić:

 • pojazdy o masie przekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem autobusów);
 • pojazdy z przyczepami, których masa przekracza 750 kg (do 750 kg wystarczy prawo jazdy kat. C).

Koszt kursu wynosi około 4 tys. zł, chociaż nie jest to koniec wydatków. Po ukończeniu szkolenia oraz zdaniu obu testów prawo jazdy jest ważne wyłącznie przez 5 lat. Po tym okresie kandydat musi odnowić swoją licencję.

W przypadku kierowcy C+E ważne jest, aby był on na bieżąco z wszelkimi nowymi przepisami lub zmianami w już istniejących. Dzięki temu proces odnawiania prawa jazdy nie stanie się aż tak kłopotliwy i nie będzie wymagać kilku lub kilkunastu godzin wzmożonej nauki tuż przed samym egzaminem powtórnym.

 

Ubezpieczenie OC 

Co wlicza się w skład kosztów wyrobienia prawa jazdy?

Kandydat na kierowcę zmuszony jest sytuacją zapłacić za:

 • możliwość wyjeżdżenia 30 godzin jazdy z instruktorem (kurs w szkole jazdy);
 • badania lekarskie;
 • wszystkie egzaminy (często również wewnętrzne);
 • wydanie dokumentu (także wykonanie potrzebnych do nich zdjęć fotograficznych).
   

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Ile przyjdzie zapłacić zainteresowanemu za udział w kursie jazdy? Uzależnione jest to od wielu czynników. Można do nich zaliczyć:

 • rodzaju kursu;
 • długości kursu;
 • miejsce, w którym się odbywa.

Intensywny jednodniowy kurs doszkalający w centrum miasta może być droższy niż długi kurs, który odbywa się w wiejskiej miejscowości. Jednak na cenę ostateczną wpływają doświadczenie i kwalifikacje instruktora. Ci bardziej uznani w swej branży pobierają wyższe stawki od np. dopiero zaczynających swą karierę zawodową.

Koszt kursu różni się ponadto w zależności od rodzaju używanego pojazdu i wszelkich dodatkowych usług, takich jak np. odbiór i podwiezienie kursanta z domu lub pracy. Co ważne, dostępne są zniżki dla studentów, seniorów i innych grup społecznych, w zależności od polityki dostawcy usługi.

 

 

Ubezpieczenie OC/AC 

Egzamin na prawo jazdy – czy trzeba za niego płacić?

Kierowca, który chce uzyskać prawo jazdy, musi przejść przez kilkuetapowy proces:

 • zapisać się na kurs;
 • zapisać się na egzamin;
 • zdać egzamin teoretyczny;
 • zdać egzamin praktyczny;
 • poczekać na wydanie dokumentu.

W przypadku egzaminu teoretycznego i egzaminu praktycznego zapłacić przyjdzie za obie części osobno:

 • do 50 zł za część teoretyczną;
 • 200 zł za część praktyczną (AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1, T, tramwaj);
 • 250 zł za część praktyczną (B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E, D1+E).

Koszt uzyskania prawa jazdy zwiększa się , jeżeli kandydat nie jest w stanie zdać egzaminu za pierwszym razem – każda kolejna próba jest płatna.
 

Cena wyrobienia dokumentu, jakim jest prawo jazdy

To jednak nie koniec kosztów. Oprócz samego kursu i egzaminu osoba starająca się o uprawnienia do jazdy autem zmuszona będzie zapłacić za wykonanie poprawnych zdjęć do dokumentu (od 25 zł do 50 zł), a potem będzie musiała pogodzić się z ceną wydania prawa jazdy, która wynosi 100,50 zł.

Podsumowując, cena całościowa kursu uzależniona jest od rodzaju kategorii prawa jazdy, o które ubiega się kandydat, ale także od jego trybu (normalny lub ekspresowy). Ceny zaczynają się od ponad 2 tys. zł, a mogą dojść nawet do 6-8 tys. zł.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady