Co się zmienia na włoskich stokach?

Sezon narciarski we Włoszech rozpoczął się już w zeszłym roku, ale to od 1 stycznia zostały wprowadzone nowe wymogi dotyczące zasad na stokach. Jedną z nich jest obowiązek posiadania OC. Oznacza to, że każda osoba korzystająca z wyciągów i tras narciarskich czy snowboardowych, będzie musiała posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.  Jego brak wiąże się z zapłaceniem kary w wysokości od 100 do 150 euro oraz odebraniem karnetu narciarskiego.

Oprócz tego:

  • Wszystkie osoby do 18. roku życia przebywające na stoku, będą musiały nosić kask,
  • Wprowadzony został zakaz uprawiania sportów zimowych przez osoby będące pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających. W kwestii spożywania alkoholu i dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi (promili) na stoku, regulacje są nieprecyzyjne i mogą oznaczać 0 promila lub odnosić się do przepisów dotyczących jazdy autem, gdzie limit wynosi 0,5 promila. Użytkownicy stoków będą mogli zostać poddani testom przy pomocy alkomatu i na obecność narkotyków. Kara za jazdę pod wpływem jest jeszcze dotkliwsza i może wynosić od 250 do 1000 euro.
  • Od stycznia wstęp na wszystkie rodzaje kolei linowych i wyciągów mają wyłącznie osoby posiadające certyfikat covidowy* potwierdzający przyjęcie pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (nie dotyczy to dzieci poniżej 12 roku życia), osoby, które przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub takie, które wykonały test PCR, 48 godzin przed wejściem na stok.
     

*Ważność certyfikatów unijnych we Włoszech (tzw. green pass) potwierdzających zaszczepienie wynosi 9 miesięcy od szczepienia. Od 1 lutego 2022 r. będzie to 6 miesięcy. Dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Włochami. Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie, już od kolejnego dnia, wydłuża ważność certyfikatu.

Pamiętaj jednak, żeby, przed swoim wyjazdem sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach rządowych. Powyższe informacje są aktualne na dzień 24.01.2022 r.

 

OC – w podstawowym ubezpieczeniu Warta Travel

Ubezpieczenie na wyjazd w góry możesz zakupić w Polsce – u Agenta lub online. Kupując polisę turystyczną Warta Travel z ryzykiem OC i rozszerzając ją o sporty zimowe, zyskujesz  ochronę  na wypadek szkód wyrządzonych na stoku. Warto pamiętać, że górna suma ubezpieczenia dla ryzyka OC to nawet  1 000 000 PLN, w zależności, od wyboru jakiego dokonasz w procesie zakupowym. Dodatkowo polisa jest dwujęzyczna (polsko – angielska) i wskazuje wszystkie osoby objęte ochroną ubezpieczeniową, a zatem spełnia wymogi koniecznie do wejścia na włoskie stoki.

Posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawdzi się podczas każdego wyjazdu w celu uprawiania sportów zimowych, nie tylko we Włoszech.