Samochód

Złomowanie pojazdu a zwrot składki z ubezpieczenia - co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, w jaki sposób złomować pojazd? Nie wiesz jak uzyskać zwrot niewykorzystanej składki z polisy za złomowany samochód? Przeczytaj ten artykuł, aby skutecznie i szybko to zrobić.

Złomowanie pojazdu

Jak prawidłowo złomować pojazd?

Niezależnie jak bardzo dbamy o nasz samochód, po kilku lub kilkunastu latach może się zdarzyć, że nie będziemy go dalej eksploatować z powodu jego stanu technicznego. Pojazdy podlegają zużyciu jak inne przedmioty lub urządzenia. Na złomowanie możemy się także zdecydować, gdy nasz pojazd został poważnie uszkodzony podczas wypadku i jego naprawa jest nieopłacalna.

Jeśli zdecydowałeś się na złomowanie pojazdu, wówczas powinieneś skontaktować się ze stacją demontażu pojazdów. Bardzo ważne jest, aby taka stacja miała zezwolenie na prowadzenie swojej działalności wydane przez Marszałka danego województwa. Możemy to sprawdzić na stronach internetowych urzędu marszałkowskiego lub Biuletynu Informacji Publicznej. Tylko z zaświadczeniem wydanym przez stację demontażu działającą zgodnie z prawem możemy później wyrejestrować pojazd w urzędzie oraz zwrócić się do Twojego towarzystwa ubezpieczeniowego o zwrot niewykorzystanej składki za polisę na pojazd. Bez względu na okres czasu do końca polisy na pojazd można wystąpić o taki zwrot. Jeśli nasza składka za polisę jest opłacana w ratach, wówczas nie będziemy musieli płacić kolejnych rat za polisę i dodatkowo możemy jeszcze otrzymać kwotę zwrotu za wpłacone już raty.

 

Ubezpieczenie OC/AC

Jak zgłosić złomowanie pojazdu?

Najwygodniej zgłosić złomowanie pojazdu poprzez formularz na stronie internetowej. Takie zgłoszenie jest równie ważne, jak np. zgłoszenie zbycia pojazdu. W jednym i drugim przypadku masz trzydzieści dni na zgłoszenie tego faktu do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarliśmy polisę na pojazd.

 

Pamiętaj o ubezpieczeniu OC

Jakie informacje będą potrzebne do zgłoszenia złomowania pojazdu?

Podczas zgłoszenia złomowanie pojazdu przez formularz na stronie podaj Twoje dane jako właściciela pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy pojazdu, datę demontażu naszego pojazdu oraz nasze dane kontaktowe. Dodatkowo dodaj do formularza kopię dokumentu potwierdzającego złomowanie. Można to zrobić, wybierając gotowy plik z dysku naszego komputera lub możemy zrobić zdjęcie dokumentu, jeśli korzystamy z urządzenia mobilnego. Nasze towarzystwo ubezpieczeniowe ma czternaście dni na zwrot niewykorzystanej przez Ciebie składki z polisy na pojazd.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady