Turystyczne

Obowiązkowe ubezpieczenie OC na włoskich stokach od 2022 roku

Włochy to nie tylko wąskie uliczki, pyszne jedzenie czy zwiedzanie pięknych zabytków. Są również idealnym miejscem na uprawianie sportów zimowych takich jak narty czy snowboard. Od stycznia 2022 roku na włoskich stokach zaszło wiele zmian. Jakich? Wyjaśniamy. 

Mężczyzna w czerwonej kurtce jedżący na nartach na stoku we Włoszech 

Z artykułu dowiesz się:

 • Co zmienia się wraz z nowym rokiem na włoskich stokach
 • Na co zwrócić uwagę kupując polisę turystyczne
 • Na jaką pomoc możesz liczyć mając ubezpieczenie Warta Travel

Co się zmienia na włoskich stokach?

Sezon narciarski we Włoszech rozpoczął się już w zeszłym roku, ale to od 1 stycznia zostały wprowadzone nowe wymogi dotyczące zasad na stokach. Jedną z nich jest obowiązek posiadania OC. Oznacza to, że każda osoba korzystająca z wyciągów i tras narciarskich czy snowboardowych, będzie musiała posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.  Jego brak wiąże się z zapłaceniem kary w wysokości od 100 do 150 euro oraz odebraniem karnetu narciarskiego.

Oprócz tego:

 • Wszystkie osoby do 18. roku życia przebywające na stoku, będą musiały nosić kask,
 • Wprowadzony został zakaz uprawiania sportów zimowych przez osoby będące pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających. W kwestii spożywania alkoholu i dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi (promili) na stoku, regulacje są nieprecyzyjne i mogą oznaczać 0 promila lub odnosić się do przepisów dotyczących jazdy autem, gdzie limit wynosi 0,5 promila. Użytkownicy stoków będą mogli zostać poddani testom przy pomocy alkomatu i na obecność narkotyków. Kara za jazdę pod wpływem jest jeszcze dotkliwsza i może wynosić od 250 do 1000 euro.
 • Od stycznia wstęp na wszystkie rodzaje kolei linowych i wyciągów mają wyłącznie osoby posiadające certyfikat covidowy* potwierdzający przyjęcie pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (nie dotyczy to dzieci poniżej 12 roku życia), osoby, które przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub takie, które wykonały test PCR, 48 godzin przed wejściem na stok.
   

*Ważność certyfikatów unijnych we Włoszech (tzw. green pass) potwierdzających zaszczepienie wynosi 9 miesięcy od szczepienia. Od 1 lutego 2022 r. będzie to 6 miesięcy. Dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Włochami. Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie, już od kolejnego dnia, wydłuża ważność certyfikatu.

Pamiętaj jednak, żeby, przed swoim wyjazdem sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach rządowych. Powyższe informacje są aktualne na dzień 24.01.2022 r.

 

OC – w podstawowym ubezpieczeniu Warta Travel

Ubezpieczenie na wyjazd w góry możesz zakupić w Polsce – u Agenta lub online. Kupując polisę turystyczną Warta Travel z ryzykiem OC i rozszerzając ją o sporty zimowe, zyskujesz  ochronę  na wypadek szkód wyrządzonych na stoku. Warto pamiętać, że górna suma ubezpieczenia dla ryzyka OC to nawet  1 000 000 PLN, w zależności, od wyboru jakiego dokonasz w procesie zakupowym. Dodatkowo polisa jest dwujęzyczna (polsko – angielska) i wskazuje wszystkie osoby objęte ochroną ubezpieczeniową, a zatem spełnia wymogi koniecznie do wejścia na włoskie stoki.

Choć w innych krajach nie ma na tę chwile obowiązku posiadania OC, warto mieć świadomość, że ten rodzaj ubezpieczenia chroni nas, jeśli wyrządzimy szkodę innej osobie podczas uprawiania sportów zimowych. Kupując, ubezpieczenie warto pamiętać również o kosztach ewentualnego leczenia za granicą, ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, bagażu w tym sprzętu sportowego, a także kontynuacji leczenia w Polsce, po nieszczęśliwym wypadku za granicą.

Więcej o ubezpieczeniu na wyjazd w góry przeczytasz tutaj.

 

COVID-19 a podróż

Ubezpieczenie turystyczne Warta Travel obejmuje również koszty leczenia związane z nagłym zachorowaniem na COVID-19 zaistniałym w trakcie podróży zagranicznej. Jeżeli podczas wyjazdu zagranicznego zostanie u Ciebie zdiagnozowany  COVID-19 i zachorowanie, będzie potwierdzone dodatnim wynikiem testu, pokryjemy koszty izolatorium – wskazanego i zorganizowanego przez służby medyczne lub sanitarne kraju, w którym wypoczywasz. Jeśli jako miejsce kwarantanny zostanie wskazany hotel, wtedy również pokryjemy koszty zakwaterowania i wyżywienia o ile wcześniej zarezerwowane noclegi nie będą mogły być wykorzystane lub Twój pobyt zostanie przedłużony z powodu zachorowania.

 

Ubezpiecz swój sprzęt sportowy

Ubezpieczając, swój bagaż jednocześnie ubezpieczasz też swój sprzęt sportowy.  Narty, deska snowboardowa czy inne akcesoria potrzebne do uprawiania sportów zimowych mogą wiele kosztować, dlatego dobrze je zabezpieczyć.

Wypłacimy odszkodowanie, za utratę bagażu podróżnego wskutek:

 • udokumentowanej kradzieży z włamaniem lub rabunku,
 • zaginięcia, kiedy znajdował się pod opieką zawodowego przewoźnika,
 • nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku (potwierdzonego zaświadczeniem lekarskim), przez co klient nie ma możliwości zabezpieczenia lub zaopiekowania się bagażem,
 • wypadku lub katastrofy środka komunikacji (transport publiczny i pojazdy mechaniczne) czy podczas akcji ratowniczej związanej z tymi zdarzeniami.
   


Kup ubezpieczenie turystyczne 

Posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawdzi się podczas każdego wyjazdu w celu uprawiania sportów zimowych, nie tylko we Włoszech.

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady