Turystyczne

Narty w kwietniu – gdzie jechać poza sezonem?

Szusowanie na nartach czy snowboardzie kojarzy się raczej z zimą w pełni – sezon wysoki rozpoczyna się w okolicach świąt Bożego Narodzenia i trwa zwykle do połowy marca. W tym okresie ośrodki narciarskie przeżywają największe oblężenie, ale na tym nie koniec, bo paradoksalnie sporty zimowe są możliwe także wiosną. Dlaczego wyjazd na narty w kwietniu to dobry pomysł i gdzie pojechać? Dowiesz się z tego poradnika.

Trzech ludzi w kaskach narciarskich

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy warto jechać na narty w kwietniu?
  • Gdzie pojechać na narty w kwietniu?
  • Jak przygotować się na wyjazd na narty w kwietniu?

Dlaczego warto wyjechać na narty w kwietniu?

Narciarski sezon niski, który trwa od października do połowy grudnia, a następnie od połowy marca do pierwszych dni maja, to świetny czas na podbijanie europejskich stoków. Szczególnie wiosną, kiedy wszystko wybudza się z zimowego letargu, a dni są dłuższe i bardziej słoneczne. Kwiecień oznacza przyjemne temperatury w ciągu dnia i więcej czasu na korzystanie z lokalnych atrakcji poza stokiem, jak zwiedzanie zabytków i spacery po urokliwych, górskich miasteczkach. Sezon niski to także większa swoboda w wyborze noclegów – hotele i ośrodki narciarskie walczą o gości i klientów, oferując atrakcyjne pakiety (na przykład zakwaterowanie z darmowymi skipasami) i dużo niższe ceny. Na stokach nie ma już tłumów, na drogach panuje mniejszy ruch, a w restauracjach łatwiej o miejsce przy stoliku z pięknymi widokami. Warto tylko pamiętać, że na narty czy snowboard lepiej wybrać się wczesnym rankiem, kiedy warunki do jazdy są najlepsze i nie zwlekać z tym do południa.
 

Ubezpiecz się na wyjazd narciarski 

Gdzie pojechać na narty w kwietniu?

Austria

Miłośnicy i miłośniczki sportów zimowych doskonale wiedzą, że w Austrii przez wiele miesięcy w roku panują wspaniałe warunki do jazdy. Malownicze krajobrazy, nowoczesna infrastruktura i rozgrzewająca lokalna kuchnia przyciągają tutaj zarówno profesjonalnych sportowców, jak i tych, którzy w jeździe rekreacyjnej szukają odskoczni i relaksu. Wiosną warto wziąć pod uwagę ośrodki na stacji lodowcowej w Sölden w dolinie Ötztal, słynącej z wielokilometrowych tras na wszystkich poziomach zaawansowania i niebanalnego après-ski. Poza sezonem wysokim świetnie sprawdzi się także Hintertux, który znajduje się stosunkowo blisko od polskiej granicy. W kwietniu występują tam częste opady śniegu, dzięki czemu panują wtedy doskonałe, naturalne warunki do jazdy. Na koniec wypada wymienić jeszcze wysoko położony Ischgl, gdzie znajduje się jeden z najlepszych snowparków w Alpach.
 

Francja

Francja cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów przez cały rok. Trudno o lepsze miejsce dla miłośników wytwornej kuchni, dobrego wina, architektury, sztuki i malowniczych krajobrazów. Wyjazd na narty do Francji wiosną może być niezapomnianym przeżyciem. W kwietniu poszusujesz w Tigens, ośrodku położonym w Alpach Północnych i sąsiadującym z nim Val d’Isere. To właśnie tam sezon narciarski trwa najdłużej – położenie na 1550-3450 m n.p.m. gwarantuje wspaniałe warunki do jazdy, a trasy na lodowcu La Grande Motte oraz tuż pod nim odpowiadają potrzebom profesjonalistów i początkujących. Dodatkowo, region ten słynie z nocnego życia i oferuje wiele atrakcji poza stokiem. W kwietniu poszusujesz także w Paradiski, na terenie narciarskim obejmującym ośrodki Les Arcs/Peisey&Vallandry i La Plagne. Region ten wyróżnia się ciekawą architekturą i bardzo zróżnicowanymi trasami, więc każdy znajdzie tam coś dla siebie.

 

Szwajcaria

Szwajcaria to niewielki, ale bardzo bezpieczny i czarujący kraj, słynący z żółtego sera z dziurami, zegarków i czekolady. Z widokiem na Matterhorn, lodowiec, który widnieje na opakowaniach Toblerone, poszusujesz w Zermatt. Ten teren narciarski to najwyżej położony i największy całoroczny ośrodek sportów zimowych w Alpach, dzięki czemu nie musisz się martwić o warunki do jazdy. Na narty lub snowboard warto wybrać się także do szczególnie zaśnieżonego wiosną Saas-Fee, zwanego „Perłą Alp”. Poza szusowaniem można tam także skorzystać z wielu innych, lokalnych atrakcji, takich jak Metro Alpin, czyli poziemna kolej linowa.

 

Włochy

Włochy kojarzą się głównie z wakacjami i letnim wypoczynkiem nad Adriatykiem, ale to także doskonała destynacja do uprawiania sportów zimowych, także wiosną. Wspaniałe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie w kwietniu zastaniesz w Maso Corto/Val Senales (Schnalstaler Gletscher) w Tyrolu Południowym. Ośrodek znajduje się przy granicy włosko-austriackiej na wysokości 2011-3212 m n.p.m. i szczególnie polecany jest bardziej doświadczonym narciarzom i narciarkom. Rodziny z dziećmi i początkujący również będą się tam dobrze bawić, choć zdecydowanie więcej atrakcji znajdą w innym, włoskim ośrodku – Cervinia. Ten teren narciarski połączony z kurortem Zermatt w Szwajcarii, co stwarza całe mnóstwo możliwości spędzania tam wolnego czasu.

 

Ubezpieczenie turystyczne

Jak przygotować się na wyjazd na narty w kwietniu?

Wiosną, na wysoko położonych, europejskich stokach wciąż panują dość surowe warunki pogodowe, dlatego na narty w sezonie niskim należy przygotować się tak, jak w sezonie wysokim. Nie zapomnij o warstwie docieplającej z odpowiedniego, oddychającego materiału i zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które w przerwach od szusowania ochronią Twoje oczy przed ostrymi promieniami słońca. Przyda się także krem z filtrem UV. Przed wyjazdem sprawdź zasady obowiązujące w kraju, do którego się wybierasz. Przykładowo, we Włoszech uprawianie narciarstwa bez ubezpieczenia z OC grozi mandatem w wysokości od 100 do 150 euro. W ferworze szusowania można zapomnieć, że dobra zabawa to nie wszystko. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i osób przebywających na stoku, dlatego zawsze pamiętaj o kasku i ciesz się wiosną na nartach.

O tym, co warto wiedzieć o pierwszej pomocy na stoku, przeczytasz w naszym poradniku.

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady