Samochód

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie - co robić?

Zatrzaśnięcie kluczyków w aucie to jeden z większych koszmarów niejednego kierowcy. Szczęście w nieszczęściu, gdy pechowa sytuacja przytrafi się w okolicach domu – wtedy czas nie nagli i można zająć się wymyślaniem kolejnych sposobów poradzenia sobie z zaistniałym problemem. Taka sama wpadka w trakcie przystanku na długiej trasie jest znacznie bardziej uciążliwa. Co wtedy zrobić? Dowiedz się, czy wybijanie szyby jest konieczne. 

Ręka trzyma kluczyki do samochodu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Zatrzasnąłem kluczyki w samochodzie – co robić?
  • Sposoby na awaryjne otwieranie auta
  • Usługa awaryjnego otwierania samochodu – czy można wykupić taką w polisie ubezpieczeniowej?
  • Wybicie szyby – ostateczność, której lepiej uniknąć
  • Czy mogę wybić szybę we własnym samochodzie?

Zatrzasnąłem kluczyki w samochodzie – co robić?

Jeśli znajdziesz się w niefortunnej sytuacji, w której zablokowałeś swoje klucze w samochodzie, to musisz pamiętać, że są pewne kroki, jakie możesz podjąć, aby spróbować rozwiązać problem samemu.

Na początek zachowaj spokój, przeanalizuj obecną sytuację i przemyśl swoje wszystkie opcje oraz możliwości. Panika w niczym nie pomoże. Istotna będzie sama lokalizacja kluczyków. Wydostanie ich z fotela, będzie łatwiejsze niż np. z samej stacyjki lub tylnych wycieraczek. Upewnij się, że otwarcie drzwi na pewno nie jest możliwe. Zdarza się, że kierowcy w roztargnieniu zapominają o tym, że zamek bagażnika jest nadal otwarty, a to przecież miejsce, którym można dostać się do kabiny.

Jeżeli udało Ci się sprawdzić wszystkie drzwi samochodu i masz pewność, że nie zdołasz otworzyć auta w prosty sposób, to zwróć uwagę na to, gdzie się znajdujesz. Najłatwiej poradzić sobie, znajdując się na terenie miejscowości, w której żyje się na co dzień, a w domu znajduje się kluczyk zapasowy. Wtedy wystarczy skorzystać z komunikacji miejskiej/taksówki, znaleźć zapasowy klucz i powrócić na miejsce nieszczęśliwego zdarzenia. Jeżeli boisz się, że pod Twoją nieobecność ktoś okradnie pojazd, to warto zwrócić się o pomoc do przyjaciela lub członka rodziny.

Niestety, zdarzyć się może, że nie będziesz posiadać zapasowego kompletu lub nie będziesz w stanie go znaleźć. Co wtedy? Czy będziesz musiał przygotowywać się do wybijania szyby kamieniem? Niekoniecznie. Istnieje jeszcze kilka sposobów awaryjnego otwarcia pojazdu, o których powinieneś się dowiedzieć zawczasu, aby pamiętać o nich podczas nagłych wypadków.

Pamiętaj, otwieranie drzwi siłą lub za pomocą wybicia szyby jest krokiem ostatecznym i nigdy nie powinno być pierwszym wyborem.
 

Ubezpieczenie pojazdu

Sposoby na awaryjne otwieranie auta

Kluczyki zatrzaśnięte w samochodzie to problem przytrafiający się kierowcom częściej, niż mogłoby się wydawać. Czasami wystarczy chwila nieuwagi. Na szczęście istnieje kilka dobrych i sprawdzonych sposobów, które pozwalają na otwarcie samochodu bez konieczności wybicia szyby w drzwiach. Jak wyjąć kluczyki?
 

Zestaw do awaryjnego otwierania auta

To specjalne przygotowane przez specjalistów komplety, które pozwalają otworzyć prawie każde auto z zewnątrz (i wydobyć kluczyk). Nie nadają się jedynie do samochodów, w których nad częściami mechanicznymi przeważa obecność elektroniki (np. brak tzw. grzybków w listwach bocznych, które można unieść w celu odblokowania drzwi).

W każdym zestawie znajdują się łomy, długie druty, linki, poduszki do tworzenia szczelin w miejscu ramki drzwi i klin – wszystko, co może przydać się do samodzielnego otwierania samochodu.

Dużą zaletą posiadania takiego kompletu jest brak konieczności płacenia za fachową pomoc. Na plus zaliczyć można także szybkość zastosowania takiej metody, o ile ratunkową torbę ma się przy sobie.

Ilość wad przyćmiewa jednak zalety. Komplet trzeba posiadać przy sobie, a przynajmniej w pobliżu. Nieumiejętne posługiwanie się nim powoduje, że łatwo uszkodzić mechanizm zamka. W najgorszych przypadkach zdarza się, że kierowcy wożą taki zestaw ratunkowy... w bagażniku własnego pojazdu, więc w sytuacjach nagłej potrzeby staje się on bezużyteczny.

 

Fachowa pomoc

Metoda polecana przez wszystkich specjalistów, czyli zadzwonić po fachową pomoc. Ekspert warsztatu samochodowego przyjeżdża wtedy na miejsce i zajmuje się sprawą w ekspresowym tempie.

Zaletą jest pewność, że proces się powiedzie i to, że usługi te są pełnione przez całodobowo 7 dni w tygodniu. Niewątpliwym minusem są koszty, które czasami sięgają aż 500 złotych (zwłaszcza w przypadku pojazdów nowszych).

 

Metody eksperymentalne

Tzw. metoda na wieszak; uchylanie siłą małej szyby trójkątnej; podważanie drzwi śrubokrętem czy scyzorykiem i próba przedostania się do kabiny poprzez bagażnik – możesz wypróbować wszystkich tych metod (o ile są możliwe do wykonania w Twoim pojeździe), ale czasami lepiej nie ryzykować. Dlatego, że lepiej zapłacić już za usługę ślusarską niż potem za lakierowanie całego elementu metalowego w samochodzie, który został porysowany poprzez nieumiejętne ruchy. Czasami warto też po prostu... poruszać klamką. Wielu kierowców zapomina ryglować drzwi – zwłaszcza w przypadku systemu bezkluczykowego dostępu.

 

Wybicie szyby to ostateczność

Którą szybę wybić? Dobrze jest wybrać najmniejszą. Koszt jej wymiany będzie niższy. Wybić szybę z zimną krwią powinieneś wtedy, gdy widzisz, że w środku pojazdu znajduje się uwięzione dziecko lub zwierzę.

 

Sprawdź OC w Warcie

Czy mogę wybić szybę we własnym samochodzie?

Dobrym pomysłem wydaje się też poinformowanie policji, aby świadkowie nie pomyśleli, że mają do czynienia z włamywaczem. Koniecznie podczas wykonywania połączenia telefonicznego podaj powód zgłoszenia.

Dokładne oględziny kieszeni i drzwi przed ich zamknięciem pomagają oszczędzić wiele stresu i przede wszystkim zamknięcia pojazdu z kluczykami w środku.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady