Biznes

Czy kod PKD ma znaczenie i jaki ma wpływ na ubezpieczenie firmy?

Wielu nowych przedsiębiorców przy zakładaniu działalności traktuje podanie kodów PKD jako niezbędną formalność, którą należy jak najszybciej zrealizować. Tymczasem to, jakie kody PKD wybierzesz, może mieć realne znaczenie – i to na wielu poziomach: podatkowym, ubezpieczeniowym, a nawet przy ubieganiu się o dotacje czy rozliczaniu projektów unijnych. 

Kobieta prowadzi działalność handlową i krawiecką i ma wpisane odpowiednie kody PKD

Z artykułu dowiesz się:

  • Numer PKD – co to jest?
  • Lista kodów PKD – jak dodać PKD do działalności?
  • Znaczenie kodów PKD przy ubezpieczeniu – jak to zazwyczaj wygląda?
  • Ubezpieczenie bez deklaracji PKD – jak to działa?

Numer PKD – co to jest?

PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności to oficjalny system stosowany w statystyce publicznej, ewidencji i rachunkowości. Służy on do oznaczania rodzajów działalności gospodarczej. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od formy działalności, musi wskazać co najmniej jeden kod PKD przy rejestracji firmy. W przypadku wyboru kilku numerów należy wskazać kod główny, a pozostałe mogą uzupełniać zakres działań.

Każdy kod PKD składa się z 5 znaków, np. według klasyfikacji 2025:

  • PKD 41.00.A – dotyczy wznoszenia budynków mieszkalnych,
  • PKD 96.21.Z – obejmuje działalność fryzjerską,
  • PKD 47.71.Z – dotyczy sprzedaży detalicznej odzieży,
  • PKD 95.31.A – obejmuje naprawę mechaniczną i serwisową pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli

Klasyfikacja PKD zawiera obecnie ponad 700 kodów i podlega aktualizacjom (ostatnia miała miejsce na początku 2025 r.). 

Lista kodów PKD – jak dodać PKD do działalności?

 Wybierając kody PKD przy zakładaniu firmy, łatwo podejść do tego na zasadzie „jeden wystarczy”. W praktyce jednak warto się na chwilę zatrzymać i naprawdę dobrze przemyśleć, czym dokładnie się zajmujesz – i czym możesz się zająć w najbliższym czasie. Lista kodów PKD jest długa i szczegółowa, więc często jeden numer to za mało.

Dobrze jest pamiętać o kilku rzeczach:

  • Kod główny powinien najlepiej oddawać podstawową działalność Twojej firmy czyli taką, która ma największy udział w przychodach– to coś w rodzaju „nagłówka” Twojej działalności.
  • Kody dodatkowe są uzupełnieniem działalności podstawowej 
Przykład:

Prowadzisz butik z ubraniami, ale na życzenie klientów wykonujesz też drobne poprawki krawieckie. Oprócz kodu dotyczącego  handlu detalicznego odzieżą, powinieneś uwzględnić tez PKD związane z  usługami krawieckimi. 

Przeczytaj: Ubezpieczenie dla handlu detalicznego i hurtowego

Oczywiście zmiana PKD jest możliwa. W przyszłości możesz dodać lub zmienić listę swoich kodów, ale lepiej od razu przemyśleć całą klasyfikację swojej działalności – oszczędzisz sobie dodatkowych formalności.

Znaczenie kodów PKD przy ubezpieczeniu – jak to zazwyczaj wygląda?

Choć kodów PKD używa się głównie w statystyce i ewidencji, są często wykorzystywane również dla celów ubezpieczeniowych. Przedsiębiorcy, przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, są pytani o kody PKD prowadzonej działalności.

Co to oznacza w praktyce?

  • Jeśli Twoja działalność obejmuje kilka różnych obszarów, warto je uwzględnić w zgłoszonych kodach – nawet jeśli nie wszystkie są równorzędnie ważne.
  • Może się zdarzyć, że jeśli działalność, w ramach której powstała szkoda, nie została uwzględniona w zgłoszonym zakresie działalności, nie będzie ona pokryta ochrona ubezpieczeniową.

Jeśli np. zajmujesz się montażem mebli, a dodatkowo instalujesz w nich oświetlenie – powinieneś wskazać (zarówno przy rejestracji działalności, jak i przy rozmowie z ubezpieczycielem) dwa kody PKD. 

Ubezpieczenie bez deklaracji PKD – jak to działa?

W praktyce wskazanie właściwej listy kodów PKD, które odzwierciedlałyby w pełni skalę i rodzaj działalności, jest bardzo trudne. Rozwiązaniem jest innowacyjny pakiet w produkcie WARTA EKSTRABIZNES PLUS – ubezpieczenie bez deklaracji PKD. Gwarantuje on objęcie ubezpieczeniem całości prowadzonej przez Ciebie działalności;  daje więc dodatkowe bezpieczeństwo. 

Taka formuła sprawdza się m.in. w branży budowlanej, produkcyjnej czy usługowej – czyli tam, gdzie zakres prac bywa szeroki i trudny do jednoznacznego sklasyfikowania. Dzięki ubezpieczeniu bez deklaracji PKD Warta obejmie ochroną całą działalność, którą wykonujesz, niezależnie od tego, co jest wpisane w ewidencji CEIDG czy KRS. I tak np. w przypadku firm produkcyjnych obejmiemy ochroną także ich działalność montażową, a w przypadku firm budowlanych cały zakres ich prac, od usług wodno-kanalizacyjnych, przez naprawę dachów czy przygotowywanie terenu pod budowę. 

Należy jednak pamiętać, że Warta nie obejmie ubezpieczeniem branż wskazanych w Załączniku nr 1 i wyłączeniach OWU.

Chcesz poznać pełną ofertę?

Jak oceniasz artykuł?

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady