Turystyczne

Terminy ferii zimowych w 2023 roku - gdzie jechać na narty w Polsce?

Już za kilka dni zaczynają się w ferie zimowe – okres rodzinnych wyjazdów, nierzadko w Polskie góry, gdzie narciarze i snowboardziści mają gwarantowane piękne widoki i stoki, które często niczym nie ustępują tym zagranicznym. Jednak zimowe podróże, obok oczywistych uroków, niosą jednak ze sobą także wiele rodzajów ryzyka, na które najlepsza odpowiedź brzmi: ubezpieczenie turystyczne.

Dzieci wjeżdżające na wyciągu

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kiedy zaczynają się ferie zimowe 
 • Gdzie jechać na narty lub snowborad w Polsce 
 • Jakie ubezpieczenie wybrać na narty lub snowboard

Kiedy zaczynają się ferie zimowe w 2023 roku?  

 • 16 stycznia – 29 stycznia 2023 roku

Jako pierwsze ferie rozpoczną dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.

 • 23 stycznia – 5 lutego 2023 roku

Ferie zimowe rozpoczynają województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie.

 • 30 stycznia – 12 lutego 2023 roku

 Następnie ferie zimowe zaczynają województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

 • 13 lutego – 26 lutego 2023 roku

To dni, w których ferie zimowe rozpoczynają województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

 

Gdzie jechać na narty lub snowborad w Polsce?

Zimowe szaleństwo rozpoczęte, a stoki narciarskie w Polsce oferują miłośnikom sportów zimowych bardzo dobre warunki do sezonowej jazdy. Możesz liczyć na nowoczesną infrastrukturę, piękne widoki, liczne atrakcje w pobliżu ośrodków narciarskich, a przede wszystkim znajdziesz trasy zarówno o niskim, średnim, jak i wysokim stopniu trudności. A więc: gdzie w Polsce warto pojechać na narty?
 

Ubezpieczenie turystyczne 

Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska to popularny i bardzo lubiany ośrodek narciarski, który jest położony na wysokości 700 - 934 m n.p.m. Kurort oferuje około 23 tras zjazdowych, które liczą 19,7 km długości tras, szkółkę narciarską i wypożyczalnię sprzętu. Stok jest idealny dla dorosłych, młodzieży i rodzin z dziećmi. Początkujący mogą skorzystać z pomocy instruktorów w grupach kilku osobowych lub wykupić zajęcia indywidualne. Ponadto w ośrodku znajdują się karczmy, w których możesz zjeść coś dobrego, a także słynne termy, które znajdują się tuż obok ośrodka. Warto dodać, że dzięki sztucznemu oświetleniu możesz szusować także wieczorową porą.
 

Szczyrk

Szczyrk to z pewnością jeden z najbardziej popularnych i najpiękniejszych ośrodków narciarskich. Trasy na jego terenie znajdują się na wysokości 590 – 1211 m n.p.m, a długość tras wynosi łącznie około 36,6 km, w tym ponad 20 km dla osób początkujących. Co świadczy o tym, że amatorzy i najmłodsi narciarze doskonale odnajdą się na stoku pod okiem doświadczonych instruktorów. Jeśli jednak będziesz chciał spędzić czas w inny sposób niż narty lub snowboard to wiedz, że w okolicach znajduje się ścianka wspinaczkowa, strzelnica, platforma widokowa, a także wiele szlaków trekkingowych czy ścieżek rowerowych.
 

Zieleniec

Zieleniec jest największym ośrodkiem narciarskim w polskich Sudetach, położony w Górach Orlickich na Ziemi Kłodzkiej. Ze względu na to, że jest najgłębiej położonym ośrodkiem w górach – możesz liczyć na wyjątkowe widoki, a dodatkowo możesz liczyć na mikroklimat, zbliżony do tego jaki panuje w Alpach. Zieleniec oferuje aż 34 trasy zjazdowe i około 29 wyciągów. Przy wyciągach możesz liczyć na bogaty wybór noclegów i restauracji. Dodatkowo kurort znajduje się tuż przy czeskiej granicy, w pobliżu miejscowości Duszniki-Zdrój i Polanicy-Zdrój, więc to idealna okazja by odwiedzić naszego sąsiada w ramach wycieczki.
 

Jaworzyna Krynicka

Jeśli chcesz spróbować swoich sił na najdłuższej w Polsce oświetlonej trasie zjazdowej, podczas ferii zimowych powinieneś wybrać się na Jaworzynę Krynicką. Do Twojej dyspozycji na stoku jest 7 tras zjazdowych o łącznej długości około 8,3 km, z czego 5,3 km jest oświetlonych, dzięki czemu możesz podziwiać ośnieżone stoki po zmroku i mieć pewność, ze dzięki sztucznej pokrywie śnieżnej – warunki narciarskie będą odpowiednie do jazdy na nartach czy snowboardzie. Jedną z większych zalet tego ośrodka jest nowoczesna 6-osobowa kolej gondolowa prowadząca na sam szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m). Oprócz gondolki transport narciarzy na górę zapewniają również dwie 4-osobowe kanapy oraz sześć orczyków.
 

Ubezpieczenie podróżne na wyjazd w góry 

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na narty lub snowborad?

Ostatnie polskie województwa zakończą swoje ferie dopiero 26 lutego – sezon wyjazdowy potrwa więc przez ponad miesiąc. Polskie miejscowości narciarskie w trakcie ferii przyciągają fanów sportów zimowych. Jednocześnie trzeba pamiętać, że aktywności te wiążą się z ryzykiem wypadków czy kontuzji. Pamiętaj jednak, że zimowe warunki sprzyjają bowiem nie tylko sportom i rekreacji, ale oznaczają także większe niż w innych porach roku ryzyko urazów i kontuzji. I to nie tylko na stoku – wystarczy zwykłe poślizgnięcie się na oblodzonym chodniku, by była konieczna szybka pomoc medyczna. 

Dlatego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które działa na terenie całej Polski i stanowi praktyczne wsparcie. Posiadając nasze ubezpieczenie podróżne, możesz liczyć między innymi na:

 • Ubezpieczenie NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków),
 • Usługi assistance, a w tym organizację wizyty lekarza do dziecka w miejscu pobytu i usługę zastępczego kierowcy,
 • Dodatkowe ubezpieczenie bagażu podróżnego, w tym sprzętu sportowego, np. nart, snowboardu,
 • OC w życiu prywatnym, przydatne np. podczas zderzenia na stoku i wyrządzenia krzywdy innym uczestnikom zimowych aktywności,
 • Ubezpieczenie dla każdego, niezależnie od wieku,
 • Ochronę nawet na jeden dzień, maksymalnie do 30 dni.
   

Więcej o odpowiednim przygotowaniu na wyjazd narciarski, przeczytasz w naszym artykule "Bezpieczeństwo na stoku narciarskim – poznaj najważniejsze zasady".
 

Jaka jest różnica pomiędzy ubezpieczeniem szkolnym a polisą turystyczną? 

Twoje dziecko jedzie na obóz narciarski np. do Karpacza, ale ma już ubezpieczenie szkolne. Pewnie zastanawiasz się po co mu kolejne ubezpieczenie? Przypominamy, że zwykłe ubezpieczenie szkolne w przypadku wyjazdów zimowych może okazać się niewystarczające. Dlaczego? Bo najczęściej polisa taka zawierana jest na niskie sumy ubezpieczenia NNW i nie zawiera dodatkowych ubezpieczeń, jak OC w życiu prywatnym, czy ubezpieczenie bagażu podróżnego. W razie wypadku czy kontuzji wypłacone z takiej polisy odszkodowanie może okazać się za niskie, by pokryć wszystkie wydatki i stanowić wsparcie finansowe np. w trakcie rehabilitacji. 
 

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady