Samochód

Samochód na minuty - co z ubezpieczeniem w wynajmowanych autach?

Carsharing od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. To idealna alternatywa dla osób, które nie potrzebują samochodu na co dzień. Użytkownicy auta na minuty często zastanawiają się nad kwestią związaną z ubezpieczeniem pojazdu. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Kobieta w wynajmowanym na minuty aucie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Na czym polega carsharing?
 • Jakie ubezpieczenie mają auta na minuty?
 • Kiedy użytkownik musi pokryć koszty likwidacji szkody?
 • Jakie kary za brak OC w aucie na minuty?
 • Co zrobić w przypadku stłuczki autem na minuty?
   

Na czym polega carsharing?

Carsharing to usługa stworzona z myślą o osobach, które nie mają własnego samochodu. Posiadanie auta wiąże się z dużymi wydatkami na:

 • zakup,
 • ubezpieczenie,
 • regularny serwis,
 • naprawy,
 • bieżącą eksploatację.

Nie każdy ma wystarczająco duże zasoby finansowe, aby kupić i utrzymywać samochód. Szczególnie jeśli auto będzie wykorzystywane sporadycznie. W takiej sytuacji carsharing jest korzystnym rozwiązaniem. To świetna opcja w razie konieczności szybkiego przemieszczenia się na drugi koniec miasta. Firmy oferujące auta na minuty proponują różne warianty usługi. Możesz wypożyczyć samochód nawet na całą dobę. Auto na minutę to także doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy Twój pojazd jest akurat u mechanika.

Firmy oferujące auto na minuty udostępniają użytkownikom aplikację mobilną do obsługi wynajmu. Warunkiem skorzystania z oferty carsharingu jest ukończenie 18 lat i posiadanie prawa jazdy kategorii B. Podczas rejestracji aplikacja wymaga przesłania zdjęcia prawa jazdy. Płatność za auto na minuty dokonywana jest najczęściej za pomocą karty płatniczej lub kredytowej. Można też doładować konto w aplikacji i korzystać z wpłaconych środków.

Aplikacja pozwala zlokalizować auto na minuty znajdujące się w najbliższej okolicy. Użytkownik może także wybrać konkretny model pojazdu. Otwarcie auta następuje z poziomu aplikacji Kluczyki do pojazdu najczęściej znajdują się w schowku chyba że auto jest wyposażone w bezkluczykowy system Start&Stop.

 

Sprawdź cenę OC/AC

Jakie ubezpieczenie mają auta na minuty?

Samochody oferowane w ramach carsharingu mają ubezpieczenie OC. Wykupienie polisy jest obowiązkiem firmy zajmującej się wynajmem pojazdów. Ty jako użytkownik auta na minuty nie musisz martwić się kwestią ubezpieczenia oraz kosztami strat, które możesz spowodować podczas prowadzenia pojazdu. Jeśli będziesz sprawcą wypadku, to poszkodowany otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela. Nie będziesz musiał pokrywać go z własnej kieszeni. Oczywiście od tej reguły są wyjątki, które zostały przewidziane w regulaminie usługi carsharingu.

Jako sprawca kolizji lub wypadku będziesz zobowiązany do pokrycia wszystkich kosztów likwidacji szkody w następujących sytuacjach:

 • umyślne doprowadzenie do zdarzenia,
 • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
 • ucieczka z miejsca zdarzenia,
 • znaczące przekroczenie prędkości w momencie zdarzenia,
 • prowadzenie pojazdu bez odpowiednich uprawnień.

Oczywiście, jeżeli stłuczka lub wypadek nastąpiły z winy innego kierowcy, to nie ponosisz za to odpowiedzialności i nie musisz obawiać się konsekwencji finansowych. Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia związana z dobrowolnym ubezpieczeniem AC. Niektóre firmy wykupują autocasco, a inne pozostają jedynie przy obowiązkowym OC. W przypadku aut bez wykupionego AC użytkownik może zostać obciążony za szkody pojazdu w zakresie wynikającym z regulaminu danej firmy carsharingowej. Podczas czytania zasad użytkowania zwróć uwagę na klauzulę obciążającą klienta kosztami naprawy samochodu. Zazwyczaj jej wysokość to 1000 złotych.

 

Kiedy użytkownik musi pokryć koszty likwidacji szkody?

Nie ma jednego schematu, według którego postępują wszystkie firmy carsharingowe. Ich regulaminy mogą różnić się od siebie. Podobnie jak wysokość kar za złamanie jego poszczególnych punktów.

Jako użytkownik auta na minuty możesz być zobowiązany do pokrycia kosztów likwidacji szkody w następujących sytuacjach:

 • ucieczka z miejsca zdarzenia,
 • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu,
 • prowadzenie auta na minuty bez ważnego prawa jazdy,
 • niedopełnienie obowiązku zgłoszenia szkody,
 • powstanie szkody w wyniku umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa,
 • przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h lub rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego,
 • udostępnienie pojazdu osobie trzeciej,
 • niezabezpieczenie auta przed kradzieżą,
 • przedstawienie nieprawdziwych dokumentów podczas rejestracji,
 • użytkowanie auta poza granicami kraju bez zezwolenia firmy.

W regulaminie znajdziesz również informacje o karach, jakie może nałożyć na Ciebie firma carsharingowa. Odpowiedzialność użytkownika dotyczy nie tylko zdarzeń drogowych. Możesz zostać obciążony dodatkowymi opłatami za:

 • palenie papierosów w samochodzie,
 • niewłaściwe parkowanie,
 • otrzymanie mandatu po przekroczeniu prędkości,
 • przekazanie przez firmę carsharingową danych użytkownika organom ścigania.

Dlatego warto dokładnie przeczytać regulamin nie tylko w zakresie zdarzeń drogowych, ale także wielu innych sytuacji.
 

Ubezpieczenie samochodu

Jakie kary za brak OC w aucie na minuty?

Czysto teoretycznie istnieje możliwość, że firma oferująca auto na minuty nie wykupi obowiązkowego ubezpieczenia OC dla swoich pojazdów. To ważna informacja również dla Ciebie, jako użytkownika. W razie stwierdzenia podczas kontroli drogowej braku polisy OC pojazd zostanie wycofany z ruchu. Kierujący będzie musiał odstawić go na parking. W przeciwnym razie laweta przetransportuje auto na parking depozytowy. Ponadto policjanci przygotują zgłoszenie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jego wynikiem będzie kara za brak OC, której wysokość zależy od długości okresu bez ubezpieczenia i wynosi:

 • do 3 dni bez ubezpieczenia – 20% pełnej opłaty karnej, czyli 1200 złotych,
 • od 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej, czyli 3010 złotych,
 • powyżej 14 dni – 100% opłaty karnej, czyli 6020 złotych.

Co istotne UFG może egzekwować karę za brak OC nie tylko od właściciela pojazdu, ale także od kierowcy. Płatnikiem stanie się ten, z kogo łatwiej będzie ściągnąć całą sumę. Teoretycznie zatem wynajmując auto na minuty bez ubezpieczenia, możesz stanąć przed koniecznością pokrycia części lub całej kary za brak polisy OC. Oczywiście duże sieci o zasięgu ogólnopolskim nie mogą pozwolić sobie na tego typu sytuacje. To uderzyłoby nie tylko w finanse, ale przede wszystkim w wizerunek firmy.

Pamiętaj, że w tej sytuacji nie jesteś całkiem bezbronny. Przed skorzystaniem z usługi auta na minuty możesz sprawdzić aktualność polisy OC danego pojazdu. Zrobisz to przez:

 • serwis internetowy UFG,
 • rządową stronę historiapojazdu.gov.pl.

Obecnie nie ma obowiązku posiadania dokumentów auta w czasie jazdy. Wątpliwe zatem, że znajdziesz je np. w schowku pojazdu na minuty.
 

Co zrobić w przypadku stłuczki autem na minuty?

Niezależnie od tego, jakim autem doprowadziłeś do stłuczki, w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o bezpieczeństwo. Jeśli doszło do zdarzenia na drodze, najpierw sprawdź, czy żaden uczestnik nie ucierpiał. Pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, aby nie stwarzać dodatkowego zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Nawet jeśli żadna z osób nie jest poszkodowana, warto wezwać na miejsce patrol policji. Regulaminy firm carsharingowych przewidują kary w wielu przypadkach. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa najlepiej wezwać policję, która ustali przebieg zdarzenia i wskaże jego sprawcę.

Kolejnym krokiem jest kontakt z firmą, w której wypożyczyłeś auto na minuty. Nawet gdy to inna osoba jest sprawcą zdarzenia, musisz poinformować o nim właściciela pojazdu. To firma carsharingowa jest w tym przypadku podmiotem ubezpieczonym i w konsekwencji sama musi wypełnić szereg obowiązków względem ubezpieczyciela. Jeśli w wyniku Twojego działania ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, to właściciel pojazdu zwróci się do Ciebie z roszczeniem zwrotnym.

Firmy wypożyczające auta na minuty mają ściśle określone procedury postępowania w razie kolizji lub stłuczki. Zazwyczaj użytkownik auta powinien niezwłocznie skontaktować się z infolinią i powiadomić o zdarzeniu. Pracownik firmy carsharingowej wyjaśni, co masz dalej robić. Dlatego przed skorzystaniem z auta na minuty koniecznie zapoznaj się z regulaminem. To w nim są zawarte wszystkie obowiązki użytkownika pojazdu. Pamiętaj, że postanowienia regulaminu akceptujesz podczas rejestracji w aplikacji danego przewoźnika. Jeśli nie zgłosisz szkody w przewidzianym terminie możesz w całości odpowiadać za zdarzenie.

Auto na minuty do duża wygoda i oszczędność w sytuacji, gdy nie potrzebujesz samochodu na co dzień. Pamiętaj jednak, że korzystanie z carsharingu wiąże się dla Ciebie z określonymi obowiązkami. W szczególności dotyczy to zakresu ubezpieczenia i kwestii związanych z ewentualnym zdarzeniem drogowym. Dokładna znajomość regulaminu wybranej firmy carsharingowej pomoże Ci uniknąć przykrych konsekwencji i niepotrzebnych kosztów.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady