Życie

Zgłoszenie wniosku o wypłatę świadczenia z polisy na życie – kiedy otrzymam pieniądze?

Zastanawiasz się jak zgłosić roszczenie z polisy na życie? Kiedy otrzymasz pieniądze? Przeczytaj ten artykuł, aby dowidzieć się, jakie są sposoby na zgłoszenie wniosku świadczeniowego i jak przebiega jego rozpatrywanie.

Tata i dziecko w kuchni

Jak zgłosić wniosek przez formularz na stronie internetowej?

Jeśli chcesz zgłosić roszczenie z polisy na życie, czyli wniosek świadczeniowy, to mamy kilka możliwości do wyboru. Chyba najbardziej wygodną formą zgłoszenia świadczenia jest skorzystanie z dedykowanego to tego formularza na stronie internetowej.

Formularz działa w ten sposób, że po wpisaniu podstawowych danych osobowych możesz wybrać, co chcesz zgłosić. Następnie możesz podać dodatkowe dane związane z Twoim roszczeniem, takie jak daty pobytu w szpitalu lub datę urodzenia się dziecka. Informacje, które podajesz w dalszej części formularza wynikają ze specyfiki roszczenia, które chcesz zgłosić.

Ciekawą możliwością jest zgłoszenie kilku roszczeń jednocześnie. Dla przykładu, jeśli zgłosisz powstanie trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku i po wypadku byłeś w szpitalu, a podczas tego pobytu miałeś operacje, to wszystkie te trzy roszczenia możemy zgłosić podczas jednego zgłoszenia. Bardzo pomocną w rozpatrzeniu naszego świadczenia funkcjonalnością formularza jest możliwość, przesłania z jego pomocą niezbędnych do rozpatrzenia wniosku dokumentów. Dokumenty przesyłamy oczywiście w formie elektronicznej. Mogą to być skany lub zdjęcia. Po zgłoszeniu wniosku świadczeniowego otrzymasz na podany przez nas adres mailowy potwierdzenie zgłoszenia. Natomiast zgłoszony wniosek trafia do opiekuna naszej sprawy i co bardzo ważne opiekun dysponuje dokumentami niezbędnymi do jego rozpatrzenia.
 

Jak zgłosić wniosek z pomocą infolinii?

Drugą ścieżką zgłaszania wniosku świadczeniowego jest kontakt z naszą infolinią: 502 308 308*. Rozmowa związana ze zgłoszeniem nie powinna trwać dłużej niż kilka, kilkanaście minut. Przed rozpoczęciem rozmowy powinniśmy się do niej przygotować – przygotować dokumenty, które na pewno przydadzą się podczas podawania szczegółów zgłaszanego roszczenia. Można tu przytoczyć wspomniane daty pobytu w szpitalu. Łatwiej będzie je przeczytać podczas rozmowy, niż próbować je sobie przypomnieć. Po przyjęciu zgłoszenia świadczenia podczas rozmowy przez konsultanta na infolinii będziemy proszeni o dosłanie dokumentów związanych z naszym roszczeniem. Konsultant poinformuje nas jakie dokumenty są potrzebne. Oczywiście podczas jednej rozmowy możemy zgłosić wiele wniosków, podobnie jak przy korzystaniu z formularza na stronie internetowej. Dokumenty najłatwiej dosłać także z pomocą formularza na stronie, tym razem dedykowanego właśnie do dosłania, a nie do zgłoszenia roszczenia. Dokumenty możemy też podesłać, odpowiadając na maila z listą wymaganych do rozpatrzenia wniosku dokumentów. Takiego maila powinieneś otrzymać po zakończeniu rozmowy.
 

*Koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora.

Jak zgłosić wniosek korespondencyjnie?

Istnieje nadal możliwość zgłoszenia wniosku świadczeniowego drogą korespondencyjną. Nie jest to obecnie popularna ścieżka, klienci najczęściej wybierają formularz na stronie lub kontakt z infolinią. Aby było nam łatwiej przesłać wszystkie potrzebne informacje do zgłoszenia, powinniśmy najpierw pobrać ze strony internetowej  i wydrukować specjalny formularz. Wypełniamy go zgodnie z tym jakie roszczenie chcemy zgłosić. Przy zgłoszeniu korespondencyjnym też powinniśmy przesłać wszystkie dokumenty, jakimi dysponujemy w zgłaszanej sprawie. Dosyłamy oczywiście kopie posiadanych dokumentów, nie musimy przesyłać oryginałów, mogą nam się jeszcze przydać. Adres, na jaki mamy przesłać nasze zgłoszenie, znajdziemy na stronie internetowej naszego towarzystwa.

 

Jak zgłosić wniosek z grupowej polisy na życie?

Dla osób ubezpieczonych na grupowych polisach na życie, zawieranych najczęściej w zakładach pracy, jest jeszcze jedna ścieżka zgłaszania wniosku świadczeniowego. Osoby zajmujące się polisami grupowymi w zakładach pracy dysponują specjalnymi aplikacjami do obsługi takich polis. Wspomniane aplikacje mają funkcjonalność pozwalającą na zgłaszanie wniosków. Jest to formularz bardzo zbliżony do tego na stronie internetowej. Z jego pomocą także jest możliwość, przesłania wymaganych do rozpatrzenia wniosku dokumentów. Pomoc osoby obsługującej polisę grupową przy zgłaszaniu wniosku może być nieoceniona. Osoby takie znają warunki ubezpieczenia, tym samym mogą podpowiedzieć w zakresie zgłaszanych roszczeń i co bardzo ważne mogą pomóc przy przesyłaniu dokumentów.

 

Jak wygląda rozpatrywanie wniosku?

Po zgłoszeniu przez nas wniosku trafia on do opiekuna wniosku, który przystępuje do jego rozpatrywania. Czas na rozpatrzenie wniosku wynosi trzydzieści dni. Jeśli opiekun nie może rozpatrzyć wniosku w tym terminie, głównie ze względu na oczekiwanie na dokumenty z jakiejś instytucji lub szpitala, informuje o tym pisemnie osobę, która złożyła wniosek. W trakcie rozpatrywania wniosku opiekun może poprosić nas także o dodatkowe dokumenty. Warto je jak najszybciej dosłać. Na zakończenie rozpatrywania naszego wniosku opiekun wydaje pisemnie decyzje. Decyzja może informować nas o przyznanej nam kwocie świadczenia. Jeśli decyzja jest odmowna, otrzymujemy uzasadnienie, dlaczego nie otrzymaliśmy wypłaty świadczenia.
 

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady