Od czego zacząć oszczędzanie na emeryturę?

Pamiętaj, że nie ma ani określonych minimalnych kwot, które musisz odkładać, ani uniwersalnych metod oszczędzania – wszystko zależy od Twoich preferencji. Zanim zaczniesz inwestować, określ swoje potrzeby i możliwości finansowe. W skutecznym oszczędzaniu pomoże Ci świadomość podstawowych błędów. Dla Twojej wygody wypunktowaliśmy poniżej trzy najpoważniejsze, wystrzegaj się ich na każdym etapie oszczędzania.

 

Błąd nr 1: Mój dochód z emerytury i oszczędności powinien być równy dzisiejszym zarobkom

Bierz pod uwagę to, że wraz z wiekiem zmienią się potrzeby i wydatki. Początkowo być może będziesz przeznaczać część zarobków na spłatę kredytów (np. mieszkaniowego, samochodowego, konsumpcyjnego), więc zostanie Ci mniej środków na inne wydatki. Kredyty skończysz spłacać w przyszłości i prawdopodobnie na emeryturze nie będziesz już zaciągać nowych zobowiązań, nie będziesz też ponosić części aktualnych wydatków (dzieci się usamodzielnią, przestaniesz odkładać na emeryturę). Pojawią się jednak inne potrzeby, takie jak leki czy pielęgnacja.

Gdy szacujesz swoje przyszłe potrzeby, spróbuj oderwać się od teraźniejszości i zbudować hipotetyczny plan przychodów oraz wydatków od podstaw.

 

Błąd nr 2: Przechytrzę rynek, jeżeli będę szybko reagować na zmiany

Często ci, którzy śledzą rynek, w przypadku jakichkolwiek zachodzących na nim przemian zmieniają swoją strategię inwestycyjną czy fundusz albo wycofują się z jednego produktu na rzecz innego.

Pamiętaj, że uzyskanie wyników inwestycyjnych lepszych od średniej jest trudne nawet dla tych osób, które zawodowo zarządzają funduszami. Staraj się raczej nie zmieniać przyjętych na początku zasad, zamiast tego wcześniej pomyśl o produktach, które pomogą Ci zrealizować zamierzony cel. Najlepiej zdywersyfikuj oszczędności, a gdy będziesz zbliżać się do emerytury, zadbaj o bezpieczeństwo środków i inwestuj w mniej ryzykowne rozwiązania.

 

Błąd nr 3: Mam już trochę oszczędności, więc wyciągnę część środków, a lukę nadrobię potem – przecież mam jeszcze dużo czasu

To zrozumiałe, jeśli czasem kusi Cię, by wyciągnąć część oszczędności i wydać je na drobne lub większe przyjemności. Pomyśl jednak o innych źródłach, z których możesz opłacić te cele, bo jeśli raz zdarzy Ci się wyciągnąć pieniądze z oszczędności długoterminowych, prawdopodobnie będziesz robić to częściej.

Przypomnij sobie o celu. Jeśli chcesz, aby zbierane środki zabezpieczyły Ci odpowiedni standard życia na emeryturze, to korzystaj z nich wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Im wcześniej zaczniesz i im dłużej będziesz oszczędzać systematycznie, tym większe korzyści Ci to przyniesie.