Samochód

Bezpieczeństwo na drodze - dlaczego opony zimowe są niezbędne?

W jaki sposób opony zimowe wpływają na zachowanie samochodu w zimowych warunkach pogodowych i dlaczego są niezbędne w chłodniejszych miesiącach roku? Wyjaśniamy, jak działają i dlaczego warto w nie zainwestować.  

Odporność na niskie temperatury

Choć opony zimowe nie są w Polsce obowiązkowe, pomagają zachować bezpieczeństwo na drodze, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a na jezdni regularnie pojawia się śnieg i lód. Odpowiednia elastyczność opon jest kluczowa dla utrzymania przyczepności do drogi. Opony letnie stają się zdecydowanie mniej skuteczne w miarę obniżania się temperatury. Dzieje się tak, ponieważ są wykonane z innej mieszanki gum niż opony zimowe i po prostu twardnieją w niższych temperaturach. Opony zimowe, zrobione z mieszkanki gum z dodatkiem krzemionki, zachowują elastyczność nawet w temperaturach sięgających - 20 stopni Celsjusza.
 

Lepsza trakcja i stabilność

Opony zimowe są projektowane w taki sposób, aby radzić sobie z trudnymi warunkami na drodze podczas zimy. Przede wszystkim charakteryzuje je głęboki bieżnik (zalecana minimalna głębokość bieżnika opony zimowej to od 4 mm do 5 mm), który pozwala na lepszą przyczepność do nawierzchni. To z kolei przekłada się na lepszą trakcję i stabilność pojazdu, zwłaszcza na mokrych, zaśnieżonych lub oblodzonych drogach.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Krótsza droga hamowania

Opony zimowe, dzięki specjalnym bieżnikom i technologiom antypoślizgowym, umożliwiają szybsze zatrzymanie pojazdu na śniegu lub lodzie. Krótsza droga hamowania jest kluczowa w sytuacjach nagłego zatrzymania pojazdu i unikania kolizji lub wypadków. Niektóre testy pokazują, że droga hamowania w przypadku opon zimowych może być nawet o kilkanaście metrów krótsza niż w przypadku opon letnich. Różnica jest w związku ogromna.

 

Ochrona przed aquaplaningiem

Opony zimowe są projektowane z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwie w warunkach deszczu i błota. Dlatego bieżnik opon zimowych ma liczne rowki i kanały, które skutecznie odprowadzają wodę. Redukuje one ryzyko tzw. aquaplaningu (inaczej akwaplanacji), czyli sytuacji, w której opona traci kontakt z nawierzchnią z powodu nadmiaru wody na drodze. Testy pokazują, że dobre opony zimowe przy hamowaniu na mokrej drodze z 80 km/h, nawet przy +10ºC, radzą sobie lepiej niż opony letnie. W takich warunkach samochód na oponach zimowych zatrzymuje się nawet kilka metrów wcześniej. Oczywiście akwaplanacji przeciwdziała też dostosowanie prędkości na drodze do warunków atmosferycznych. Nie należy też zapominać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach.

 

Ubezpiecz swój samochód 

Obowiązkowe w niektórych krajach

Chociaż w Polsce opony zimowe nie są obowiązkowe, w wielu krajach Unii Europejskiej przepisy nakazują okresową wymianę ogumienia. W niektórych krajach stosowanie opon zimowych jest obowiązkowe w określonych miesiącach zimowych, w innych przepisy określają ten czas bardziej płynnie. Przykładowo w Niemczech używanie opon zimowych jest obowiązkowe podczas zimowych warunków pogodowych, bez wskazania konkretnych terminów. Z kolei w Austrii są obowiązkowo stosuje się w okresie pomiędzy 1 listopada a 15 kwietnia. Podobnie jest w Czechach, gdzie poruszanie się na oponach letnich od 1 listopada do 31 marca jest karane mandatem. Podobnie jest na Słowacji, z tą różnicą, że obowiązek jazdy na oponach zimowych zaczyna się tu 15 listopada. 

Podsumowując, inwestycja w opony zimowe to przede wszystkim troska o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane opony zimowe są kluczowym elementem, który może zdecydować o tym, czy bezpiecznie dotrzemy do celu.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady