Samochód

Jakie są konsekwencje za brak ważnego ubezpieczenia auta w leasingu?

Planujesz leasingowanie pojazdu? Chcesz wiedzieć, czy musisz go ubezpieczyć i co powinno zawierać Twoje ubezpieczenie? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób ustrzec się przed skutkami braku ubezpieczenia na samochodzie w leasingu.

 

Mężczyzna jedzie autem

Czym grozi brak polisy OC na samochód w leasingu?

Każdy zarejestrowany pojazd w naszym kraju musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie musi być zawarte najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, co jest szczególnie ważne dla osób leasingujących samochody. Bywa, że dzień rejestracji pojazdu przez leasingodawcę następuje wcześniej, niż dzień jego odbioru przez leasingobiorcę, więc istnieje możliwość wystąpienia luki w ubezpieczeniu. Brak ubezpieczenia na pojeździe może spowodować nałożenie kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ponadto właściciel pojazdu bez polisy OC narażony jest na konieczność pokrycia kosztów szkód wyrządzonych takim pojazdem. Aby temu zapobiec, należy upewnić się, kiedy nasz pojazd, który będziemy leasingować, faktycznie zostanie zarejestrowany.

Za brak polisy OC odpowiada właściciel pojazdu. Co do zasady właścicielem naszego pojazdu jest leasing, ale to na leasingobiorcy spoczywa obowiązek zaopatrzenia pojazdu w polisę OC. Polisę OC możemy kupić wraz z umową leasingową, w postaci dodatkowego pakietu do tej umowy lub możemy kupić ją niezależnie, w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Leasingodawcy wymagają, aby zawarta w ten sposób polisa była wystawiona przez ubezpieczyciela, akceptowanego przez nich. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe cieszą się pozytywną opinią leasingodawców. Aby móc samodzielnie ubezpieczyć pojazd wymagana jest też zgoda leasingu.
 

Jakie skutki niesie brak polisy Autocasco na aucie w leasingu?

Brak polisy OC na leasingowanym pojeździe może być bardzo dotkliwy. Jednak równie niekorzystny jest brak polisy Autocasco i ubezpieczenia od kradzieży. Leasingodawcom zawsze zależy na pełnej ochronie w zakresie Autocasco oraz na pełnej ochronie związanej z możliwością kradzieży pojazdu objętego umową. Dla leasingobiorcy uszkodzenie samochodu podczas wypadku sprowadza się do braku możliwości korzystania z niego, ale także oznacza pokrycie kosztów jego naprawy, gdy do wypadku doszło z jego winy. Nie trzeba dodawać, że koszt naprawy prawie nowego pojazdu po stłuczce lub większej kolizji oznacza spore wydatki. Znacznie większe skutki ma kradzież leasingowanego auta. Pozostajemy wówczas bez pojazdu, a przy tym mamy do spłacenia pozostałą część wartości umowy. Podobnie jak przy polisie OC leasingobiorca może ubezpieczyć samochód w zakresie Autocasco z pomocą leasingu lub zrobić to samodzielnie.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Czy warto posiadać Assistance i NNW na samochodzie w leasingu?

Polisa OC i polisa Autocasco to podstawowe rodzaje zabezpieczenia oczekiwanego przez leasingodawców. Jednak w większości umów widnieją także zapisy informujące o konieczności zawarcia polisy Assistance i NNW. Jest to bardzo korzystny zapis. Nie sposób posiadać pełnego ubezpieczenia pojazdu bez tych rodzajów ochrony. Awaria pojazdu i konieczność jego odholowania dotyczy także pojazdów nowych lub prawie nowych. Jeszcze bardziej Assistance jest przydatne po kolizji lub wypadku, w którym uczestniczył ubezpieczony pojazd. W zasadzie każda nawet niewielka kolizja oznacza w praktyce, że nasz pojazd nie jest jezdny i nie możemy poruszać się nim dalej po drodze bez naprawy np. świateł, kierunkowskazów lub szyb. Organizowanie we własnym zakresie pomocy Assistance na pewno nie będzie tańsze, niż zakres usług takiej polisy, jaki otrzymamy od ubezpieczyciela. Polisa NNW przy ubezpieczeniu pojazdu w leasingu to dobry pomysł. Podczas zdarzeń drogowych nasze zdrowie może znacznie ucierpieć. Polisa NNW obejmująca zapisy o możliwej pomocy w zakresie wizyt lekarza czy pielęgniarki, jak również w zakresie kosztów leczenia czy rehabilitacji na pewno skróci czas leczenia możliwych obrażeń odniesionych w trakcie wypadku.
 

Jak powinien wyglądać pełny pakiet ubezpieczeniowy dla pojazdu w leasingu?

Konsekwencje braku ważnego ubezpieczenia pojazdu w leasingu mogą być dość różne. Wynikają one bezpośrednio ze specyfiki ubezpieczenia samochodów w naszym kraju. Brak polisy OC oznacza nałożenie kary finansowej przez UFG, ale naraża nas też na pokrycie wartości szkód, jakie spowodujemy nieubezpieczonym autem. Brak polisy Autocasco sprawia, że również finansowo odpowiadamy za skutki wszystkich zdarzeń na drodze, które zaowocowały uszkodzeniem leasingowanego pojazdu. Brak polisy Assistance wydaje się przy tym niewielką stratą, ale organizowanie holownika stojąc na drodze zepsutym pojazdem, też nie jest tym, czego oczekujemy. Polisa NNW nie jest związana z naszym samochodem i jego stanem technicznym, ale powoduje, że łatwiej nam dojść do pełnej formy po odniesieniu obrażeń podczas kolizji lub nawet po wypadku podczas wsiadania do pojazdu.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady