Turystyczne

Wyjazd do pracy za granicę - jak dobrze się ubezpieczyć?

Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę przez cały rok, nie tylko latem.  Niektóre rodzaje prac na przykład w charakterze opiekunki do dzieci, prace na budowach i w magazynach, czy przy konfekcjonowaniu towarów, podejmowane są przez cały rok. Latem wiele osób, a szczególnie studentów rozgląda się za pracą sezonową taką jak: zbiory owoców i warzyw, pracą w gastronomii lub turystyce jako animatorzy czy rezydenci. Jeśli, wybierasz się do pracy za granicę, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie i zapewnij sobie ochronę na wypadek nagłej choroby czy nieszczęśliwego wypadku w pracy. W tym artykule przeczytasz, na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie do pracy za granicą.

Mężczyzna w pomarańczowym stroju pracowniczym, przebywający w pracy za granicą jest ubezpieczony w Warcie 

Z artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie wyjeżdżając do pracy za granicę
 • Na jaki okres możesz się ubezpieczyć
 • Jaką pomoc otrzymasz w przypadku zachorowania na COVID-19 lub niespodziewanego zaostrzenia się choroby przewlekłej

Gdzie najchętniej Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę

Najbardziej popularne kraje emigracji zarobkowej to Niemcy, Holandia, Norwegia, Dania i Wielka Brytania. W ostatnich latach chęć do wyjazdu do pracy za granicę zdecydowanie wzrosła, najprawdopodobniej ze względu na utratę pracy lub czasowe zamknięcie zakładu pracy w Polsce spowodowane pandemią COVID-19. Największy popyt w dalszym ciągu jest na pracowników za granica jest w branży logistycznej, budowalnej, magazynowej, produkcyjnej, a także medycznej.

Pamiętaj, że oprócz dobrego ubezpieczenia niezwykle ważne jest to, byś zawsze dokładnie zweryfikował swojego przyszłego pracodawcę, a także:

 • Dowiedz się, czy pośrednik pracy widnieje w rejestrze agencji zatrudnienia (KRAZ) i czy posiada odpowiedni certyfikat,
 • Sprawdź w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej (CEiDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym(KRS), czy dany pośrednik ma zgłoszoną działalność gospodarczą i od jakiego czasu ją posiada,
 • Zawsze sprawdzaj, czy dany pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym, u którego planujesz podjąć zatrudnienie , a także czy wysyłał już ludzi do pracy za granicę.


Ubezpieczenie turystyczne do pracy za granicę

Ubezpieczenie do pracy za granicę - branża ma znaczenie

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie do pracy za granicą, trzeba wziąć pod uwagę jakiego rodzaju pracę chcesz podjąć. Ubezpieczenie Warta Travel nie wymaga rozszerzenia zakresu podstawowego, jeśli jedziesz do pracy takiej jak:  praca w rolnictwie czy ogrodnictwie, zbiory owoców i warzyw, prace w przetwórniach, prace pielęgniarskie czy opiekuńcze, praca w hotelarstwie, gastronomii czy turystce jako pilot wycieczek lub rezydent.

Rozszerzenia polisy wymaga jedynie praca  w przemyśle: wydobywczym, metalowym, maszynowym, budowniczym, stoczniowym, chemicznym, zbrojeniowym, paliwowym, hutniczym, energetycznym, drzewnym (w tym wycinka drzew) oraz transportowym (transport ciężarowy pow. 3,5 t), a także prace na wysokościach powyżej 5 metrów. Pamiętaj, że taka ochrona może trwać nieprzerwanie nawet przez 365 dni.
 

Na jaką ochronę możesz liczyć?

Mając ubezpieczenie turystyczne w Warcie w przypadku, gdy do zdarzenia dojdzie podczas wykonywania pracy możesz między innymi liczyć na pokrycie kosztów pomocy medycznej nawet do 2 miliona zł. Ochrona obejmuje takie świadczenia jak:  pobyt w szpitalu, konsultację lekarskie np. u  lekarza specjalisty, koszty niezbędnych badań czy operacji.  Świadczenia są organizowane przez Centrum Obsługi Klienta Warty i w większości przypadków pokrycie kosztów świadczeń medycznych nie wymaga zaangażowania Twoich pieniędzy. W podstawowym zakresie ochrony jest leczenie  następstw chorób przewlekłych, pomoc konsultantów COK (Centrum obsługi klienta Warty) w języku polskim przez całą dobę i na całym świecie, a także możliwość skorzystania z telefonicznej pomocy  tłumacza w języka angielskiego  w sprawach medycznych. Polisę można rozszerzyć o dodatkowe ryzyka takie jak: ubezpieczenie bagażu podróżnego (w tym sprzętu elektronicznego i sportowego), NNW do 100 tys. zł, OC w życiu prywatnym czy kontynuację leczenia powypadkowego w Polsce.


Ubezpieczenie do pracy

A co w przypadku zachorowania na COVID-19?

Od początku pandemii COVID-19, zachorowania w związku z koronawirusem są traktowane jak nagłe zachorowania za granicą. Zapewniamy pomoc do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia wybranej podczas zakupu polisy (nawet do 2 000 000 zł), a także pokrywamy koszty izolatorium, jeśli zachorowanie zostanie potwierdzone dodatnim wynikiem testu, a także koszty kwarantanny osób współubezpieczonych, objętych tą samą polisą do kwoty 5 000 zł na osobę.
 

Karta EKUZ Ci nie wystarczy

W przypadku pracy, poza granicami Polski - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)  może nie dawać wystarczającej ochrony, ze względu na to, że zasięg Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest ograniczony tylko do publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa, a karta honorowana jest tylko w krajach UE/EFTA . Będąc w kraju, gdzie wizyty lekarskie są tylko częściowo refundowane, może się okazać, że wciąż zaistnieje potrzeba opłacenia części kosztów z Twoich własnych prywatnych środków. Zwróć uwagę, że karta EKUZ nie pokrywa również:

 • kosztów poszukiwania i ratownictwa,
 • nie przysługują Ci usługi assistance,
 • nie masz dostępu do dodatkowych ubezpieczeń (NNW, OC, Bagaż),
 • kartę honorują wyłącznie publiczne placówki służby zdrowia, które mają umowy z odpowiednikiem polskiego NFZ,
 • obowiązuje Cię system współfinansowania świadczeń medycznych – pokrywasz część kosztów na zasadach obowiązujących w danym państwie UE – koszty te nie są refundowane przez NFZ.

Ubezpieczenie turystyczne zapewni więc o wiele szerszą ochronę niż karta EKUZ. Więcej o tym jakie są różnice pomiędzy Europejska Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, a ubezpieczeniem podróżnym w Warcie, przeczytasz tutaj.

Nie warto oszczędzać na prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym za granicą, zwłaszcza jeśli wykonujemy prace fizyczne. W takim przypadku ryzyko wypadku jest większe niż podczas klasycznego urlopu. Taka polisa może okazać się bardzo pomocna i pozwoli zaoszczędzić Ci dużo pieniędzy w niespodziewanych sytuacjach.

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady